Blisko 13 tysięcy osób już wzięło udział w głosowaniu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. To zaledwie ułamek wszystkich uprawnionych. Warto więc się pospieszyć: wesprzeć najlepsze pomysły dla przyszłości Szczecina. Można też na bieżąco śledzić statystyki poparcia dla projektów: od dziś aż do zakończenia głosowania, czyli do 21 grudnia.
W tegorocznej edycji SBO mieszkańcy mogą wybierać spośród 113 projektów, zgłoszonych przez nie tylko przez społeczników i miejskich aktywistów, ale również ludzi biznesu oraz radnych. Na 27 projektów ogólnomiejskich oraz 86 lokalnych. Mogą zdecydować, na realizację jakich obywatelskich pomysłów popłynie blisko 15 milionów złotych.
- Głosować mogą wszyscy mieszkańcy naszego miasta, bez względu na wiek i miejsce zameldowania. Również w tym roku osoby niezameldowane, ale mieszkające w naszym mieście będą mogły oddać swój głos zarówno przez internet, jak i tradycyjnie w formie papierowej - przypomina Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta.
Każdy ma do dyspozycji 5 głosów. Jednak nie może ich wszystkich skumulować, aby wesprzeć wyłącznie jeden z projektów SBO. Głosujący powinien oddać 2 głosy na projekty ogólnomiejskie oraz 3 głosy na lokalne. Na wybrany - zarówno ogólnomiejski, jak i lokalny - można oddać maksymalnie dwa głosy. Aby głosowanie było skuteczne, trzeba oddać przynajmniej 1 głos.
Do tej pory w głosowaniu wzięło udział 12 994 osób. Nieco więcej mężczyzn (6612) niż kobiet (6382). W sumie oddano 60593 głosów. Największe poparcie uzyskały przedsięwzięcia ogólnomiejskie - 25331. Natomiast wśród lokalnych wiodące są projekty z "Bukowo, Warszewo" - 3775, "Drzetowo-Grabowo" - 3128 oraz "Słoneczne, Majowe" - 2577. Natomiast na dole tabeli poparcia znalazły się: "Turzyn" - 368, "Osów, Głębokie-Pilchowo, Krzekowo - Bezrzecze" - 610 oraz "Niebuszewo" - 710 głosów.
- Od dziś mieszkańcy na bieżąco mogą śledzić statystyki głosowania w tegorocznej edycji SBO. Jesteś ciekaw ile głosów już oddali mieszkańcy Szczecina, ilu ich było i na które obszary oddali najwięcej głosów do tej pory? Sprawdź to. Statystyki są dostępne na stronie: https://sbownioski.szczecin.eu/publicReport/byTaskType - przekazuje Centrum Informacji Miasta
Do końca głosowania został jeszcze niespełna tydzień: do 21 grudnia, do godz. 9. Wystarczająco dużo czasu, aby przechylić szale sympatii głosujących na własny projekt. Sprawnie poprowadzona kampania reklamowa oraz marketing bezpośredni na pewno się przydadzą. Bo bez nich nawet najlepiej przygotowany projekt nie ma szans przebić się do szerszego kręgu odbiorców. W przypadku Szczecina to bez mała 400 tysięcy osób.
- Głosowanie na projekty nie jest poddane rejonizacji - można więc poprzeć projekty z dowolnej lokalizacji. Ale uwaga: zagłosować można tylko jeden raz! W przypadku dwukrotnego zagłosowania: oddania głosów na te same projekty za pośrednictwem papierowej karty oraz drogą elektroniczną, głos oddany za pośrednictwem papierowej karty zostanie wycofany - zwraca uwagę Centrum Informacji Miasta. - Realizowane będą projekty, które w danym obszarze: ogólnomiejskim i lokalnym uzyskają największą liczbę głosów - do wyczerpania puli środków w danym obszarze.
Głosowanie drogą elektroniczną odbywa się za pośrednictwem strony internetowej (www.sbo.szczecin.eu). Natomiast tradycyjne - poprzez wypełnienie formularza papierowego, dostępnego zarówno w magistracie (pl. Armii Krajowej 1), jak i jego filii na Prawobrzeżu (- ul. Rydla 39/40 ). ©℗
A. NALEWAJKO
Fot. SBO