sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > GIS: dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim zamknięte; w Bałtyku można się kąpać

GIS: dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim zamknięte; w Bałtyku można się kąpać

GIS: dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim zamknięte; w Bałtyku można się kąpać
Data publikacji: 2019-08-12 22:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-13 17:08
Wywietleń: 1767 408022

W poniedziałek (12 sierpnia) zamknięto kąpielisko w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim. To już drugie kąpielisko nad tym akwenem zamknięte z powodu zakwitu sinic. Natomiast wszystkie nadmorskie kąpieliska w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem są czynne - poinformował w poniedziałek po południu Główny Inspektorat Sanitarny.

Z powodu zakwitu sinic kąpiel zabroniona jest w dwóch kąpieliskach śródlądowych nad Zalewem Szczecińskim: w Stepnicy oraz w Trzebieży. W poniedziałek rano kąpiel zabroniona była tylko w Stepnicy.

Jak podaje GIS, wszystkie nadmorskie kąpieliskach są czynne.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. We wszystkich zamkniętych kąpieliskach wywieszana jest czerwona flaga. Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach w każdej chwili może się zmienić. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą.

Mapa z aktualnymi informacjami o stanie kąpielisk jest na stronie internetowej: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

W razie obfitego zakwitu sinic sanepid odradza wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego: biegunka, wymioty i bóle brzucha.

(PAP)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Nowe Warpno
Też zamknąć.zupa a nie woda. A do tego brakuje ratowników. Plaża dlatego zamknięta
2019-08-13 17:07:40
Tu ekologów nie ma
Nasze kąpieliska w Stepnicy i Trzebieży też stanowią element ekosystemu.Ten ekosystem został zanieczyszczony i nie ma tu ekologów spod Kaskady i Urzędu Miejskiego.Gdzie jest alert środowiskowy?Nie możemy pozwolić na niszczenie naszej Planety
2019-08-13 09:28:12
Mariusz
Gdzie sa ekolodzy z puszczy? dlaczego nie bronia wody zanieczyszczanej przez ludzi? jesli oni nie maja nic do powiedzienia prosze media by wreszcie szeroko opisaly temat sinic w akewnach wodnych a raczej mechanizm ich powstawania. rzad musi rowniez przepisami ograniczyc ilosc nawozow syapnach na pola, gospodarstwa domowe musza zwraca uwage na sklad chemiczny proszkow do prania, a najlpeej zakazc sprzazy tych najbardziej zanieczyszczajacych rzeki i nasze akweny. co roku sytuacja ta staje sie byc wieksza w skutkach, czy ktos pomyslal co stanie sie gdy nie bedzie wody zdatnej do picia przez miesiac?
2019-08-12 23:34:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie