niedziela, 19 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Program ochrony morświna przyjęty

Program ochrony morświna przyjęty

Program ochrony morświna przyjęty
Data publikacji: 2015-11-08 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 1709 36228

Program ochrony morświna, jedynego krewniaka delfina, występującego stale w Bałtyku, został zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska. Jak podkreśla organizacja ekologiczna WWF Polska, to wielki sukces.

WWF Polska od 2013 roku działała wspólnie z naukowcami na rzecz przyjęcia krajowego programu ochrony bałtyckiego walenia, zagrożonego wyginięciem. Teraz rozpocznie się najważniejszy etap, czyli wdrożenie zaleceń przyjętego właśnie dokumentu.

W pracach nad programem brali udział m.in. ekolodzy, naukowcy, rybacy, władze samorządowe, użytkownicy morza oraz przedstawiciele instytucji zarządzających jego ochroną. Wypracowali razem propozycję działań ochronnych, uwzględniających zarówno potrzeby siedliskowe morświnów, jak i osób związanych zawodowo z rybołówstwem czy innymi formami korzystania z morza (także rekreacji i sportów wodnych).

– Nie jesteśmy w stanie zapewnić skutecznej ochrony, bez zatwierdzenia programu ochrony morświna i konkretnych działań, które spowodują, że mniej morświnów będzie ginąć niż się rodzić – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Od 1984 roku morświna chroni polskie prawo, ale to bardzo pasywna ochrona. Ponad 30 lat dowodzi, że nie wystarczyła, aby mieć pewność, że morświny w Bałtyku przetrwają. Dlatego tak bardzo potrzebowały przyjęcia skutecznego programu ich ochrony.

W marcu br. za zatwierdzeniem programu ochrony morświna podpisało się ponad 100 tysięcy Polaków. Podpisy zebrano podczas kampanii WWF Polska „Godzina dla morświna”. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, z modelem samicy morświna naturalnej wielkości, odwiedzili 20 miast w całym kraju. Gościli także w Szczecinie, odwiedzając m.in. redakcję „Kuriera Szczecińskiego”.

Populację bałtyckiego morświna szacuje się na ok. 450 osobników, a Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała ją za krytycznie zagrożoną wyginięciem. Ssaki te giną m.in. w wyniku przyłowu, czyli przypadkowego złowienia w sieci rybackie. Szkodzą im też zanieczyszczenie morza i zakłócenia hydroakustyczne. ©℗

(ek)

Fot. Dariusz Gorajski

 

Komentarze

Duch Lasu
Trzymam kciuki
2015-11-09 13:47:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie