Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Użytek ze Słonecznego

Data publikacji: 11 marca 2016 r. 19:05
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:46
Użytek ze Słonecznego
Zamierające Jezioro Słoneczne - o jego ochronę zabiegają: radny Michał Wilkocki i Dominika Jackowski, czyli reprezentacja RO Gumieńce. Fot. Mirosław WINCONEK  

To jezioro, które nie tylko dla mieszkańców Gumieniec ma wyjątkowy walor przyrodniczy i krajobrazowy. Niestety, jest teraz w fazie zamierania: do wody w niekontrolowany sposób przedostają się ścieki, doprowadzając do nadmiernego rozwoju wodnej i nabrzeżnej flory, stale zagarniającej coraz większą powierzchnię tafli. Jak temu zaradzić, zastanawiano się ostatnio w szczecińskim magistracie.

Sprawa czystości wód Słonecznego powraca niczym bumerang. Bo Szczecin do tej pory nie zdołał skutecznie powstrzymać spływu - rzeczką Bukowa - nieczystości z sąsiednich działek, pól, z ościennych gmin. Szansą dla na rozwiązanie tej kwestii byłoby zamontowanie specjalnego filtra. To spora inwestycja, jednak można by dla niej pozyskać, jeszcze w tym roku, dofinansowanie z Unii Europejskiej. Warunek jest jeden: jezioro trzeba by otoczyć specjalną ochroną.

O uznanie go - zgodnie z zapisami ustawy O ochronie przyrody - obszarem chronionego krajobrazu (OCK), w lutym wystąpił do Rady Miasta osiedlowy samorząd: Rada Osiedla Gumieńce („Kurier" przedstawiał ów projekt pt. „Słoneczne w ochronie" - przyp. aut.). Nadanie takiego statusu to niełatwa sprawa, a decyzja w rękach Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Pytanie jednak, czy Słoneczne potrzebuje akurat takiego rodzaju ochrony?

Arleta NALEWAJKO

Więcej w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 11.03.2016 

Na zdjęciu: Zamierające Jezioro Słoneczne - o jego ochronę zabiegają: radny Michał Wilkocki i Dominika Jackowski, czyli reprezentacja RO Gumieńce.

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

hans
2016-03-11 20:00:11
ile lat to trwa - ordung , brudasy ,
Promyczek
2016-03-11 19:36:53
Jeśli problem dopływu substancji stymulujących zarastanie jest nierozwiązywalny, to może rzeczkę skanalizować, a jeziorko zasypać?
Honorat
2016-03-11 19:23:02
Już myślałem, że ktoś szykuje zamach na Osiedle Słoneczne. Rozwiązanie w sprawie opisywanego w artykule Słonecznego można znaleźć w filmie "Poszukiwany, poszukiwana". Po prostu - jezioro Słoneczne przenieść na Osiedle Słoneczne, rzeczkę Bukową - na Osiedle Bukowe. Jest jeszcze osiedle Bukowo na północy Szczecina. Jak ktoś niedawno na forum "Kuriera" zapytał - czy ktoś w Szczecinie panuje nad nazewnictwem?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA