poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Generał Kluk uniewinniony

Generał Kluk uniewinniony

Generał Kluk uniewinniony
Data publikacji: 2016-06-22 16:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 944 140290

- Po jedenastu latach generał Mieczysław Kluk został oczyszczony ze wszystkich stawianych mu zarzutów - podsumował środowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie mec. Włodzimierz Łyczywek, obrońca oskarżonego. Sąd bowiem utrzymał w mocy wyrok (uniewinniający) sądu pierwszej instancji.

W marcu 2011 r., po pięciu latach postępowania w szczecińskim Sądzie Okręgowym, zakończył się proces eksgenerała Kluka i współoskarżonych, którym krakowska Prokuratura Apelacyjna zarzuciła udział w tzw. aferze paliwowej oraz korumpowanie policjantów ją rozpracowujących. Sąd jednak uniewinnił generała od zarzutów korupcyjnych. Uznał go jednak winnym ujawnienia tajnych dokumentów policyjnych i przekazania ich przedstawicielom paliwowych grup przestępczych oraz grożenia bronią funkcjonariuszom ABW podczas jego zatrzymania. Za to został skazany na trzy lata pozbawienia wolności.

Prokuratura odwołała się od wyroku sądu. W grudniu 2011 r. po analizie sprawy szczeciński Sąd Apelacyjny ponownie uniewinnił eksgenerała od zarzutów korupcyjnych - utrzymując w mocy wyrok sądu okręgowego. Skazał go natomiast na 1,5 roku więzienia, za grożenie pistoletem funkcjonariuszom ABW. Jednocześnie SA nakazał ponowne zbadanie, czy Kluk ujawnił tajemnicę państwową.

W kwietniu ubiegłego roku rozpoczęło się kolejne postępowanie w tej sprawie. Sąd jednak nie podzielił zdania prokuratury. W październiku 2015 r. Mieczysław Kluk został uniewinniony. Sytuacja znów się powtórzyła. Prokuratura ponownie złożyła apelację. W ubiegłą środę rozpatrzył ją szczeciński Sąd Apelacyjny.

- Sąd utrzymuje w mocy zaskarżony przez oskarżyciela publicznego wyrok sądu pierwszej instancji. - Ogłosił przewodniczący składu sędziowskiego. - Sąd Okręgowy przeprowadził postępowanie (...) rzetelnie.

Ogłoszony w środę wyrok jest prawomocny. Jeśli któraś ze stron nie akceptuje tego orzeczenia przysługuje jej jedynie kasacja, czyli zaskarżenie wyroku w Sądzie Najwyższym.

(lw, dar)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

 

Komentarze

haha
Wszyscy znajomi z marszów KOD
2016-06-22 23:38:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie