Środa, 22 marca 2023 r. 
15 szczecin
REKLAMA

Niemcy stwierdzili, że NFZ im nie płaci i odesłali pacjenta do Polski

Data publikacji: 12 marca 2018 r. 11:08
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:05
Niemcy stwierdzili, że NFZ im nie płaci i odesłali pacjenta do Polski
 

Cztery żebra złamane, złamana nasada kości prawego przedramienia, rany na nodze. Takich obrażeń doznał w wyniku wypadku w pracy na terenie Niemiec barlinianin Wiktor Głowacki. Niemieccy lekarze odesłali go na leczenie do Polski. Swoją decyzję argumentowali niepłaceniem za leczenie Polaków w Niemczech przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Prowadzę własną działalność gospodarczą, w Niemczech pracowałem legalnie. Mam m.in. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wystawioną przez NFZ – opowiada „Kurierowi” pan Wiktor. – Uległem w pracy wypadkowi. Spadłem z drabiny. Mam na to dwóch świadków. Niezwłocznie, szczególnie że ból z każdą chwilą się nasilał, pojechaliśmy do szpitala w niemieckim Lemgo. Jakież było moje zdziwienie, kiedy pielęgniarki w recepcji powiedziały mi, że na podstawie EKUZ nie przyjmą mnie do szpitala, ponieważ mają później problemy z odzyskaniem pieniędzy za leczenie od NFZ. Dwukrotnie w czasie mojej pracy w Niemczech korzystałem z EKUZ i nigdy nie było z tym problemów. Do teraz.

Jak dodaje, zaproponowano mu leczenie odpłatne, na co się nie zgodził. A co najgorsze, żaden lekarz nawet nie przyszedł go obejrzeć.

Pokonał 570 km i udał się do barlineckiego szpitala. Po wykonaniu prześwietleń lekarze stwierdzili m.in., że ma ogromne szczęście, że dojechał żywy do Barlinka. Wystarczałoby, żeby któreś złamane żebro przebiło płuco i dostałby zapaści. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 12 marca 2018 r.

 Tekst i fot. Jacek Słomka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jaa
2018-03-13 20:37:55
Jakoś ciężko mi w to uwierzyć ponieważ znam co najmniej 2 osoby które również nie były ubezpieczone w żaden sposób a szpital w Lemgo je przyjął .
Czy to tak trudno "jeszcze zrozumiec"... ?
2018-03-12 12:22:38
No bo przeciez Niemcy musza najpierw PO-obslugiwac z pieniedzy Unijnych i swoich Podatnikow PO-zapraszanych Gosci... przez Niemiecki Rzad w Berlinie ! Znaczy sie w dalszym ciagu czyli od ponad 2 lat... masssowo dobijajacych jeszcze na Lodziach i PO-ntonach - az z Afryki... ! To Oni maja wyznaczony przez Niemiecki Rzad "pierwszenstwo" i na to przeznacza sie nawet Miliardy Niemieckich Euro ! A Polak jest juz od dosc dawna w UE i ma blisko - to niech najlepiej wraca se do Polski i tam sie dalej leczy...!!
nfz
2018-03-12 12:06:03
Więc jaki jest sens wyrabiania karty EKUZ przed urlopem zagranicznym?
look
2018-03-12 11:35:13
Pewnie NFZ na czas nie płaci lub płaci z bardzo dużym opóznieniem. Część kłopotów naszych, polskich placówek zdrowia bierze się z opieszałości i zaległości płatniczych NFZ.
Trzeba rozliczyć pracowników NFZ za swoje niedociągnięcia w płaceniu Niemcom
2018-03-12 11:31:41
Pan Głowacki powinien od ubezpieczyciela i NFZ żądać odszkodowania. Nikt za darmo nie świadczy usług.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA