wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Generał Kluk uniewinniony

Generał Kluk uniewinniony

Generał Kluk uniewinniony
Data publikacji: 2016-06-22 16:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 784 140290

- Po jedenastu latach generał Mieczysław Kluk został oczyszczony ze wszystkich stawianych mu zarzutów - podsumował środowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie mec. Włodzimierz Łyczywek, obrońca oskarżonego. Sąd bowiem utrzymał w mocy wyrok (uniewinniający) sądu pierwszej instancji.

W marcu 2011 r., po pięciu latach postępowania w szczecińskim Sądzie Okręgowym, zakończył się proces eksgenerała Kluka i współoskarżonych, którym krakowska Prokuratura Apelacyjna zarzuciła udział w tzw. aferze paliwowej oraz korumpowanie policjantów ją rozpracowujących. Sąd jednak uniewinnił generała od zarzutów korupcyjnych. Uznał go jednak winnym ujawnienia tajnych dokumentów policyjnych i przekazania ich przedstawicielom paliwowych grup przestępczych oraz grożenia bronią funkcjonariuszom ABW podczas jego zatrzymania. Za to został skazany na trzy lata pozbawienia wolności.

Prokuratura odwołała się od wyroku sądu. W grudniu 2011 r. po analizie sprawy szczeciński Sąd Apelacyjny ponownie uniewinnił eksgenerała od zarzutów korupcyjnych - utrzymując w mocy wyrok sądu okręgowego. Skazał go natomiast na 1,5 roku więzienia, za grożenie pistoletem funkcjonariuszom ABW. Jednocześnie SA nakazał ponowne zbadanie, czy Kluk ujawnił tajemnicę państwową.

W kwietniu ubiegłego roku rozpoczęło się kolejne postępowanie w tej sprawie. Sąd jednak nie podzielił zdania prokuratury. W październiku 2015 r. Mieczysław Kluk został uniewinniony. Sytuacja znów się powtórzyła. Prokuratura ponownie złożyła apelację. W ubiegłą środę rozpatrzył ją szczeciński Sąd Apelacyjny.

- Sąd utrzymuje w mocy zaskarżony przez oskarżyciela publicznego wyrok sądu pierwszej instancji. - Ogłosił przewodniczący składu sędziowskiego. - Sąd Okręgowy przeprowadził postępowanie (...) rzetelnie.

Ogłoszony w środę wyrok jest prawomocny. Jeśli któraś ze stron nie akceptuje tego orzeczenia przysługuje jej jedynie kasacja, czyli zaskarżenie wyroku w Sądzie Najwyższym.

(lw, dar)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

 

Komentarze

haha
Wszyscy znajomi z marszów KOD
2016-06-22 23:38:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie