Środa, 06 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Większa kontrola nad finansami

Data publikacji: 03 lutego 2019 r. 22:33
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:32
Większa kontrola nad finansami
 

– W Szczecinie planuje się utworzenie Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych (CUWPO). Powołano specjalny zespół, który zajmie się przygotowaniem koncepcji utworzenia nowej jednostki budżetowej – informuje Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta. Dodaje, że nowa jednostka pozwoli na zwiększenie kontroli nad finansami tych placówek w mieście.

Zgodnie z obecnym prawem gmina może zapewnić wspólną obsługę, w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną, jednostkom organizacyjnym gminy, zaliczanym do sektora finansów publicznych: gminnym instytucjom kultury i innym gminnym instytucjom zaliczanym do sektora finansów publicznych, jak też gminnym osobom prawnym, utworzonym na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych. Wyłączone z tego są przedsiębiorstwa, instytuty badawcze, banki i spółki prawa handlowego.

Piotr Zieliński wyjaśnia, że powołanie Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych ma na celu poprawę efektywności zarządzania w jednostkach organizacyjnych miasta „poprzez standaryzację procesów i specjalizację kadry”, jak też poprawę jakości usług publicznych, dzięki temu, że placówki skoncentrują się na działalności statutowej a nie pomocniczej.

Powołanie Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych pozwoli też na kontrolę ryzyka karno-skarbowego miasta „w zakresie jednego podatnika VAT i integrację rozliczania podatku VAT”, integrację rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych i składek ZUS w zakresie umów cywilno-prawnych (zlecenia/o dzieło), bardziej efektywne wykorzystanie kompetencji kadry ekonomiczno-finansowej jednostek oświatowych, zagospodarowanie kadry likwidowanych gimnazjów, osiągnięcie korzyści ekonomicznych, wynikającej z konsolidacji zarządzania i gospodarowania majątkiem miasta.

24 stycznia br. powołano Zespół ds. utworzenia Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych w Szczecinie. W jego skład wchodzą specjaliści z Urzędu Miasta.

– Zadaniem zespołu będzie przygotowanie koncepcji utworzenia nowej jednostki budżetowej, opracowanie projektu jej struktury, wstępnej etatyzacji oraz zasad funkcjonowania – tłumaczy Piotr Zieliński. Obiecuje, że zespół będzie współpracować z dyrektorami szczecińskich placówek przy wypracowywaniu koncepcji funkcjonowania CUWPO.

Z dniem 1 stycznia 2020 r. CUWPO ma przejąć obsługę finansowo-księgową szczecińskich placówek oświatowych.

(isz)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nadzieja
2019-02-04 14:06:12
Miasto szuka oszczędności tworząc wielki moloch ktory w efekcie będzie generować wysokie koszty przy bardzo niskiej sciagalnosci za uslugi ale kto to przeliczy liczy się pomysł urzędnika za ktory dostanie kasę zmniejszy się ilość etatów w placowkach .Zwiekszy się ilość etatow w urzędzie i będzie ok dla Rządzących
Większa kontrola nad finansami
2019-02-04 06:57:31
Czyżby zdjęcie tej konkretnej szkoły coś sugerowało? ;)
wszyscy pod kontrolą
2019-02-04 01:10:50
i kto tyle bierze za zlecenia/o dzieło.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA