Wtorek 29 listopada 2022r. 
REKLAMA

To będzie zupełnie inny egzamin

Data publikacji: 2019-01-20 14:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:48
To będzie zupełnie inny egzamin
 

Rozmowa z Marcinem Smolikiem, dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, ekspertem ds. opracowania podstawy programowej kształcenia ogólnego z języka obcego nowożytnego

 – Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w kwietniu po raz pierwszy w historii. Już dziś spędza on sen z powiek nie tylko uczniom, ale także rodzicom, ponieważ jego wynik będzie decydował o przyjęciu do szkoły średniej. Czym się będzie różnił od egzaminu gimnazjalnego?

– Zarówno gimnazjaliści, jak i ósmoklasiści przystąpią do egzaminów z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego. Uczniowie gimnazjum przystąpią również do egzaminu z historii i WOS i przedmiotów przyrodniczych. Formuła egzaminu gimnazjalnego jest taka sama od 2012 r. Egzaminy te różnią się głównie formułą arkuszy egzaminacyjnych – w przypadku egzaminu ósmoklasisty większą liczbę punktów można uzyskać za rozwiązanie zadań otwartych. Różny jest też zakres materiału, ponieważ uczniowie ci uczyli się częściowo według różnych podstaw programowych.

– Obecny zakres materiału ósmoklasisty jest znacznie bardziej obszerny, co jest odczuwalne, tym bardziej że kształcenie trwa dwa lata (klasa siódma i ósma) a nie, jak dotąd, trzy lata gimnazjum.

– Zakres egzaminu ósmoklasisty jest obszerny, ale równie obszerny jest zakres egzaminu gimnazjalnego. To są po prostu inne egzaminy. Ich filozofia jest inna, organizacja jest inna i podstawa programowa jest inna. ©℗

Cała rozmowa w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 18 stycznia 2019 r.

Rozmawiała Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA