poniedziałek, 17 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dziś matematyka – do zwycięstwa!

Dziś matematyka – do zwycięstwa!

Dziś matematyka – do zwycięstwa!
Data publikacji: 2019-04-16 10:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-17 18:57
Wywietleń: 951 386188

Wtorek 16 kwietnia to drugi dzień egzaminów ósmoklasistów. Uczniowie tym razem mierzą się z matematyką. W całym województwie egzamin odbywa się bez przeszkód - o godzinie 9 w ławkach zasiadło ponad 15 tysięcy uczniów, w stolicy województwa ponad 3 600. - Do zwycięstwa! - zagrzewali przed wejściem swoich wychowanków do walki o najlepsze oceny nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 63 przy ul. Grodzkiej w Szczecinie.

Trzydniowe (15-17 kwietnia) egzaminy ósmoklasistów są wyjątkowe, bo przeprowadzane po raz pierwszy, ale też w warunkach trwającego od ponad tygodnia strajku nauczycieli. Mimo tych trudnych warunków, we wszystkich szkołach naszego województwa powołano zespoły egzaminacyjne i nadzorujące. Ich składy uzupełniają często osoby z uprawnieniami pedagogicznymi spoza tych szkół (w województwie gotowość do pomocy w organizacji egzaminów gimnazjalnych, ósmoklasisty oraz przy maturach zgłosiło 330 chętnych).

We wtorek arkusze egzaminacyjne docierały do szkół między godz. 5 a 7. Przed godziną 9 uczniowie losowali numerki i wchodzili do sal. Wielu z nich to właśnie starcia z matematyką bało się najbardziej.

- W naszej szkole egzamin z matematyki zdaje dziś pięćdziesięcioro troje uczniów - mówi Joanna Połeć-Trusiuk, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 63 z oddziałami integracyjnymi przy ul. Grodzkiej w Szczecinie. - Mamy powołane i przeszkolone komisje, a także osoby w rezerwie. W sytuacji trwającego strajku nauczycieli radzimy sobie, jak możemy. W składach, poza naszymi nauczycielami, którzy są w mniejszości, znaleźli się nauczyciele z innych szkół, w tym prywatnych, którzy nie strajkują, a także księża i siostry zakonne z pobliskiej parafii św. Jakuba.

Strajkujący nauczyciele nie mogą być z uczniami, ale w tej szkole przygotowali dla swoich podopiecznych miły gest wsparcia - przy wejściu czekały plakaty ze słowami otuchy i powodzenia na egzaminie. Przyszli też odświętnie ubrani.

- Kibicujemy naszym uczniom i trzymamy kciuki, żeby poszło jak najlepiej - mówią przedstawiciele strajkujących Arkadiusz Piłat i Joanna Uberman.- Jest nam przykro, że nie możemy być teraz z nimi, bo bardzo byśmy chcieli. Otrzymujemy od nich, a także od ich rodziców słowa zrozumienia, wielu pyta, czy można podpisać jakąś petycję. Nie oceniamy decyzji tych osób, które zastępują strajkujących nauczycieli w komisjach. Wszyscy jesteśmy dorośli, każdy ma prawo przystąpić do strajku lub nie. My wybraliśmy tę drogę i wytrwamy do końca, dopóki rząd nie zacznie z nami rozmawiać, jak z partnerami.

Kciuki się przydały. Kiedy po stu minutach uczniowie wychodzili z egzaminu, mieli zadowolone miny. Wielu oceniło, że matma była łatwa. Czekały na nich m.in. wyrażenia algebraiczne, proporcje, procenty, diagram kołowy, zadania związane z obliczaniem prędkość, drogi, czasu i zadania z twierdzenia Pitagorasa. 

- Nie było wcale tak trudno - mówiła tuż po wyjściu z sali egzaminacyjnej ósmoklasistka Julia Skiba, która po podstawówce wybiera się do technikum informatycznego. - W skali od jednego do dziesięciu może trzy? Zadania otwarte były łatwiejsze niż zamknięte. W zamkniętych była na przykład geometria. Wydaje mi się, że egzaminy próbne były trudniejsze niż te, z którymi zmierzyliśmy się dziś.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, nie można go nie zdać. W środę ostatni dzień próby - język obcy. Ogłoszenie wyników 14 czerwca 2019 r.

(gan)

Fot. Ryszard PAKIESER

Dziś matematyka – do zwycięstwa! Dziś matematyka – do zwycięstwa!

Komentarze

Mama uczennicy
Pozdrawiamy Panią Joasię i Pana Arka oraz Panią Dyrektor :)
2019-04-17 18:36:27
?
jaki pożytek z tych testów?
2019-04-17 01:09:05
ahhh
o ile hejtu - czyżby jacyś fani rządu wzięli się za komentarze w kurierze?
2019-04-16 13:30:24
A takich jest coraz więcej i więcej
Broniarkom i Broniarzom z czerwonych organizacji mówimy dość!
2019-04-16 12:48:23
Viola
Nauczyciele wytrwale udowadniają swoją nieprzydatność dla uczniów, szkoły i szkolnictwa...
2019-04-16 11:18:33
Szczeciniak
Zaś strajkującym nauczycielom nie dziękujemy.....
2019-04-16 11:03:53
rodzice
Dziękujemy tym ktorzy zapewnili uczniom możliwość zdawania egzaminów. Zdali egzamin z powołania. Za uczniów trzymamy kciuki.
2019-04-16 10:09:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie