niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > I póki kropla jest w Bałtyku...

I póki kropla jest w Bałtyku...

I póki kropla jest w Bałtyku...
Data publikacji: 2015-11-11 13:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 2193 36789

I póki kropla jest w Bałtyku, polskim morzem będziesz ty... – refren pieśni z 1919 roku wiele razy zabrzmiał podczas Święta Niepodległości obchodzonego w Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” w Szczecinie. Wspólny śpiew „Hymnu do Bałtyku” był punktem kulminacyjnym imprezy.

Najpierw były próby. Później, punktualnie o godz. 11.11, wykonano dwie zwrotki pieśni, do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski, a słowa napisał Stanisław Rybka. Wspólnie z zespołem Pomerania Singers i zgromadzonymi w holu CKE szczecinianami śpiewali członkowie kół Ligi Morskiej i Rzecznej w całym kraju, a także żeglarze w różnych miejscach świata – wydarzenie było transmitowane przez internet.

Zespół Pomerania Singers zaśpiewał później w sali Iluzjon znane pieśni patriotyczne i morskie. Koncert, jak i wspólny śpiew „Hymnu do Bałtyku”, poprowadziła Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygentka Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Goście „Starej Rzeźni” mogli ponadto obejrzeć film pt. Pod biało-czerwoną banderą”, opowiadający o morskich tradycjach Polski i Marynarki Wojennej RP. Dokument został udostępniony przez dyrektora Tomasza Miegonia, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zorganizowano także turniej bierkowy.

– Chcemy wrócić do pojęcia wspólnoty – mówiła Mira Urbaniak, dziennikarka i żeglarka, pomysłodawczyni imprezy.

Organizatorem była Fundacja „Moja Łasztownia”, a partnerami: Miasto Szczecin, Liga Morska i Rzeczna oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. ©℗

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

iga
a miasto Szczecin wszystko patronuje -ot cały wydział kultury - mydło i powidło brak jednej porzadnej imprezy kazdy robi co chce
2015-11-12 14:02:58
Warto wiedzieć,
że spełnienie myśli wyzwoleńczej J. Piłsudskiego "ani piędzi ziemi niemieckiej" co obiecał Niemcom przed zwolnieniem z Magdeburga, nie przewidywało bezpośredniego dostępu Polski do Bałtyku - dostęp miał być poprzez neutralizację dolnego biegu Wisły... Podobny pogląd miel też Amerykanie...i żeby nie geniusz i upór Dmowskiego, tak by się stało...kto dziś w Polsce o tym wie?...a warto.
2015-11-11 19:57:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie