piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Użytek ze Słonecznego

Użytek ze Słonecznego

Użytek ze Słonecznego
Data publikacji: 2016-03-11 19:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 4163 123041

To jezioro, które nie tylko dla mieszkańców Gumieniec ma wyjątkowy walor przyrodniczy i krajobrazowy. Niestety, jest teraz w fazie zamierania: do wody w niekontrolowany sposób przedostają się ścieki, doprowadzając do nadmiernego rozwoju wodnej i nabrzeżnej flory, stale zagarniającej coraz większą powierzchnię tafli. Jak temu zaradzić, zastanawiano się ostatnio w szczecińskim magistracie.

Sprawa czystości wód Słonecznego powraca niczym bumerang. Bo Szczecin do tej pory nie zdołał skutecznie powstrzymać spływu - rzeczką Bukowa - nieczystości z sąsiednich działek, pól, z ościennych gmin. Szansą dla na rozwiązanie tej kwestii byłoby zamontowanie specjalnego filtra. To spora inwestycja, jednak można by dla niej pozyskać, jeszcze w tym roku, dofinansowanie z Unii Europejskiej. Warunek jest jeden: jezioro trzeba by otoczyć specjalną ochroną.

O uznanie go - zgodnie z zapisami ustawy O ochronie przyrody - obszarem chronionego krajobrazu (OCK), w lutym wystąpił do Rady Miasta osiedlowy samorząd: Rada Osiedla Gumieńce („Kurier" przedstawiał ów projekt pt. „Słoneczne w ochronie" - przyp. aut.). Nadanie takiego statusu to niełatwa sprawa, a decyzja w rękach Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Pytanie jednak, czy Słoneczne potrzebuje akurat takiego rodzaju ochrony?

Arleta NALEWAJKO

Więcej w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 11.03.2016 

Na zdjęciu: Zamierające Jezioro Słoneczne - o jego ochronę zabiegają: radny Michał Wilkocki i Dominika Jackowski, czyli reprezentacja RO Gumieńce.

Fot. Mirosław WINCONEK

Użytek ze Słonecznego Użytek ze Słonecznego Użytek ze Słonecznego Użytek ze Słonecznego Użytek ze Słonecznego Użytek ze Słonecznego

Komentarze

hans
ile lat to trwa - ordung , brudasy ,
2016-03-11 20:00:11
Promyczek
Jeśli problem dopływu substancji stymulujących zarastanie jest nierozwiązywalny, to może rzeczkę skanalizować, a jeziorko zasypać?
2016-03-11 19:36:53
Honorat
Już myślałem, że ktoś szykuje zamach na Osiedle Słoneczne. Rozwiązanie w sprawie opisywanego w artykule Słonecznego można znaleźć w filmie "Poszukiwany, poszukiwana". Po prostu - jezioro Słoneczne przenieść na Osiedle Słoneczne, rzeczkę Bukową - na Osiedle Bukowe. Jest jeszcze osiedle Bukowo na północy Szczecina. Jak ktoś niedawno na forum "Kuriera" zapytał - czy ktoś w Szczecinie panuje nad nazewnictwem?
2016-03-11 19:23:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie