Sobota, 17 sierpnia 2024 r. 
REKLAMA

Grób Jezusa i obraz cierpienia ludu Izraela

Data publikacji: 31 marca 2018 r. 21:24
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:07
Grób Jezusa i obraz cierpienia ludu Izraela
 

Ojciec Św. Jan Paweł II przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie i "Białe Ukrzyżowanie" Marca Chagalla, ulubiony obraz papieża Franciszka. Grób Jezusa w Kościele p.w. Św. Dominika w Szczecinie jest pełen historycznych odniesień, głównym motywem jest jednak cierpienie ludu Izraela.

W Wielką Sobotę wierni odwiedzają w kościołach groby pańskie. Szczególną uwagę przykuwa grób w parafii ojców Dominikanów, bowiem nawiązuje on do prześladowań Żydów. Podczas Liturgii Męki Pańskiej proboszcz Maciej Biskup powiedział, że lud Izraela doświadczył wielu cierpień, zarówno w czasach Chrystusa, jak i współcześnie. Podał wiele przykładów z Pisma Świętego oraz dwa zdarzenia z historii najnowszej, które w tym roku mają swoje rocznice. W kwietniu mija 75 lat od likwidacji Getta Warszawskiego w 1943 r. i wywózki ostatnich warszawskich Żydów do Treblinki oraz rozpoczęcia Powstania w Getcie Warszawskim. Drugim zaś jest 50. rocznica Marca 1968 - antysemickiej nagonki na polskich obywateli żydowskiego pochodzenia i zmuszanie ich do opuszczenia Polski. Te smutne rocznice stanowią w tym roku kontekst grobu Pańskiego.

Oszczędny w formie grób Jezusa w kościele Dominikanów jest niezwykle sugestywny. Umieszczony w centrum obraz "Białe ukrzyżowanie" Marca Chagalla łączy elementy judaizmu i chrześcijaństwa. Przybity do krzyża Jezus owinięty jest żydowskim szalem modlitewnym, drabina prowadząca do niego to Jakubowa drabina do nieba. Obraz powstał w 1938 r. kiedy w Niemczech wzmogły się prześladowania Żydów. Wokół Jezusa umieszczono dramatyczne zdarzenia z żydowskiego miasteczka po pogromie: płonąca synagoga splądrowana przez nazistów, uciekający w popłochu Żydzi i ich płonące domy.  Po lewej stronie tego obrazu widzimy naturalnej wielkości postać św. Jana Pawła II, który pochylony w stronę Jezusa, stoi przed Ścianą Płaczu. To autentyczne zdjęcie z 2000 r, kiedy papież modlił się w Jerozolimie i zatknął w szczelinie kartkę z modlitwą. Wyraził w niej smutek wobec cierpienia dzieci Abrahama i prosił o przebaczenie oraz zobowiązał się do "braterstwa z narodami Przymierza".

Dominikański grób Chrystusa jest niezwykle bogaty w symbolice: jest polska flaga narodowa i żydowski szal modlitewny, gobelin z Jezusem i siedmioramienny świecznik judaizmu. Nad tymi symbolami, których jest znacznie więcej, umieszczono Psalm 159 w dwóch językach: hebrajskim i polskim.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dziwne... ze we wszystkich Krajach "cierpia"
2018-04-01 17:22:31
A jesli tylko "Oni cierpia" to przez 2018 lat... nie wyciagneli jeszcze Wniosku dlaczego... i co jest tego powodem...??
No tak...
2018-04-01 17:12:46
Jak wymyslili i napisali taka Religie, to od razu napisali... ze tylko Oni najbardziej "cierpia" ! A reszta Swiata... to juz mniej sie liczy i Finansowo !!
Obs.ryver
2018-04-01 09:13:18
naziPiSdzielcy "poprawiają" JP2 i "naprawiają" stosunki z Izraelem, korygując wspólną, 800-letnią historię życia Polaków z Żydami... Zapominają, że Jehoshua-Jezus i Miriam-Maryja byli Żydami... ALLELUJAH!!!(tzn: Chwalcie Jah!)
obserwator
2018-04-01 07:41:27
wiadomo proboszcz liberalny zwiazany z PO...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA