Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj! [GALERIA]

Data publikacji: 2017-04-25 18:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:43
EKO - czyli edukuj, korzystaj, odpoczywaj!
 

Ponad 40 tysięcy uczestników, kilkaset szkoleń i kursów, prelekcji ekologicznych to niektóre z dokonań ogólnopolskiego przedsięwzięcia edukacyjnego „Centra i Schroniska Bioróżnorodności”. Prowadziło je szczecińskie SSM „Cuma” z 11 tego typu placówkami z regionu i kraju. Na finał była międzynarodowa konferencja ze zwiedzaniem Zachodniopomorskiego i podziękowaniami.

Dobiegł końca trwający dwa i pół roku projekt „Centra i Schroniska Bioróżnorodności”. To duże przedsięwzięcie edukacyjne, służące poznawaniu bogactwa natury i krzewieniu postaw proekologicznych wśród najmłodszych pokoleń, zainicjowała gmina Szczecin z Oddziałem Zachodniopomorskim Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym „Cuma”. Przygotował je zaś Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska szczecińskiego magistratu.

W projekcie promującym turystykę połączoną z troską o środowisko naturalne wzięło udział 12 schronisk młodzieżowych (Szczecin, Pobierowo, Świnoujście, Połczyn-Zdrój, Poznań, Konin, Osieczna, Legnica, Lubachów, Rajcza-Nickulina, Kraków, Zakopane), współpracujących pod hasłem „EKO- edukuj, korzystaj,odpoczywaj". Nie miałoby ono szans na realizację, gbyby nie pieniądze z tzw. Funduszy Norweskich (1,7 mln zł wsparcia pokryło 85 proc. kosztów, resztę dała gmina Szczecin). Dzięki nim ukazały się informatory, powstała strona internetowa (centraischroniska.pl), były m.in. szkolenia i wycieczki, pomoce dla młodych ekologów, prelekcje „Bioróżnorodność na poważnie i wesoło". Korzystali z nich przede wszystkim uczniowie i nauczyciele, organizacje pozarządowe, kadra schronisk oraz samorządowcy.

- W projekcie uczestniczyło ponad 40 tysięcy osób, które wzięły udział m.in. w 30 warsztatach przyrodniczych „Zielone schroniska", 290 warsztatach i kursach dla liderów turystyki przyrodniczej, 8 akcjach środowiskowych - wyliczał jego koordynator, Jacek Kowalski z WGKiOŚ UM w Szczecinie.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia była czterodniowa (22-25 kwietnia) międzynarodowa, bo oprócz przedstawicieli biorących w nim udział schronisk młodzieżowych, wzięli w niej udział współpracujący z PTSM reprezentanci Deutsche Jugendherbergswerk z Hamburga i Lubeki, HI (Hostelling International) Norway oraz Youth Hostels Luxembourg. Miejscem obrad oraz bazą wypadów do przyrodniczych i turystycznych atrakcji w Zachodniopomorskiem było schronisko w szczecińskim Centrum Żeglarskim.

- Ten projekt otworzył nam, samorządowcom, oczy na to, jaki potencjał jest w schroniskach - stwierdziła Grażyna Karpowicz, wicestarosta łobeski, w imieniu samorządów także powiatu gryfińskiego, Stargardu i Świdwina. - Z konferencji na konferencję lepiej dostrzegaliśmy, że są partnerem w promocji, miejscami, w których można zaszczepić miłość do wędrowania, natury i poszanowania historii regionu. Cieszymy się, że nie tylko zdobyliśmy doświadczenie, ale i przekuliśmy je w dobrą współpracę. W czerwcu będziemy wynagradzać młodzież za wyniki w nauce bonem turystycznym do wykorzystania w schroniskach.

(mag)

Na zdjęciu: od lewej Wicestarosta łobeski Grażyna Karpowicz w imieniu czterech samorządów dziękuje Marii Syrek, prezes OZ PTSM w Szczecinie, za „renesans schronisk", który się dokonał za sprawą ogólnopolskiego przedsięwzięcia edukacyjnego.

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

profesor Poraj
2017-04-27 11:20:28
Na siłę wymyślają tematy i tłuką pianę. Korzyści z tego nie ma za to szkodliwe przyzwyczajanie się do dojenia z miejskiej kasy.
niklot
2017-04-27 11:15:33
Miliony zmarnotrawione na pustą gadkę. I tak można jeszcze długo i nieźle żyć. "Paso-życi." Komu to ma służyć ? Biurokratom i cwaniakom, którzy "rżną na kasę" kogo tylko się da - w imię jakieś walki: a to z globalnym ocipieniem, a to z krzewieniem postawy. Pusta gadka - pustych ludzi.
Moim zdaniem
2017-04-26 19:02:12
@a Moim zdaniem - Fundusze Norweskie, to opłata za dostęp do rynków wewnętrznych nowych członków UE dla państwa nie będącego członkiem UE, czyli w czystej postaci sprawa gospodarcza (jak budownictwo, czy tworzenie miejsc pracy). Ich celem jest m.in. zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych, więc moim zdaniem budownictwo czy tworzenie nowych miejsc pracy jak najbardziej się tu mieści. Trzeba po prostu chcieć wydać te pieniądze na coś sensownego, a nie tylko na parę w gwizdek i tworzenie ciepłych posadek w EOS-ach dla znajomych króliczka. Poza tym 15% poszło z realnych polskich pieniędzy odebranych obywatelom naszego biednego miasta siłą przymusu aparatu skarbowego.
a Moim zdaniem
2017-04-26 17:51:09
z pieniędzy Norwegi (Funduszy Norweskich pokryło 85% - 1,7 mln zł ) nie dało by rady nic wybudować :P a tak to skorzystały na tym przede wszystkim dzieci i młodzież, łącznie ponad 40 tysięcy uczestników.
Moim zdaniem
2017-04-26 16:27:34
Eko-utylizacja publicznych pieniędzy. Za te pieniądze można by było wybudować 10 mieszkań komunalnych lub stworzyć kilkadziesiąt miejsc pracy. To by zostało na lata, a co zostanie z tych konferencji i projektów eko? Nic!
apel
2017-04-25 21:00:54
Może ci pseudo ekolodzy zajęli by się tematem chemtrails nad naszym miastem!
fot
2017-04-25 19:23:09
Szkoda, że młode, ładne dziewczyny nie biorą się za takie przedsięwzięcia.
lekarz z sali
2017-04-25 19:05:40
Jasiu wędruj szybciutko do lekarza, wiesz pewnie którego.
Jasiu wedrowniczek
2017-04-25 18:30:26
I takn sie rozpieprza publiczne pieniadze na autoreklame I hodowanie darmozjadow.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA