środa, 21 października 2020.
Strona główna > Świat > Afera "Panama Papers"

Afera "Panama Papers"

Afera "Panama Papers"
Data publikacji: 2016-04-04 21:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1271 126965

"Panama Papers" - ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie - pokazują, jak znani i bogaci ukrywają przed fiskusem pieniądze w rajach podatkowych. Szereg rządów już zapowiada dochodzenia i zero tolerancji dla oszustów.

Mossack Fonseca należy do największych na świecie placówek oferujących klientom zakładanie i prowadzenie firm offshore w tzw. rajach podatkowych. Panamska kancelaria założyła dotąd ponad 200 tys. takich fasadowych firm (shell companies), które jedynie zarządzają włożonymi pieniędzmi, ukrywając, kto jest ich właścicielem. Potwierdziła, że dokumenty są autentyczne, a ich wyciek to dzieło hakerów.

Według mediów te dokumenty z lat 1977-2015, ujawnione w niedzielę m.in. dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), sugerują, iż 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata, w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych, ma powiązania z tajnymi firmami offshore.

Wymienia się m.in. prezydenta Chin Xi Jinpinga z rodziną, prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, premiera Islandii Sigmundura Davida Gunnlaugssona, premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, premiera Malezji Najiba bin Abdul Razaka, rodzinę prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, byłego libijskiego przywódcę Muammara Kadafiego, prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

BBC pisze o podejrzeniu istnienia grupy z udziałem bliskich współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, parającej się praniem pieniędzy na wielomiliardową skalę. W zbijaniu fortuny przyjaciołom Putina miał pomagać bank RCB z siedzibą na Cyprze udzielający "ogromnych niezabezpieczonych pożyczek" - podał "Guardian". Bank ten jest powiązany z państwowym rosyjskim bankiem WTB.

Opozycyjna rosyjska "Nowaja Gazieta" pisze, że za właściciela firm zarejestrowanych w rajach podatkowych, z aktywami rzędu miliardów dolarów, można uważać znanego wiolonczelistę Siergieja Rołdugina, bliskiego przyjaciela Putina.

"Sueddeutsche Zeitung", która pisze o "największym dziennikarskim przecieku w historii", natrafiła w "Panama Papers" na członków różnych organizacji mafijnych, a także na gwiazdy piłki nożnej jak Leo Messi, 350 dużych banków i setki tysięcy zwykłych ludzi.

Brytyjskie media wskazują, że w "Panama Papers" pojawia się nie tylko nazwisko nieżyjącego już ojca premiera Davida Camerona, a także nazwiska członków Izby Lordów z ramienia Partii Konserwatywnej, byłych konserwatywnych parlamentarzystów i darczyńców.

Na liście zamieszczonej na stronie internetowej ICIJ znajduje się też m.in. nazwisko byłego prezydenta Warszawy i byłego europosła Pawła Piskorskiego i Mariusza Waltera założyciela telewizji TVN. (PAP)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Miejmy nadzieje...
Miejmy nadzieje, ze obecny Urzad Podatkowy w Polsce, bedzie rowniez staral sie o ujawnienie tych Polskich P.O. czyli tych Polskich P-anamskich O-szczednosci...!!
2016-04-06 01:27:44
@
Jest tylko kwestią czasu, kiedy zostaną ujawnione związku globalistów rajopodatkowych z decydentami i politykami Szczecina.
2016-04-05 12:27:35
Jarun
Ciemne chmury na P. Piskorskim. A może aferę zasłonić czym innym, np. Putinem, któremu przypisuje się wszystkie zło na tym świecie łącznie z wyginięciem mamutów.
2016-04-05 10:08:56
Dziwne...
Ze tylo 2-ch Polakow...? A gdzie i co PO-chowala reszta...??
2016-04-05 00:37:49
Gargamel
Prawo jest jak płot - żmija zawsze się prześlizgnie, tygrys zawsze przeskoczy, a bydło przynajmniej nie rozchodzi się tam gdzie nie powinno.
2016-04-04 21:26:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie