czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Dług scentralizowany

Dług scentralizowany

Dług scentralizowany
Data publikacji: 2015-10-01 13:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:41
Wywietleń: 2704 25234

Lidia Mołodecka, dyrektor szczecińskiej Izby Celnej w Szczecinie, jest właścicielem ogólnopolskiego długu z tytułu ceł, podatku akcyzowego oraz od gier, który wynosi 7 miliardów złotych ! W czwartek 1 października w Szczecinie uruchomiono Centrum Organu Wierzyciela. Przejęło ono zadania szesnastu IC.

Wprowadzone przez fiskusa zmiany organizacyjne sprawiły, że od 1 października w IC w Krakowie działa ogólnopolskie Centrum Rozliczeń dochodów budżetu państwa pobieranych przez Służbę Celną, a w Szczecinie - Centrum Organu Wierzyciela.

Dyrektor szczecińskiej IC została wyznaczona do wykonywania zadań wierzyciela, czyli do zarządzania zadłużeniem z tytułu ceł (ok. 306 mln zł) , akcyzy (ponad 6,1 mld zł), VAT oraz podatku od gier, które wynosi w sumie 7 000 000 000 zł. Dotąd we wszystkich IC zajmowało się tym ponad 200 funkcjonariuszy. Teraz, w COW - 108.

- Sprawdziliście się przy Intrastacie (System Statystyki Obrotów Handlowych pomiędzy państwami Unii Europejskiej -mag), więc i z
zarządzaniem długiem sobie poradzicie - powiedział Jacek Kapica, szef Służby Celnej, podczas narady towarzyszącej uruchomieniu COW w Szczecinie.
Scentralizowanie zarządzania długiem ma zwiększyć dochody budżetu m.in. przez usprawnienie jego windykacji. Celnicy mają też się zająć „miękką egzekucją", czyli nakłanianiem dłużników do dobrowolnej zapłaty należnych państwu pieniędzy.

COW ma w Szczecinie dwie siedziby. W gmachu Izby Celnej przy ul. Energetyków 55 działa wydział oraz dwa referaty (jednemu z nich podlegają wierzyciele z województwa zachodniopomorskiego). Natomiast przy ul. Żołnierskiej 45 (Urząd Celny) są pozostałe dwa referaty. Centrum pracuje od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30- 15.30.

(mag)

Fot. Dariusz Gorajski

Dług scentralizowany Dług scentralizowany Dług scentralizowany

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie