Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Dług scentralizowany

Data publikacji: 01 października 2015 r. 13:25
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:29
Dług scentralizowany
Fot. Dariusz Gorajski  

Lidia Mołodecka, dyrektor szczecińskiej Izby Celnej w Szczecinie, jest właścicielem ogólnopolskiego długu z tytułu ceł, podatku akcyzowego oraz od gier, który wynosi 7 miliardów złotych ! W czwartek 1 października w Szczecinie uruchomiono Centrum Organu Wierzyciela. Przejęło ono zadania szesnastu IC.

Wprowadzone przez fiskusa zmiany organizacyjne sprawiły, że od 1 października w IC w Krakowie działa ogólnopolskie Centrum Rozliczeń dochodów budżetu państwa pobieranych przez Służbę Celną, a w Szczecinie - Centrum Organu Wierzyciela.

Dyrektor szczecińskiej IC została wyznaczona do wykonywania zadań wierzyciela, czyli do zarządzania zadłużeniem z tytułu ceł (ok. 306 mln zł) , akcyzy (ponad 6,1 mld zł), VAT oraz podatku od gier, które wynosi w sumie 7 000 000 000 zł. Dotąd we wszystkich IC zajmowało się tym ponad 200 funkcjonariuszy. Teraz, w COW - 108.

- Sprawdziliście się przy Intrastacie (System Statystyki Obrotów Handlowych pomiędzy państwami Unii Europejskiej -mag), więc i z
zarządzaniem długiem sobie poradzicie - powiedział Jacek Kapica, szef Służby Celnej, podczas narady towarzyszącej uruchomieniu COW w Szczecinie.
Scentralizowanie zarządzania długiem ma zwiększyć dochody budżetu m.in. przez usprawnienie jego windykacji. Celnicy mają też się zająć „miękką egzekucją", czyli nakłanianiem dłużników do dobrowolnej zapłaty należnych państwu pieniędzy.

COW ma w Szczecinie dwie siedziby. W gmachu Izby Celnej przy ul. Energetyków 55 działa wydział oraz dwa referaty (jednemu z nich podlegają wierzyciele z województwa zachodniopomorskiego). Natomiast przy ul. Żołnierskiej 45 (Urząd Celny) są pozostałe dwa referaty. Centrum pracuje od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30- 15.30.

(mag)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA