Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Handel bez opłaty targowej

Data publikacji: 17 listopada 2015 r. 16:34
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Handel bez opłaty targowej
 

Od 1 stycznia 2016 r. w Szczecinie zniesiona będzie opłata targowa. Nie wszędzie, bo strefy poboru opłaty nie znikną, podobnie jak i cennik z opłatami na dotychczasowym poziomie. Miasto zaprzestanie jej poboru jedynie w wybranych miejscach, m.in. na 10 wyznaczonych targowiskach i ryneczkach. Lista zwolnień jest dużo dłuższa, a znalazła się w przyjętej przez radnych na sesji we wtorek uchwale.

Przypomnijmy, że teraz gmina opłaty targowe gmina pobiera m.in. od handlujących zniczami i kwiatami, sprzedających z prowizorycznych stoisk np. ustawionych na chodnika jajka, inne artykuły spożywcze, pęczki pietruszki, rzodkiewki czy kwiaty z działki, ewentualnie inne artykuły, z majtkami i biustonoszami oferowanymi na nich włącznie. Na podstawie odnawianej co roku umowy komunalna spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne jest też ich poborcą w imieniu gminy na zorganizowanych targowiskach. Z wyjątkiem rynku na Pogodnie, gdzie opłaty inkasuje zarządzającą nim spółka „Rynek”.

Całkowite wpływy z opłaty targowej wynosiły w 2012 r. – 660 771,78 zł. w 2013 r. – 660 413,37 zł, a w 2014 r.– 526 341,82 zł. Plan przychodów na ten rok to już ledwie 421 000 zł. Koszty poboru opłaty targowej, jakie poniosła spółka NIOL tylko w 2014 r., sięgały 436 970,15 zł przy wynagrodzeniu dla niej netto 194 965,72 zł.W skali roku na wynagrodzenia siedmiu zatrudnionych poborców NiOL wydawał do tej pory 243 tys. zł.

Katalog wyłączeń, jakie przegłosowali we wtorek radni, jest szerszy. Jest w nim jednocześnie mowa o zwolnieniu z opłaty targowej z początkiem 2016 r. wszelakiej sprzedaży prowadzonej podczas: targów, imprez wystawienniczych, kulturalnych, artystycznych, promocyjnych festynów rad osiedli i dyrekcji szkół, na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich, podczas kiermaszów przedświątecznych, tego typu imprez organizowanych bądź współorganizowanych przez gminę, czy kiermaszów w czasie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolna od opłaty targowej ma być ponadto sezonowa sprzedaż w ogródkach letnich przyległych do lokali gastronomicznych, które są ich integralną częścią.

Uchwalona w czerwcu tego roku przez sejm nowelizacja ustawy o opłatach i podatkach lokalnych sprawiła, że opłata targowa, w tym za handel z chodnika pietruszką czy działkową marchewką, może być daniną nieobowiązkową na rzecz gmin. Radni dostali wybór: pobierać ją nadal do kasy gminy lub rezygnacji z niej. ©

(MIR)

Mirosław WINCONEKREKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Beata
2016-06-21 12:58:50
Dlaczego nie ma tego w calej Polsce .W malych miejscowosciach pklaci sie ten haracz a gorsza bieda niz w miastach.Handluje sie z biedy i braku pracy a nie ze sie nie chce pracowc.Placowa w Wyszkowie stac na nowy dobry samochod ,kase z tego dobra trzepie a handlujacy przewoza towary starymi pazdziochami bo handel slaby a ciagle plac,miejscowki drogie,placowe drogie a podatki juz sie placi za dzialalnosc gospodarcza .W Dlugosiodle bierze sie najdrozej bo wyplata wujta musi stale rosnac .Jak idziesz na skarge to wujt mowi wprost'nik tu pani nie zapraszal 'glupio mu sie zrobilo dopiero jak powiedzialam ze mieszkam w tej gminie i to trzy km.od Dlugosiodla.Ten haracz drenuje tylko ludzi po kieszeniach .
SromotnikBezwstydny
2015-11-18 08:01:54
Wreszcie coś dla LUDU Szczecina!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA