czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dziwnów pierwszy, Szczecin piąty

Dziwnów pierwszy, Szczecin piąty

Dziwnów pierwszy, Szczecin piąty
Data publikacji: 2018-10-07 07:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 1540 354410

„Wspólnota” to jeden z najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych w Polsce. Ostatnio pismo pokusiło się o opracowanie rankingu samorządowych liderów inwestycji realizowanych w latach 2015-2017. Powód do dumy może mieć Dziwnów, który pokonał swoich rywali w kategorii mniejszych miast i gmin.

Wydatki inwestycyjne Dziwnowa w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekroczyły tam 4,5 tys. zł. To rekordowa wysoka kwota zważywszy na fakt, że Kraków, który zajął pierwsze miejsce wśród miast wojewódzkich, wydaje na inwestycje w przeliczeniu na jednego swojego mieszkańca 1778 zł. Szczecin znalazł się cztery miejsca za Krakowem, inwestując w ciągu 3 lat 1537,69 zł per capita. To duży skok w górę, bo w latach 2013-2015 był na 13. miejscu.

Wracając do kategorii mniejszych miejscowości, warto podkreślić, że na siódmym miejscu uplasowało się w niej zachodniopomorskie Mielno. Kilka miejsc pod nim są Międzyzdroje. Najwyraźniej władze tych typowo turystycznych miejscowości wiedzą, co robić z zarobionymi w sezonie wakacyjnym pieniędzmi.

Biorąc pod uwagę całe województwo zachodniopomorskie, to znalazło się ono na 8. miejscu w kraju. Średnie wydatki tego typu wyniosły tu niewiele ponad 145 zł w ciągu 3 lat na osobę.

Wysokie, bo piąte miejsce wśród miast na prawach powiatu zajmuje Świnoujście. Jego mieszkańcy gołym okiem zauważają, co się wokół nich zmienia. Władze Świnoujścia od lat prowadzą prorozwojową politykę. Tu o stagnacji mowy być nie może. Koszalin to miasto klasyfikowane w tej samej grupie co Świnoujście. Stolica dawnego województwa koszalińskiego znalazła się na 12. miejscu w kraju, wydając w przeliczeniu na każdego mieszkańca po 1100 zł.

Wśród miast powiatowych prym w Zachodniopomorskiem wiedzie Goleniów, rezerwując na inwestycje średnio 988 zł per capita. Z takim wynikiem w skali kraju znalazł się na ósmym miejscu. Do najbardziej prorozwojowych powiatów województwa zachodniopomorskiego zaliczyć można powiaty koszaliński i szczecinecki.

W trakcie opracowywania rankingu pod uwagę brane były wydatki majątkowe poszczególnych samorządów poniesione w latach 2015-2017. Poza wydatkami budżetowymi uwzględniano wydatki ponoszone przez spółki miejskie. ©℗

(pw)

Fot. Krzysztof ZAWILIŃSKI

Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak prezentuje dyplom potwierdzający zwycięstwo w rankingu „Wspólnoty” w kategorii mniejszych miast i gmin.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie