niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj!

EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! [GALERIA]

EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj!
Data publikacji: 2017-04-25 18:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 825 246037

Ponad 40 tysięcy uczestników, kilkaset szkoleń i kursów, prelekcji ekologicznych to niektóre z dokonań ogólnopolskiego przedsięwzięcia edukacyjnego „Centra i Schroniska Bioróżnorodności”. Prowadziło je szczecińskie SSM „Cuma” z 11 tego typu placówkami z regionu i kraju. Na finał była międzynarodowa konferencja ze zwiedzaniem Zachodniopomorskiego i podziękowaniami.

Dobiegł końca trwający dwa i pół roku projekt „Centra i Schroniska Bioróżnorodności”. To duże przedsięwzięcie edukacyjne, służące poznawaniu bogactwa natury i krzewieniu postaw proekologicznych wśród najmłodszych pokoleń, zainicjowała gmina Szczecin z Oddziałem Zachodniopomorskim Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym „Cuma”. Przygotował je zaś Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska szczecińskiego magistratu.

W projekcie promującym turystykę połączoną z troską o środowisko naturalne wzięło udział 12 schronisk młodzieżowych (Szczecin, Pobierowo, Świnoujście, Połczyn-Zdrój, Poznań, Konin, Osieczna, Legnica, Lubachów, Rajcza-Nickulina, Kraków, Zakopane), współpracujących pod hasłem „EKO- edukuj, korzystaj,odpoczywaj". Nie miałoby ono szans na realizację, gbyby nie pieniądze z tzw. Funduszy Norweskich (1,7 mln zł wsparcia pokryło 85 proc. kosztów, resztę dała gmina Szczecin). Dzięki nim ukazały się informatory, powstała strona internetowa (centraischroniska.pl), były m.in. szkolenia i wycieczki, pomoce dla młodych ekologów, prelekcje „Bioróżnorodność na poważnie i wesoło". Korzystali z nich przede wszystkim uczniowie i nauczyciele, organizacje pozarządowe, kadra schronisk oraz samorządowcy.

- W projekcie uczestniczyło ponad 40 tysięcy osób, które wzięły udział m.in. w 30 warsztatach przyrodniczych „Zielone schroniska", 290 warsztatach i kursach dla liderów turystyki przyrodniczej, 8 akcjach środowiskowych - wyliczał jego koordynator, Jacek Kowalski z WGKiOŚ UM w Szczecinie.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia była czterodniowa (22-25 kwietnia) międzynarodowa, bo oprócz przedstawicieli biorących w nim udział schronisk młodzieżowych, wzięli w niej udział współpracujący z PTSM reprezentanci Deutsche Jugendherbergswerk z Hamburga i Lubeki, HI (Hostelling International) Norway oraz Youth Hostels Luxembourg. Miejscem obrad oraz bazą wypadów do przyrodniczych i turystycznych atrakcji w Zachodniopomorskiem było schronisko w szczecińskim Centrum Żeglarskim.

- Ten projekt otworzył nam, samorządowcom, oczy na to, jaki potencjał jest w schroniskach - stwierdziła Grażyna Karpowicz, wicestarosta łobeski, w imieniu samorządów także powiatu gryfińskiego, Stargardu i Świdwina. - Z konferencji na konferencję lepiej dostrzegaliśmy, że są partnerem w promocji, miejscami, w których można zaszczepić miłość do wędrowania, natury i poszanowania historii regionu. Cieszymy się, że nie tylko zdobyliśmy doświadczenie, ale i przekuliśmy je w dobrą współpracę. W czerwcu będziemy wynagradzać młodzież za wyniki w nauce bonem turystycznym do wykorzystania w schroniskach.

(mag)

Na zdjęciu: od lewej Wicestarosta łobeski Grażyna Karpowicz w imieniu czterech samorządów dziękuje Marii Syrek, prezes OZ PTSM w Szczecinie, za „renesans schronisk", który się dokonał za sprawą ogólnopolskiego przedsięwzięcia edukacyjnego.

Fot. Dariusz Gorajski

EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj!

Komentarze

profesor Poraj
Na siłę wymyślają tematy i tłuką pianę. Korzyści z tego nie ma za to szkodliwe przyzwyczajanie się do dojenia z miejskiej kasy.
2017-04-27 11:20:28
niklot
Miliony zmarnotrawione na pustą gadkę. I tak można jeszcze długo i nieźle żyć. "Paso-życi." Komu to ma służyć ? Biurokratom i cwaniakom, którzy "rżną na kasę" kogo tylko się da - w imię jakieś walki: a to z globalnym ocipieniem, a to z krzewieniem postawy. Pusta gadka - pustych ludzi.
2017-04-27 11:15:33
Moim zdaniem
@a Moim zdaniem - Fundusze Norweskie, to opłata za dostęp do rynków wewnętrznych nowych członków UE dla państwa nie będącego członkiem UE, czyli w czystej postaci sprawa gospodarcza (jak budownictwo, czy tworzenie miejsc pracy). Ich celem jest m.in. zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych, więc moim zdaniem budownictwo czy tworzenie nowych miejsc pracy jak najbardziej się tu mieści. Trzeba po prostu chcieć wydać te pieniądze na coś sensownego, a nie tylko na parę w gwizdek i tworzenie ciepłych posadek w EOS-ach dla znajomych króliczka. Poza tym 15% poszło z realnych polskich pieniędzy odebranych obywatelom naszego biednego miasta siłą przymusu aparatu skarbowego.
2017-04-26 19:02:12
a Moim zdaniem
z pieniędzy Norwegi (Funduszy Norweskich pokryło 85% - 1,7 mln zł ) nie dało by rady nic wybudować :P a tak to skorzystały na tym przede wszystkim dzieci i młodzież, łącznie ponad 40 tysięcy uczestników.
2017-04-26 17:51:09
Moim zdaniem
Eko-utylizacja publicznych pieniędzy. Za te pieniądze można by było wybudować 10 mieszkań komunalnych lub stworzyć kilkadziesiąt miejsc pracy. To by zostało na lata, a co zostanie z tych konferencji i projektów eko? Nic!
2017-04-26 16:27:34
apel
Może ci pseudo ekolodzy zajęli by się tematem chemtrails nad naszym miastem!
2017-04-25 21:00:54
fot
Szkoda, że młode, ładne dziewczyny nie biorą się za takie przedsięwzięcia.
2017-04-25 19:23:09
lekarz z sali
Jasiu wędruj szybciutko do lekarza, wiesz pewnie którego.
2017-04-25 19:05:40
Jasiu wedrowniczek
I takn sie rozpieprza publiczne pieniadze na autoreklame I hodowanie darmozjadow.
2017-04-25 18:30:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy