wtorek, 26 stycznia 2021r.

SBO 2021. "Kurs na Północ" - skuteczne odwołanie

Data publikacji: 2020-11-30 23:18
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-02 14:43
SBO 2021. "Kurs na Północ" - skuteczne odwołanie
 

W poniedziałek (30 listopada), po ponad 4-godzinnych obradach, zespół odwoławczy SBO zdecydował o skierowaniu do ponownego rozpatrzenia projektu pn. „Kurs na Północ - Wieża Bismarcka, Park Tilebein, Stanica Wodniacka „Wodna”, Szlak Widokowy”. Wniesione przez projektodawców odwołanie okazało się skuteczne.

Zespół odwoławczy - zgodnie z regulaminem Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego - mógł skorzystać tylko z dwóch opcji. Albo zdecydować o odrzuceniu odwołania projektodawców od decyzji zespołu opiniującego SBO, albo projekt przekazać do ponownego rozpatrzenia w urzędzie. I 30 listopada - tuż po godz. 22 - właśnie z tej korzystniejszej dla projektodawców opcji skorzystał (stosunkiem głosów 2:1).

"Kurs na północ" znowu w grze 

"Kurs na Północ" wróci teraz do Biura Dialogu Obywatelskiego. Wcześniej - przypomnijmy - zyskał pozytywną ocenę merytoryczną jednostek miejskich. Jednak po aferze związanej z ogłoszeniem zbierania głosów za pieniądze - które podczas posiedzenia zespołu odwoławczego projektodawca określił jako "małe potknięcie, z którego robi się zbrodnię" - projekt został najpierw zdegradowany do statusu "Zweryfikowany negatywnie", a następnie zakwalifikowany jako „Odrzucony, z możliwością odwołania”.

Ostatecznie, to urząd zdecyduje o dopuszczeniu lub nie "Kursu na Północ" pod głosowanie SBO 2021. Już teraz za tym rozwiązaniem opowiadają się radni z różnych opcji politycznych: Edyta Łongiewska-Wijas (niezrzeszona), Dariusz Matecki (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska).

- Przez dwa tygodnie walczyliśmy o sprawiedliwość. Zdaję sobie sprawę, że jeżeli wystartujemy, to z dużo gorszej pozycji niż inne projekty - w trakcie posiedzenia zespołu odwoławczego SBO mówił Wojciech Kłodziński, lider projektu "Kurs na Północ".

Czy magistrat zmieni zdanie? 

Do tej pory szczeciński magistrat twierdził, że sprawa tzw. oferty pracy na zdobywanie głosów na wskazany projekt budżetu obywatelskiego "kłóci się z ideą SBO". Dlatego wnioskował w sprawie jego "odrzucenia z listy do głosowania, ze względu na naruszenie reguł współżycia społecznego". Jednak wnioskodawcy w 29-stronicowym odwołaniu wskazali na luki prawne w regulaminie SBO. I na potrzebę rozpatrzenia ich na korzyść obywateli. Czy teraz więc - po decyzji zespołu odwoławczego, presji części opinii publicznej oraz radnych - urząd zmieni zdanie i dopuści "Kurs na Północ" pod głosowanie?

Tegoroczna pula SBO - przypomnijmy - wynosi 14 606 083 zł. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

@Wieża Bismarcka
2020-12-02 16:56:47
Z tego co wiadomo sbo nie dotyczy wieży, tylko obszaru wokół niego na miejskich działkach. Samą wieże inwestor odnawia z swojej kasy. Moim zdaniem żenada, że prywatny inwestor musiał się wziąć za to. To miasto powinno zrobić. Ode mnie ma głos, niech miasto zrobi otoczenie wieży i dodatkowo szlaki widokowe, park tilebainów i jeszcze pare rzeczy za jednym zamachem a inwestor zrobi wieże. Jestem przedsiębiorcom i wiem, że jeśli chodziłoby mu o kasę to by sobie otworzył pub na deptaku i siano miałby od razu bez inwestowania, a szanuc dla kogościa, bo sam z łopatą lata i ogarnia wieże. Czekam tylko aż coś się tam otworzy:)
RE: @Roonie
2020-12-02 14:04:35
Gdzie widzę korzyści???? Czytał pan plan projektu, że zadaje pan takie trywialne pytania? Projekt zakłada zagospodarowanie terenu wokół wieży a nie WIEŻĘ oraz kilka innych inwestycji nie związanych z wieżą, nawet jak koleś ma zarobić na tym to miasto turystycznie i wypoczynkowo zyska najwięcej, ale co pan może wiedzieć, oby tylko nikt sie nie dorobił kurła, pan sobie selfie zrobi jako krzychu jarzyna, bo "hehe w filmie powiedzieli, że ze szczecina" gdyby shrek był ze szczecina to by sie pan modlił do niego, szczecin - muzeum pomników, pozdro
Helikopter z Misia
2020-12-02 14:00:48
praktycznie wszystkie projekty z ostatnich lat to pakowanie państwowych pieniędzy w prywatne folwarki. Serdeczne pozdrowienia dla IV władzy, czyli mediów. Afery wielkości Księżyca są w Szczecinie niewidoczne.
J
2020-12-02 11:22:49
Kiedyś łudziłem się, że SBO to faktycznie głos mieszkańców. Od kilku lat możemy obserwować pewne ruchy, które pokazują nam, że w ramach tego budżetu są budowane parkingi, których nie zbudowali deweloperzy, naprawiane chodniki, których nie naprawili miasto itd. SBO zamiast wzbogacać przestrzeń miejską inicjatywami mieszkańców jest zwyczajnym poprawianiem nieudolności rządzących Szczecinem vide Krzystka. I jeszcze te Jarzyny za 170 tysi. Już nie głosuję na nic. Nie warto.
Anonim
2020-12-02 10:14:33
A moze by tak pomnik sbo zrobic? Bedzie sie milo wspominac ta bande szemranych spoleczniakow.
Wiesia
2020-12-01 22:30:39
A niech sobie zarobi nawet 100 mln na tym. 100 x bardzjej wole nowy szlak widokowy, park i miejsca na odpoczynek niz jakies zakichane pomniki dla kiboli i tym podobne mizerne pomysly na wydawanie srodkow publicznych. Wierzyc mi sie nie chce ze takie pomysly sa dopuszczane do glosowania. Jestem pewna ze kazdy kibol zrzuci sie wiecej niz rozdmuchane 3 zl za glos. Cale to sbo jest nic nie warte, zal mi ze tak naprawde to nie my mieszkancy decudyjemy co jest dla nas dobre tylko grupka ludzi, ktora od lat wie jak zgarnac kase wzamian za bezczynny chłam jakim jest pomnik. Nie chce ublizac wielkim osobistosciom, na pewno zalozyciel szczecinskiej druzyny zasluzyl sobie na chwale ale na boga, poraz pierwszy projekt w sbo jest wart uwagi i przyniesie cos wiecej mieszkancom niz miejsce na jednorazowe selfie.
@Roonie
2020-12-01 20:23:50
Wieża jest prywatna. Nie wiem ile terenu wokół. Gdzie ty i twoi znajomi widzą korzyści?
Kto aktualnie
2020-12-01 20:18:14
jest właścicielem wieży? Jest prywatna.
w.
2020-12-01 19:36:03
W tym projekcie chodzi jedno: podniesienie wartości prywatnej własności, jaką jest Wieża Bismarcka. Cwanie wymyślone, że projekt nie dotyczy bezpośrednio samej wieży, ale jej bezpośredniego otoczenia. Właściciela wieży stać na dobrych prawników i takie są efekty. Dalej jest to nieetyczne (zarówno próba kupowania głosów, jak i podnoszenie wartości prywatnej własności przez wykorzystanie publicznych pieniędzy do poprawy jej otoczenia).
brawa dla prawnika
2020-12-01 18:23:04
szacunek dla pana Gryko ktory byl prawnikiem z ramienia pana Klodzinskiego od wiezy.... na kazde manipulacje pani mecenas reprezentujacej miasto przedstawial rzeczowe argumenty oparte na prawie, zasadach, pokazywal przepisy. Widac bylo ze byl do obrad dobrze przygotowany. pani mecenas ,,wystawiona,, przez miasto mowiac po mlodziezowemu zostala elegancko ,,zniszczona,, albo zaorana... totalna kompromitacja miejskich prawnikow, dobrze ze znalazl sie sprawiedliwy i niezalezny czlowiek w tym zawodzie
Wieża Bismarka
2020-12-01 16:44:31
Przecież jest prywatna. I Miasto ma ją odnawiać??!
Roonie
2020-12-01 16:34:53
Cała ta sytuacją tylko mnie i moich znajomych upewniła, że głos na ten projekt to dobry głos, fajnie widzieć pomysłodawców, którym zależy i są przygotowani prawnie i mentalnie na każdą okoliczność. Niech się dzieje wola nieba, byleby tylko miasto miało z tego korzyść #KURSNAPÓŁNOC
Helikopter z Misia
2020-12-01 14:52:33
Cwany Gapa spoza układu chciał zastosować tą samą sztuczkę, którą stosują od lat Cwane Gapy z układu i został skarcony.
Karol
2020-12-01 13:47:27
Bylem na tej konferencji odwolawczej online bo mieszkam w okolicy i pomimo ze zostaje nieco bezstronny to obiektywnie patrzac, bylo wprost powiedziane ze projekt nie dotyczy wiezy i prywatnej inwestycji. Fakt faktem sprawa z kupowaniem glosow budzi mieszane uczucia ale rowniez na konferencji wydaje sie ze projektodawcy wybrneli z tej sytuacji a biuro SBO nie potrafilo tego zanegowac. Prywatnie chce aby projekt wrocil bo przeciez o to chodzi aby korzystac z okolicy a tego i mieszkancom chyba brakuje.. nawet jesli ktos zyska coa na tym ze cos nabierze wartosci.... a co Was to obchodzi, cieszcie sie zyciem ludzie na nowych obiektach w Szczecinie. Troche mniej zazdrosci. Sami niczego nie zrobicie tylko podniecacie sie afera. Porownujac to do innyych projektow - co wy kurwa pomnik pomnikow chcecie zrobic ze Szczecina? ........ zalosne niektore komentarze januszy i moherow. I tu chyba sie skonczyl moj obiektywizmz, eh...
Piotr R.
2020-12-01 13:16:56
Oglądałem wczorajsze posiedzenie, prawnik p. Kłodzińskiego zniszczył argumentami p. mec. z urzędu, a osoby z zespołu opiniującego pokazały niekompetentność słowami "nie znam się, co mnie prawne gadki interesują MI SIĘ WYDAJĘ, że...." odrzucenie tego projektu byłby strzałem w kolano, miałem inny projekt na oku ale po tym co wczoraj zostało przedstawione przez liderów kursu na północ mają ode mnie 1 głos, takich ludzi nam brakuje w tym smutnym państwie.. PS. jak pan prowadzący przyznał "odrzucenie projektu odbyło się w sposób nieprawny i nie powinno mieć miejsca" więc o czym my dyskutujemy. powodzenia..
Anna Szandler
2020-12-01 13:09:32
Mieszkańcy zdecydują. Osobiście podziwiam przyznanie się do błędu i wycofanie się z tej promocji projektu. Widać, że zależy im na projekcie. Ode mnie ma głos, myślę przyszłościowo, jest to inwestycja w szczecińśką turystykę. Jeśli projekt przejdzie to nie ma żadnego godnego konkurenta, "zjada" wszystkie projekty zgłoszone w ostatnich latach, nawet przez naditerpretację oferty jest jedynym faworytem (poza pomnikiem floriana, który też ma sporą ilość zwolenników) i wydaje mi się, że nie ma szans by wygrał jakikolwiek inny projekt. Z chcęcią odwiedzę to miejsce z rodziną za pare lat, trzymam kciuki i życzę powodzenia ;)
Zła decyzja
2020-12-01 12:07:40
Nieetyczne pomysły na promocję i późniejsze aroganckie wypowiedzi do osób, których ta nieetyczność ubodła powinny zostać ukarane. Można tworzyć dobre projekty, ale nie walczyć o nie po trupach. Szczegolnie trzeba mieć, gdy część pieniędzy ma pójść na prywatną własność wnioskodawcy. Tu jej nie było. Nie zagłosuje na ten projekt.
Szczeci
2020-12-01 11:48:14
Publiczne pieniądze na otoczenie prywatnego obiektu.Dobry sposób.SBO ma służyć mieszkańcom a nie uzupełniać prywatne przedsiwziecia.WYKRESLIC.
Łapy
2020-12-01 10:53:47
Ten co sięga po publiczne pieniądze cxyli podatników kase należy od raxu lapy obciąć tak aby drugi raz tego wiecej juz nie zrobil
BRAWO
2020-12-01 10:15:08
Co jak co ale ja na pewno oddam swój głos na KURS NA PÓŁNOC nawet jeśli ktoś miałby tam robić biznesy, miasto się rozwija i zyskuje OGROMNY kawał terenu do spędzania weekendów. Tutaj przede wszystkim zyskuje miasto i MY mieszkańcy, widziałem co ma tam powstać, chyba nigdy nie było tak dobrego i dużego projektu dla mieszkańców jak ten, niech coś się w końcu dzieje w tym Szczecinie, a nie stawianie frygi w centrum za grubą kasę, która teraz leży zniszcozna na pogodnie, brawo, brawo i jeszcze raz brawo, oby więcej takich pomysłów, oby ktoś się wziął jeszcze za wieże quistorpa w lasku arkońskim:)
Ehhh..
2020-12-01 10:06:22
Postępowanie p. Kłodzińskiego jest dla mnie nieetyczne. I mimo, że projekt ciekawy, to mojego głosu nie dostanie.
Poprosić o forsę na
2020-12-01 08:35:00
Wieżę Bismarck'a, Park Tilebein, stanicę wodniacką Wassernymphe und Spectakularer Weg. Znajdzie się.
I masz
2020-12-01 07:55:19
Po takich przykładach sądząc trzeba definitywnie zrezygnować z tzw budżetu obywatelskiego
bieta
2020-12-01 07:45:31
Czekam niecierpliwie na możliwość głosowania na "Kurs na Północ". Cieszyłam się , że w końcu ktoś (zamiast miasta) zajął się niszczejącym wspaniałym zabytkiem i jego otoczeniem i , a potem ta afera...
MAŁE POTKNIĘCIE
2020-12-01 07:29:05
29 stron odwołania! Będą z tym projektem jeszcze kłopoty. Publiczne pieniądze przyciągają jak magnes!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ