Funkcjonariusze Izby Celnej w Szczecinie szkolili się z udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia podczas działań taktycznych. Na zajęciach uczyli się m.in. zasad transportu helikopterem.
Zakończyła się właśnie III część specjalistycznego szkolenia zachodniopomorskich celników z „Udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia w warunkach działań taktycznych, w tym współpraca z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym”. Swoje kwalifikacje zawodowe mogli podnosić dzięki przedsięwzięciu „Bezpieczeństwo w strefie Schengen – zwiększenie skuteczności działań funkcjonariuszy celnych z regionów Mazowsza i Pomorza Zachodniego w walce z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną”.
Przypomnijmy, że w styczniu 2014 r. Izby Celne w Warszawie i Szczecinie złożyły wspólny wniosek o wsparcie wartego przeszło 3,3 mln zł szkoleniowego przedsięwzięcia z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 (pomoc finansowa dla krajów nowo przyjętych do Unii Europejskiej). Z programu PL15 „Współpraca w obszarze Schengen oraz walka z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracjom grup przestępczych” dostały ponad 2 823 000 zł.
Szkolenia z taktyki i technik interwencji były podzielone na trzy części: środki przymusu bezpośredniego, terroryzm i jego ewaluacja, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. W ostatniej uczestniczyło 221 funkcjonariuszy z IC w Szczecinie i Warszawie, ucząc się m.in. procedur, zasad transportu oraz sprawdzając wiedzę teoretyczną podczas ćwiczeń z wykorzystaniem helikoptera.
(mag)