czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dzień Samorządu Terytorialnego. Razem dla Pomorza Zachodniego

Dzień Samorządu Terytorialnego. Razem dla Pomorza Zachodniego

Dzień Samorządu Terytorialnego. Razem dla Pomorza Zachodniego
Data publikacji: 2018-06-04 20:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Wywietleń: 964 331363

Pod hasłem „Razem dla Pomorza Zachodniego” przebiegły poniedziałkowe (4 bm.) obchody Dnia Samorządu Terytorialnego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym (BTD) w Koszalinie. Wcześniej placówka była jednym z trzech miejscowych beneficjentów pomocy ze strony samorządu wojewódzkiego.

Wsparcie z budżetu zachodniopomorskiego zyskały: BTD - 500 tysięcy, Filharmonia Koszalińska (FK) - 300 tysięcy i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) - 200 tysięcy złotych.

- Chcemy pokazać, że wspólnie jako samorządowcy różnego szczebla możemy konkretnie realizować regionalne inicjatywy - stwierdził Olgierd Geblewicz, marszałek województwa, który podpisał umowy z beneficjantami w sali Centrum Kultury 105.

Zadowolenia nie krył prezydent Koszalina Piotr Jedliński, bo wsparcie dla kultury jest wyższe niż przed rokiem, gdy teatr otrzymał 400 tysięcy, a FK - 200 tysięcy złotych. Zdzisław Derebecki, dyrektor BTD, przypomniał, że aktorzy dali sto przedstawień dla 30 tysięcy widzów w regionie. Tempa w stylu lidera krajowego w prezentacji przedstawień poza siedzibą nie chcą zwalniać. Część pieniędzy placówka przeznaczy na przygotowanie festiwalu „m-teatr” we wrześniu br. Z kolei Robert Wasilewski, dyrektor FK, po raz dziewiąty odebrał dotację na wyjazdowe koncerty wakacyjne, m.in. w Darłowie, Kołobrzegu, Darłowie, Białogardzie czy Łobzie.

Natomiast PWSZ tworzy Centrum Symulacji Medycznej za 2,6 mln zł. Dotacja z województwa, podobnie jak 180 tys. zł, pójdzie na podniesienie standardu nauczania.

- Przekazaliśmy płac budowy w części naszego obiektu przy Leśnej, żeby w październiku słuchacze kierunku pielęgniarstwo mogli korzystać z niezbędnego sprzętu, którym będzie fantom produkcji amerykańskiej, na wzór żywego człowieka, o wartości ponad 350 tysięcy złotych - powiedział Jan Kuriata, rektor uczelni.

To była lekcja praktyczna. W sali BTD też podkreślano rolę partnerstwa. Już wystąpienie sędziego Jerzego Stępnia, współtwórcy samorządu terytorialnego w Polsce, nt. „Co wzmacnia, a co psuje samorząd?” było okazją do dzielenia się doświadczeniami z minionego 20-lecia. Nie raz przypomniano, że na rozwój lokalnych społeczeństw znaczny wpływ miały fundusze UE. O nowej perspektywie unijnej mówili pracownicy Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Szczecinie. Dla zainteresowanych przygotowane były stoiska. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Partnerstwo samorządowe dla wsparcia lokalnych inicjatyw w praktyce. Od lewej stoją: Jan Kuriata, Olgierd Geblewicz, Piotr Jedliński, Zdzisław Derebecki i Robert Wasilewski.

Komentarze

Wybory 2018
I to miało być mocne wejście propagandowe PO pzed wyborami samorządowymi 2018.Ale,ale...elektorat zachodniopomorski nie zapomni wam afer, przekrętów, kłamstwa, pychy itd.
2018-06-05 08:38:52
Najpierw My Im... pozniej Oni Nam... = i ile... pozostaje Nam "na sitku" ? ?
A ile do tej Uni w Brukseli wplacamy... ze az tak z Roznicy... co niektorzy "sie ciesza" ??
2018-06-05 00:49:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie