czwartek, 23 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Gmina Dobra z najlepszymi finansami

Gmina Dobra z najlepszymi finansami

Gmina Dobra z najlepszymi finansami
Data publikacji: 2019-04-18 09:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-20 10:46
Wywietleń: 1481 386386

Gmina Dobra zajęła 1. miejsce w najnowszym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego. Nagrodę za najlepszy w Polsce stan gminnych finansów w kategorii gmin wiejskich przyznano jej na V Europejskim Kongresie Samorządów.

Zachodniopomorska gmina pokonała w swojej kategorii 1547 konkurentów i znalazła się na pierwszym miejscu razem z Konstancinem-Jeziorną (w kategorii gmin miejsko-wiejskich), Warszawą (kategoria miast na prawach powiatu) oraz powiatem poznańskim (kategoria powiatów ziemskich). W czołówce swoich kategorii znalazły się też trzy inne zachodniopomorskie samorządy – powiat policki, gmina wiejska Kołobrzeg oraz gmina miejsko-wiejska Kołobrzeg.

Pod uwagę przy przyznawaniu nagród wzięto siedem kryteriów: udział dochodów własnych w dochodach ogółem; relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów; udział inwestycji w wydatkach; obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia; udział środków europejskich w wydatkach ogółem; relacja zobowiązań do dochodów oraz udział podatku PIT w dochodach.

– To jest zasługa pracy wszystkich urzędników gminy – podkreśla Teresa Dera, wójt Dobrej. – Z drugiej strony staramy się jednak jak najwięcej przekazać na inwestycje służące samym mieszkańcom. Dopiero w dalszej kolejności można myśleć na przykład o takich rzeczach jak budowa nowego urzędu gminy, który bardzo by się przydał.

Od dłuższego czasu nie jest tajemnicą, że gmina Dobra może się poszczycić tak świetnym stanem finansów, ponieważ wykazało to chociażby podsumowanie przygotowane na początku roku przez władze województwa.

– Przyciąganie nowych inwestorów jest u nas trudne – stwierdziła w odpowiedzi na pytanie, czy nagroda może pomóc w ściąganiu nowych inwestycji. – Nie mamy już wolnych terenów, a wszystkie, które mogłyby być atrakcyjne dla inwestorów, znajdują się w rękach prywatnych.

Mimo to wójt zaznaczyła, że gmina jest gotowa pomagać na tyle, na ile będzie w stanie, jeśli będą się pojawiać nowe możliwości inwestycji.

(NaP)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

!
Poznaniak się zestresował ze musi zarabiać zbierając pyry sezonowo !!! Haha
2019-04-19 08:49:53
@poznaniak
Poznań obciachowe miasto z obciachowym prezydentem. Czym ty się chwalisz?
2019-04-19 01:09:42
@poznaniak
Prowokatorze, nikt nie uwierzy że mieszkańcy Poznania mogą być tak głupi aby pisać takie farmazony, albo tacy ślepi żeby nie widzieć syfu i chaosu architektonicznego w swoim mieście.
2019-04-18 22:33:17
Ha, ha
Nie inwestuj, będziesz miał zdrowy budżet. I urzędnicy się nie przemęczą
2019-04-18 12:57:01
artemor
Jako gość ze Szczecina pisze do gościa z poznania.jak ty jesteś poznaniak,to co wiesz o tym, co dzieje się w dobrej,przejdź się chodnikiem na granicy szczecina i mierzyna, zobaczysz różnicę, szczecin niby się wyludnia, ale szczecinianie ,ale uciekają do gmin ościennych, pracują w szczecinie, a podatki zgarnia dobra,stad jej bogactwo. Poznański szkockie.
2019-04-18 12:51:33
poznaniak
Tam dom na domie , paskudna zabudowa , architektura. Dobra to wszystkie domy na kredytach , auta na kredytach ludzie żyją na kredyt lub na chwilówki bo skąd w Szczecinie ludzie mogą mieć kasę? Bezrobocie , bieda piszczy, kebab na kebabie. No chyba ,że w Niemczech pracują lub w Poznaniu, Warszawie i tam się dorabiają.Stąd i gmina bogatsza od innych w Szczecinie. W Poznaniu jest inny świat, ludzie bogaci , pracy multum , high live.
2019-04-18 11:50:15
! !
Bo starych 70 letnich drog z lat 1945-2015 nie brano w tej Kalkulacji PO-d Uwage ! A nowych przez tylko 3,5 roku nie zdazyli jeszcze za wiele wybudowac - gdyz wszyscy chca teraz tylko Podwyzki ! Mowiac krotko Dobra Gmina !!
2019-04-18 10:47:27
!
No właśnie dlatego, że gmina dobrze gospodaruje pieniędzmi. Nie wydaje:)
2019-04-18 10:38:33
?
To dlaczego osiedlowe ulice Dobrej nie są wyasfaltowane, tylko da się po nich jechać jedynie czołgiem?
2019-04-18 09:59:02