poniedziałek, 14 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Użytek ze Słonecznego

Użytek ze Słonecznego

Użytek ze Słonecznego
Data publikacji: 2016-03-11 19:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 3984 123041

To jezioro, które nie tylko dla mieszkańców Gumieniec ma wyjątkowy walor przyrodniczy i krajobrazowy. Niestety, jest teraz w fazie zamierania: do wody w niekontrolowany sposób przedostają się ścieki, doprowadzając do nadmiernego rozwoju wodnej i nabrzeżnej flory, stale zagarniającej coraz większą powierzchnię tafli. Jak temu zaradzić, zastanawiano się ostatnio w szczecińskim magistracie.

Sprawa czystości wód Słonecznego powraca niczym bumerang. Bo Szczecin do tej pory nie zdołał skutecznie powstrzymać spływu - rzeczką Bukowa - nieczystości z sąsiednich działek, pól, z ościennych gmin. Szansą dla na rozwiązanie tej kwestii byłoby zamontowanie specjalnego filtra. To spora inwestycja, jednak można by dla niej pozyskać, jeszcze w tym roku, dofinansowanie z Unii Europejskiej. Warunek jest jeden: jezioro trzeba by otoczyć specjalną ochroną.

O uznanie go - zgodnie z zapisami ustawy O ochronie przyrody - obszarem chronionego krajobrazu (OCK), w lutym wystąpił do Rady Miasta osiedlowy samorząd: Rada Osiedla Gumieńce („Kurier" przedstawiał ów projekt pt. „Słoneczne w ochronie" - przyp. aut.). Nadanie takiego statusu to niełatwa sprawa, a decyzja w rękach Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Pytanie jednak, czy Słoneczne potrzebuje akurat takiego rodzaju ochrony?

Arleta NALEWAJKO

Więcej w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 11.03.2016 

Na zdjęciu: Zamierające Jezioro Słoneczne - o jego ochronę zabiegają: radny Michał Wilkocki i Dominika Jackowski, czyli reprezentacja RO Gumieńce.

Fot. Mirosław WINCONEK

Użytek ze Słonecznego Użytek ze Słonecznego Użytek ze Słonecznego Użytek ze Słonecznego Użytek ze Słonecznego Użytek ze Słonecznego

Komentarze

hans
ile lat to trwa - ordung , brudasy ,
2016-03-11 20:00:11
Promyczek
Jeśli problem dopływu substancji stymulujących zarastanie jest nierozwiązywalny, to może rzeczkę skanalizować, a jeziorko zasypać?
2016-03-11 19:36:53
Honorat
Już myślałem, że ktoś szykuje zamach na Osiedle Słoneczne. Rozwiązanie w sprawie opisywanego w artykule Słonecznego można znaleźć w filmie "Poszukiwany, poszukiwana". Po prostu - jezioro Słoneczne przenieść na Osiedle Słoneczne, rzeczkę Bukową - na Osiedle Bukowe. Jest jeszcze osiedle Bukowo na północy Szczecina. Jak ktoś niedawno na forum "Kuriera" zapytał - czy ktoś w Szczecinie panuje nad nazewnictwem?
2016-03-11 19:23:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Czy fotopułapki przy pojemnikach na śmieci to dobry sposób na wyegzekwowanie segregowania odpadów?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie