Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Unia musi się mieszać w sprawy Polski?

Data publikacji: 2015-12-16 20:57
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Unia musi się mieszać w sprawy Polski?
Fot. Robert Wojciechowski  

Jeśli rząd w Polsce chce zdobyć wpływ na wymiar sprawiedliwości i media, to UE ma nie tylko prawo, ale i obowiązek "mieszania się" - uważa szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn, którego kraj przewodzi w tym półroczu UE. Zdaniem szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego to łamanie zasad poszanowania suwerenności.

Asselborn pytany w telewizji, jak Europa powinna reagować na sukcesy wyborcze "partii prawicowych, skrajnie prawicowych, a po części wręcz antyeuropejskich", podkreślił że praworządność jest w Europie "fundamentalnym prawem", którego trzeba przestrzegać, i którego nie wolno ograniczać.

- Uważam, że Bruksela powinna to powiedzieć niektórym krajom. Obserwujemy od 2010 roku na Węgrzech rozwój wydarzeń, którego trzeba się obawiać. Jeżeli teraz w Polsce nowy rząd chce uzyskać wpływ na wymiar sprawiedliwości, na wolność mediów, to jest to bardzo złe, a UE nie tylko ma prawo, ale wręcz obowiązek mieszania się w celu powstrzymania tej tendencji. - zauważył Asselborn. Zastrzegł, że odpowiedzi powinni udzielić w pierwszej kolejności przede wszystkim obywatele tych krajów, w których występuje ten problem, bo "to kwestia narodowej suwerenności".

- Polska, która jest dużym krajem, zamiast być wzorem dla innych krajów wschodnich, zamiast rozwijać demokrację, bierze przykład z Węgier, to może się źle skończyć dla całej UE. Musimy przeciwdziałać, wskazując na zasady, ale - jeśli będzie to konieczne - także za pomocą działań. Musimy mieszać się w Europie, gdy chodzi o prawa podstawowe, o wolność mediów, jeśli są one zagrożone - powiedział.

Waszczykowski uważa to za "próby ingerowania w działania wybranego w demokratycznych i wolnych działaniach rządu RP".

- Wypowiedź ministra spraw zagranicznych Luksemburga Jeana Asselborna wykracza w mojej ocenie poza zasadę poszanowania suwerenności państw w UE - dodał. Podkreślił, że "to właśnie demokratycznie wybrany rząd Prawa i Sprawiedliwości dąży do przywrócenia wolności mediów, zawłaszczonych przez poprzednio rządzące ugrupowania polityczne. To my zatem bronimy wolności słowa, która dotąd była w poważnym stopniu ograniczona". (pap)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pfff
2015-12-18 16:22:01
a czego oni tak na prawdę chcą od naszej biednej Polski? Czy u nas są jakieś zamachy bombowe, zamieszki na ulicach jak we Francji i Niemczech? To ich chyba boli, że właśnie nie ma i że przed tym się bronimy
kalafior
2015-12-18 16:13:57
Zresztą Unia Europejska jest wspólnotą gospodarczą i należące do niej kraje kosztem jakichś ochłapów nie powinny wyrzekać się własnej tradycji, tożsamości czy religii! Sprawa imigrantów powinna być sprawą indywidualną państw które chcą ich przyjąć. Choć ile ta wspólnota gospodarcza jest warta pokazał gazociąg Nord Stream. Dadzą nam pare groszy na drogi i boiska a w przyszłości Niemcy będą walić krocie na tym rurociągu. No i jeszcze mamy siedzieć cicho i brać od nich imigrantów
kalafior
2015-12-18 15:46:01
Pan Asselborn najpierw mówi o poszanowaniu demokracji i że niby mamy się jej uczyć, a potem mówi o obowiązku ingerowania w sprawy Polski? Gdzie tu sens? I jakiej demokracji my "ze wschodu" (to już jest dyskryminacja) mamy się uczyć? Tej z zachodu gdzie z sznurki pociągają lobby przemysłowe z najbogatszych krajów unii i USA? Nie jestem zwolennikiem PiS-u, ale ta partia została wybrana w demokratycznych wyborach co oznacza że tak chciała większość Polaków, a nie większość zachodniej UE Ja tylko nie rozumiem tej ślepoty UE że ewidentnie komuś z zewnątrz (dopiszcie sobie komu i nie jest to Rosja ani Chiny) zależy na osłabieniu Wspólnoty Europejskiej między innymi przez takie waśnie.
Do Szefa MSZ z Luksemburga,
2015-12-17 11:08:10
Panie J. Asselborn...w zyciu codziennym sa tylko 2 sprawy ktore kazdy Czlowiek MUSI...tj. chodzic do TOA i odejsc na "tamten Swiat" ! Reszty to juz czlowiek nie musi, tylko robi to dobrowolnie... czyli wg. wlasnego "widzi Mi sie"... ! !
Pytanie
2015-12-17 06:27:37
Dlaczego nie mieszała się przez 8 lat, skoro działo się o wiele gorzej - oto jest pytanie.
Panie Asselborn...UE nie moze byc tylko Socjalistyczna ! !
2015-12-16 23:45:45
A jak moze dla UE zakonczyc sie masowy naplyw roznego rodzaju terrorystycznych IS-lamistow Daesh...do obecnej UE i Europy... ? Tego to nie przewidujecie i nie widzicie... tylko nabraliscie "wody w usta"...??
Tylko pytam...,
2015-12-16 23:34:52
Panie J. Asselborn... a dlaczego UE nie reagowala do tej pory ( tj. przez ostatnie 8 lat ...) jak Wladze w Polsce mieli PO-stkomunisci i maksymalnie wplywali oraz sterowali tak: Wymiarem Sprawiedliwosci, Mediami i roznego rodzaju Instytucjami oraz Urzedami w calej Polsce ! !
in
2015-12-16 20:17:54
Wara od Polski, szwabskie sługusy!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA