Miasto Świnoujście i spółka Gaz-System, operator Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, podpisały w poniedziałek (5 września) w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie porozumienie. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania terminalu LNG przy zachowaniu dostępu mieszkańców i turystów do obiektów turystycznych i plaży.
Zgodnie z porozumieniem, Gaz-System wybuduje nową drogę do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda oraz pokryje koszty dokumentacji projektowej nowego parkingu przy tych zabytkach. Inwestycja zakłada wybudowanie placu dla 90 aut i siedmiu autokarów. Nowa droga – między terminalem LNG a portem – skróci mieszkańcom i turystom dojazd do obiektów turystycznych z przeprawy promowej i pobliskiej dzielnicy Warszów. Zaangażowanie finansowe spółki Gaz-System wyniesie ponad 30 mln złotych.
- Chodzi o drogę prowadzącą bezpośrednio w kierunku plaży - wyjaśnił Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - Mając na uwadze, że gazoport rozbudowuje się, że powstaje trzeci zbiornik i że mamy do czynienia z różnymi trudnościami, także zagrożeniami związanymi z bezpieczeństwem tego rodzaju instalacji, infrastruktury krytycznej, należało zadbać o bezpieczeństwo jak najbardziej. I dzisiaj na skutek tego porozumienia niewątpliwie robimy bardzo duży krok właśnie w kierunku zabezpieczenia gazoportu przed rożnego rodzaju niepożądanymi działaniami.
Jak dodał, to nie jest ostatni krok i i dalej należy to bezpieczeństwo rozwijać.
- Ale to jest ważny krok, bo z jednej strony dajo bezpieczeństwo instalacji gazoportu, a z drugiej także uwzględnia słuszne skądinąd postulaty mieszkańców Świnoujścia - podkreślił.
Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia, przypomniał, że negocjacje na temat porozumienia trwały prawie 1,5 roku.
- Waga tego porozumienia zapewne wymagała tak długiego czasu dyskusji - stwierdził. - Każda ze stron miała swój interes. Ja reprezentuję samorząd, spółka Gaz-System - Skarb Państwa i najważniejszy element - bezpieczeństwo państwa polskiego w kwestii energetyki. I jako samorząd mieliśmy to również na uwadze. Dzisiaj wiemy, jaka to ranga i z tego powodu zgodziliśmy się na pewne rozstrzygnięcia, jak choćby przekazanie dla spółki ponad 5 ha terenu gminy, lasów, które zapewniają bezpieczeństwo normalnej eksploatacji terminalu. Ze strony Gaz-Systemu uzyskaliśmy przede wszystkim gwarancje bezpiecznego dojazdu do zabytków. Powstanie nowa droga nie tylko z jezdnią, ale i z ciągiem pieszo-rowerowym.
Prezydent Świnoujścia dziękował wojewodzie za wsparcie w negocjacjach dotyczących porozumienia.
Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu, podkreślił, że bywają dni, gdy gaz z terminalu pokrywa prawie całe zapotrzebowanie polskich odbiorców. W skali roku jest to ok. 40 proc.
- Dlatego wymaga najwyższej staranności, jeśli chodzi o bezpieczeństwo - mówił.
Poinformował, że nowa droga będzie miała prawie 2 km długości. Ma zostać otwarta pod koniec 2023 roku.
(ek)