Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Generał Kluk uniewinniony

Data publikacji: 22 czerwca 2016 r. 16:36
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Generał Kluk uniewinniony
 

- Po jedenastu latach generał Mieczysław Kluk został oczyszczony ze wszystkich stawianych mu zarzutów - podsumował środowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie mec. Włodzimierz Łyczywek, obrońca oskarżonego. Sąd bowiem utrzymał w mocy wyrok (uniewinniający) sądu pierwszej instancji.

W marcu 2011 r., po pięciu latach postępowania w szczecińskim Sądzie Okręgowym, zakończył się proces eksgenerała Kluka i współoskarżonych, którym krakowska Prokuratura Apelacyjna zarzuciła udział w tzw. aferze paliwowej oraz korumpowanie policjantów ją rozpracowujących. Sąd jednak uniewinnił generała od zarzutów korupcyjnych. Uznał go jednak winnym ujawnienia tajnych dokumentów policyjnych i przekazania ich przedstawicielom paliwowych grup przestępczych oraz grożenia bronią funkcjonariuszom ABW podczas jego zatrzymania. Za to został skazany na trzy lata pozbawienia wolności.

Prokuratura odwołała się od wyroku sądu. W grudniu 2011 r. po analizie sprawy szczeciński Sąd Apelacyjny ponownie uniewinnił eksgenerała od zarzutów korupcyjnych - utrzymując w mocy wyrok sądu okręgowego. Skazał go natomiast na 1,5 roku więzienia, za grożenie pistoletem funkcjonariuszom ABW. Jednocześnie SA nakazał ponowne zbadanie, czy Kluk ujawnił tajemnicę państwową.

W kwietniu ubiegłego roku rozpoczęło się kolejne postępowanie w tej sprawie. Sąd jednak nie podzielił zdania prokuratury. W październiku 2015 r. Mieczysław Kluk został uniewinniony. Sytuacja znów się powtórzyła. Prokuratura ponownie złożyła apelację. W ubiegłą środę rozpatrzył ją szczeciński Sąd Apelacyjny.

- Sąd utrzymuje w mocy zaskarżony przez oskarżyciela publicznego wyrok sądu pierwszej instancji. - Ogłosił przewodniczący składu sędziowskiego. - Sąd Okręgowy przeprowadził postępowanie (...) rzetelnie.

Ogłoszony w środę wyrok jest prawomocny. Jeśli któraś ze stron nie akceptuje tego orzeczenia przysługuje jej jedynie kasacja, czyli zaskarżenie wyroku w Sądzie Najwyższym.

(lw, dar)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

haha
2016-06-22 23:38:24
Wszyscy znajomi z marszów KOD

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA