Poniedziałek 05 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Trudna część przyrodnicza egzaminu gimnazjalnego

Data publikacji: 2019-04-11 18:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:37
Trudna część przyrodnicza egzaminu gimnazjalnego
Egzamin gimnazjalny w ZPSM w Szczecinie Fot. Ryszard Pakieser  

Część matematyczna była porównywalna do tej z poprzednich lat, ale część przyrodnicza była naprawdę trudna - mówili w czwartek po egzaminie gimnazjalnym trzecioklasiści. Drugi dzień egzaminu był zarazem czwartym dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Mimo to w Szczecinie nigdzie nie odwołano egzaminów.

- W naszej szkole egzaminy odbywają się zgodnie z procedurami - powiedział Piotr Piechocki, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie. - Utworzyliśmy pięć komisji. W jednej z nich egzamin zdaje uczeń niewidomy. Największy problem mieliśmy ze skompletowaniem do komisji osób z zewnątrz, poprosiliśmy jednak emerytów i osoby, które kiedyś pracowały w naszej szkole, a dziś już nie pracują.

W ZPSM strajkuje 70 proc. nauczycieli, pozostali prowadzą zajęcia. W szczecińskich gimnazjach do egzaminów przystępuje ponad 3,5 tysiąca uczniów ostatniego rocznika likwidowanych gimnazjów. W czwartek uczniowie pisali egzamin z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii a po przerwie egzamin z matematyki. W szczecińskich szkołach egzaminy przebiegały bez zakłóceń.

- Zadania z matematyki były raczej standardowe, ale w części przyrodniczej były trudniejsze od tych z poprzednich lat -  powiedział nam Michał Rybkowski z Gimnazjum nr 16 w Szczecinie.

Podobnego zdania była Amelia Kozłowska z  Gimnazjum nr 11: - Przyroda była trudna, pytania podchwytliwe, a polecenia bardzo szczegółowe. Najtrudniejsze było doświadczenie z chemii o odbarwianiu wody fenoloftaleiną. Z matematyki największą trudność sprawiło mi zadanie z wyliczeniem, ilu uczniów dwóch klas zmieści się na statku. Mam nadzieję, że język angielski będzie prostszy - dodała gimnazjalistka.

W piątek odbędzie się egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym, a po godzinnej przerwie - egzamin na poziomie rozszerzonym, oba egzaminy trwają po 60 min. Pierwszy jest obowiązkowy dla wszystkich, drugi piszą tylko ci uczniowie, którzy zdawanego języka uczyli się od szkoły podstawowej oraz chętni. Najwięcej uczniów zdawać będzie język angielski. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Egzamin gimnazjalny w ZPSM w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA