piątek, 18 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > I póki kropla jest w Bałtyku...

I póki kropla jest w Bałtyku...

I póki kropla jest w Bałtyku...
Data publikacji: 2015-11-11 13:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 2372 36789

I póki kropla jest w Bałtyku, polskim morzem będziesz ty... – refren pieśni z 1919 roku wiele razy zabrzmiał podczas Święta Niepodległości obchodzonego w Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” w Szczecinie. Wspólny śpiew „Hymnu do Bałtyku” był punktem kulminacyjnym imprezy.

Najpierw były próby. Później, punktualnie o godz. 11.11, wykonano dwie zwrotki pieśni, do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski, a słowa napisał Stanisław Rybka. Wspólnie z zespołem Pomerania Singers i zgromadzonymi w holu CKE szczecinianami śpiewali członkowie kół Ligi Morskiej i Rzecznej w całym kraju, a także żeglarze w różnych miejscach świata – wydarzenie było transmitowane przez internet.

Zespół Pomerania Singers zaśpiewał później w sali Iluzjon znane pieśni patriotyczne i morskie. Koncert, jak i wspólny śpiew „Hymnu do Bałtyku”, poprowadziła Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygentka Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Goście „Starej Rzeźni” mogli ponadto obejrzeć film pt. Pod biało-czerwoną banderą”, opowiadający o morskich tradycjach Polski i Marynarki Wojennej RP. Dokument został udostępniony przez dyrektora Tomasza Miegonia, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zorganizowano także turniej bierkowy.

– Chcemy wrócić do pojęcia wspólnoty – mówiła Mira Urbaniak, dziennikarka i żeglarka, pomysłodawczyni imprezy.

Organizatorem była Fundacja „Moja Łasztownia”, a partnerami: Miasto Szczecin, Liga Morska i Rzeczna oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. ©℗

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

iga
a miasto Szczecin wszystko patronuje -ot cały wydział kultury - mydło i powidło brak jednej porzadnej imprezy kazdy robi co chce
2015-11-12 14:02:58
Warto wiedzieć,
że spełnienie myśli wyzwoleńczej J. Piłsudskiego "ani piędzi ziemi niemieckiej" co obiecał Niemcom przed zwolnieniem z Magdeburga, nie przewidywało bezpośredniego dostępu Polski do Bałtyku - dostęp miał być poprzez neutralizację dolnego biegu Wisły... Podobny pogląd miel też Amerykanie...i żeby nie geniusz i upór Dmowskiego, tak by się stało...kto dziś w Polsce o tym wie?...a warto.
2015-11-11 19:57:25

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie