Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Gang "Bąbla" z wyrokami nawet do 13 lat więzienia, m.in. za narkotyki

Data publikacji: 26 maja 2023 r. 08:12
Ostatnia aktualizacja: 26 maja 2023 r. 18:38
Gang "Bąbla" z wyrokami nawet do 13 lat więzienia, m.in. za narkotyki
Fot. Ryszard Pakieser  

Zachodniopomorski wydział Prokuratury Krajowej doprowadził do skazania przez szczeciński sąd 11 osób, w tym 9 oskarżonych za udział w grupie kierowanej przez Tomasza Sz. ps. Bąbel. Członkowie gangu, który działał m.in. w Kamieniu Pomorskim, zostali skazani na kary od 2 lat i 8 miesięcy do 13 lat więzienia.

"Sąd Okręgowy w Szczecinie skazał kolejnych 9 oskarżonych na kary łączne od 2 lat i 8 miesięcy do 13 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Tomasza Sz. ps. Bąbel. Ponadto sąd skazał kolejne 2 osoby współpracujące z członkami ww. grupy przestępczej za czyny z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i inne" - poinformował PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Ponadto sąd w swoim wyroku orzekł wobec oskarżonych 162 tysiące zł grzywny, nawiązki do 50 tysięcy złotych oraz przepadki korzyści majątkowej osiągniętej z popełnienia przestępstwa w wysokości ponad 2,4 miliona złotych. "Wobec tych oskarżonych, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania, sąd wymierzył kary w dolnych granicach ustawowego zagrożenia, a w stosunku do jednego z oskarżonych warunkowo zawiesił wykonanie kary pozbawienia wolności na 6 lat próby" - podała PK.

W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że Tomasz Sz. ps. Bąbel założył grupę przestępczą i kierował nią od 2015 do 2019 roku w Kamieniu Pomorskim i okolicznych miejscowościach. "Funkcjonowanie grupy było przedmiotem wielowątkowego śledztwa, które swoim zakresem obejmowało działalność co najmniej czterech zorganizowanych grup przestępczych działających m.in. w Szczecinie oraz w innych miejscowościach w woj. zachodniopomorskim, w tym Kamieniu Pomorskim, jak również Szwecji i Norwegii" - wyjaśniła PK.

"Grupy ścierały się w konkurencyjnej walce o wpływy i zyski, w tym pochodzące z tytułu handlu narkotykami. Przejawem tej walki, a zarazem eskalacji konfliktu były tragiczne w skutkach zdarzenia przestępcze w postaci m.in. pobicia osób zamieszanych w handel narkotykami skutkujące złamaniem kości twarzoczaszki i innymi obrażeniami, spalenia samochodu ciężarowego o wartości niespełna 100 tysięcy złotych" - przypomniała PK.

Według śledczych grupa "Bąbla" handlowała znacznymi ilościami marihuany, amfetaminy oraz tabletek ecstasy. Dodatkowo prokuratorzy ustalili, że gang sprzedawał narkotyki również małoletnim. "Ponadto grupa dokonywała przestępstw przeciwko mieniu oraz zdrowiu i życiu, w tym wobec konkurencyjnych grup przestępczych. Ofiarami sprawców padały nie tylko osoby związane ze światem przestępczym, ale również zwykli obywatele, którzy w codziennym życiu +narazili się+ liderowi tej grupy – Tomaszowi Sz. ps. Bąbel lub jego bliskim" - przekazała PK.

"W toku postępowania prokurator ustalił, że Tomasz Sz. posiadał własne +bojówki+, które na jego polecenie stosowały przemoc wobec niewygodnych dla tej grupy lub jej lidera osób, dokonując ich zastraszenia i pobicia lub zniszczenia ich mienia" - wskazał PK.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie postępowanie w tej sprawie prowadził wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do sądu w czerwcu 2021 roku.

"Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie nadal prowadzone jest postępowanie dotyczące kolejnych osób oskarżonych o udział zorganizowanej grupie przestępczej, założonej i kierowanej przez Tomasza Sz. ps. Bąbel" - dodała PK.(PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To my
2023-05-27 10:23:56
To my mamy " sąd " i " wyrok " . Jak do tej pory były wydawane werdykty nadzwyczajnej kasty z doktryną neumanna tzn POwiedz za jaką partią jesteś , taki będzie werdykt ?
Ty
2023-05-26 17:01:35
To polityczny wyrok!!! Należy się odszkodowanie za straty moralne!!!! . Platfusy - do boju!!!
olo
2023-05-26 14:30:01
Gaciarek czy inna tuleya by ich uniewinila.
Jednym słowem
2023-05-26 11:06:41
Sąd dał klapsa i pogroził palcem"nu , nu , nu.."
A nna
2023-05-26 10:15:49
Nawet do ? Jakby Was pociągali na lince za autem po żużlu to pędzikiem wyroki byłyby od 13 lat!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA