Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

GIS: dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim zamknięte; w Bałtyku można się kąpać

Data publikacji: 12 sierpnia 2019 r. 22:44
Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2019 r. 17:08
GIS: dwa kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim zamknięte; w Bałtyku można się kąpać
 

W poniedziałek (12 sierpnia) zamknięto kąpielisko w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim. To już drugie kąpielisko nad tym akwenem zamknięte z powodu zakwitu sinic. Natomiast wszystkie nadmorskie kąpieliska w Zachodniopomorskiem i Pomorskiem są czynne - poinformował w poniedziałek po południu Główny Inspektorat Sanitarny.

Z powodu zakwitu sinic kąpiel zabroniona jest w dwóch kąpieliskach śródlądowych nad Zalewem Szczecińskim: w Stepnicy oraz w Trzebieży. W poniedziałek rano kąpiel zabroniona była tylko w Stepnicy.

Jak podaje GIS, wszystkie nadmorskie kąpieliskach są czynne.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. We wszystkich zamkniętych kąpieliskach wywieszana jest czerwona flaga. Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach w każdej chwili może się zmienić. Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą.

Mapa z aktualnymi informacjami o stanie kąpielisk jest na stronie internetowej: https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

W razie obfitego zakwitu sinic sanepid odradza wchodzenie do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia wody z sinicami mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego: biegunka, wymioty i bóle brzucha.

(PAP)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nowe Warpno
2019-08-13 17:07:40
Też zamknąć.zupa a nie woda. A do tego brakuje ratowników. Plaża dlatego zamknięta
Tu ekologów nie ma
2019-08-13 09:28:12
Nasze kąpieliska w Stepnicy i Trzebieży też stanowią element ekosystemu.Ten ekosystem został zanieczyszczony i nie ma tu ekologów spod Kaskady i Urzędu Miejskiego.Gdzie jest alert środowiskowy?Nie możemy pozwolić na niszczenie naszej Planety
Mariusz
2019-08-12 23:34:29
Gdzie sa ekolodzy z puszczy? dlaczego nie bronia wody zanieczyszczanej przez ludzi? jesli oni nie maja nic do powiedzienia prosze media by wreszcie szeroko opisaly temat sinic w akewnach wodnych a raczej mechanizm ich powstawania. rzad musi rowniez przepisami ograniczyc ilosc nawozow syapnach na pola, gospodarstwa domowe musza zwraca uwage na sklad chemiczny proszkow do prania, a najlpeej zakazc sprzazy tych najbardziej zanieczyszczajacych rzeki i nasze akweny. co roku sytuacja ta staje sie byc wieksza w skutkach, czy ktos pomyslal co stanie sie gdy nie bedzie wody zdatnej do picia przez miesiac?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA