Wtorek, 27 maja 2025 r.  Imieniny Amandy, Jana i Juliana
REKLAMA

Egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury [GALERIA]

Data publikacji: 05 maja 2025 r. 09:27
Ostatnia aktualizacja: 06 maja 2025 r. 00:11
Egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne matury
W poniedziałek do egzaminu dojrzałości przystąpili maturzyści z XIII LO w Szczecinie. Fot. Dariusz Gorajski  

Dla ok. 275 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym w poniedziałek o godz. 9 rozpoczęły się matury. W tym roku w Szczecinie przystąpi do niego ponad 3000 uczniów. Wraz z nimi egzaminy zdają abiturienci z wcześniejszych roczników.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) Robert Zakrzewski w poniedziałek przed rozpoczęciem egzaminu powiedział PAP, że do CKE nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu.

Tegoroczni absolwenci są pierwszym rocznikiem maturzystów, który zdaje egzaminy ponownie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej, a nie na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które wprowadzono w związku z pandemią COVID-19. Obecnie obowiązująca podstawa to tzw. odchudzona podstawa, w której treści nauczania uszczuplono o 20 proc.

Od tego roku maturzyści chorujący przewlekle, np. na cukrzycę, mogą wnieść na salę urządzenie elektroniczne służące do monitorowania stanu zdrowia.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego oraz dwóch ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego.

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – przedmioty, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym przeprowadzony zostanie 21 maja.

Absolwenci technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje i od poziomu egzaminu. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 240 minut, a na poziomie rozszerzonym – 210 minut.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym musi rozwiązać dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki" oraz napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych.

Pisząc wypracowanie maturzysta ma rozważyć problem podany w temacie, przedstawić swoje zdanie i je uzasadnić. W rozważaniach ma przedstawić argumenty, odwołując się do utworów literackich oraz do wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Jednym z utworów literackich musi być lektura obowiązkowa.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 22 maja zgodnie z harmonogramem podanym przez CKE. Egzaminy będą przeprowadzane rano i po południu.

Sesja egzaminów ustnych przeprowadzona zostanie w dniach 9-24 maja. Egzaminy ustne będą przeprowadzane według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko do rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie przystąpią z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminów w sesji majowej, mogą zdawać je w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 3-17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych potrwa od 3 do 17 czerwca, a sesja egzaminów ustnych od 9 do 11 czerwca.

Centralna Komisja Egzaminacyjna wyniki tegorocznych matur ogłosi 8 lipca. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki i otrzymają świadectwa maturalne.

Maturzysta, który zakwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać. Procedura jest kilkustopniowa.

Każdy maturzysta może wystąpić do właściwej terytorialne okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE) o wgląd do swojej ocenionej pracy. Może wykonać zdjęcie arkusza egzaminacyjnego. Jeśli ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Dyrektor OKE – po rozpatrzeniu wniosku – może ocenę zmienić lub podtrzymać dotychczasową.

Maturzysta, który nadal będzie kwestionował wynik, może się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wniosek taki należy złożyć w siedem dni od otrzymania informacji z OKE o wyniku weryfikacji sumy punktów. Wniosek może dotyczyć tylko oceny zadań, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w OKE. Choć formalnie wniosek kierowany jest do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, należy złożyć go w macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej.

Wniosek jest ponownie rozpatrywany przez OKE. Dyrektor OKE może uznać całe odwołanie, tylko część lub nie uznać go wcale. Odpowiedzi, których nie uzna, przekazuje do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Dyrektor CKE kieruje je do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. W skład kolegium wchodzą doświadczeni egzaminatorzy i eksperci z określonej dziedziny nauki.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 19-20 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. Tak samo maturzysta, któremu unieważniono egzamin, np. za ściąganie.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@@@Jarosław
2025-05-12 15:00:33
Wasze tuzy mają z kolei tytuły, doktoraty od "swoich", MBA po Collegium Humanum (to zupełnie tak jak za komuny było!), ale sposób rozumowania, brak umiejętności zarządzania, styl wypowiedzi, obycie... jakby skończyli co najwyżej jakieś słabe liceum, a niektórzy nawet może tylko zawodówkę czy wiejską podstawówkę (nie umniejszając wielu wspaniałym podstawówkom na wsi, w których nauczycielom i uczniom się chce).
@@@Jarosław
2025-05-05 23:57:26
daj spokój - to nie problem z odróżnianiem ale z waszymi rozbuchanymi ambicjami i pozowaniem na inteligencję... Nitras ma maturę i wyższe ale poziom jego wypowiedzi wskazuje że jedno i drugie z targowiska na Ukrainie...
@Pytam ponownie
2025-05-05 17:49:49
mniej niż ma Trzaskowski ze o Gajewskiej i Myrsze nie wspomnę, swoją drogą naprawdę musicie być w desperacji skoro czepiacie się takiej sprawy i ja tak nadymacie? Czekam aż PiS odpali afery Trzaskowskiego, wtedy będziecie się zwijać... aż nie mogę się doczekać jak wyjaśnicie to co wyjdzie. Swoją drogą Nawrocki nie pierwszy i nie ostatni... kto tam się mieszkań doliczyć nie mógł... Adamowicz, Wieczorek, Myrcha i Gajewska a byłoby tu więcej tych nazwisk tak z PiS jak i KPP.
@@Jarosław
2025-05-05 17:12:40
Zrób maturę to pogadamy, skoro nie rozróżniasz matury od wyższego :-D
@Jarosław
2025-05-05 16:21:03
Chodzi ci o Hołownię? Kto tam jeszcze nie ma wyższego u was?
@Na foto
2025-05-05 16:06:50
Myślę, że mając już 19 lat i liceum za sobą nie nabył jeszcze odruchu zasłaniania ust podczas ziewania. Wstyd! Podobnie jak młodzieniec siedzący przed nim nie nauczył się jeszcze zasad doboru skarpetek do garnituru. Obciach!
Coś podobnego
2025-05-05 15:36:55
A to język polski został dopuszczony ? Ukraina pozwoliła ?
Jarosław
2025-05-05 14:58:48
Matura, to coś o czym wielu wyborców Nawrockiego może niestety tylko pomarzyć :-D
Pytam ponownie
2025-05-05 13:44:14
Ile mieszkań ma Nawrocki?
Na foto
2025-05-05 13:27:17
temu blondynkowi coś poszło nie tak!Rozdarł japę jak na mamę?
po co polski?
2025-05-05 11:18:36
nie lepiej niemiecki i ukraiński?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA