Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dziki spacer

Data publikacji: 18 stycznia 2019 r. 20:12
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Dziki spacer
 

Będzie dla podziwiania pięknej okolicy. Poranny, choć bez psów ani towarzystwa jakichkolwiek innych zwierząt. To zastrzeżenie dla bezpieczeństwa, bo w owym malowniczym rejonie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry oraz sąsiednich rezerwatów przyrody w tym samym czasie - czyli w najbliższą sobotę - będzie się odbywała na dziki obława.

Właśnie na sobotę (19 bm.) Zarząd Okręgowy PZŁ w Szczecinie wyznaczył termin wielkoobszarowych polowań zbiorowych dla wszystkich kół łowieckich, dzierżawiących obwody na terenie tutejszego okręgu. To odpowiedź na zaplanowany przez Ministerstwo Środowiska, a poparty przez głównego lekarza weterynarii, plan depopulacji dzików w Polsce. Pretekstem jest walka z zagrażającym hodowlanej trzodzie afrykańskim pomorem świń (ASF), choć w tym przypadku - jak przekonuje ponad 800 naukowców podpisanych pod listem otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego - „problemem nie są dziki, ale człowiek - brak kontroli nad wdrażaniem programu bioasekuracji w Polsce oraz intensywne polowania zwiększające migrację zarażonych dzików i ryzyko roznoszenia wirusa przez myśliwych".

Traf chce, że także w tę sobotę - a właściwie poranek - w kilku podszczecińskich rezerwatach przyrody i parkach krajobrazowych obywatele zapowiadają wspólne turystyczno-krajoznawcze wycieczki i spacery. Jak choćby w rejonie Pargowa.

- Czy wiesz, że na południe od Szczecina znajduje się malowniczo położony las? Rośnie na wzniesieniu, z którego można podziwiać Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry. Są w tym magicznym lesie aż dwa rezerwaty przyrody: Wąwozy Kamienieckie oraz Wzgórze Widokowe nad Międzyodrzem. Natomiast przez jego środek biegnie ścieżka rowerowa i turystyczny Szlak Bielika. Zapraszam na wspólny spacer, podczas którego będziemy mogli poznać tę przepiękną okolicę. A oprócz bogactwa fauny i flory podczas wycieczki zobaczymy także pozostałości grodziska Kultury Łużyckiej sprzed blisko 3000 lat! - zachęca Łukasz Musiał, jeden z liderów BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt.

Radzi także:

- Ubierzcie się ciepło. Koniecznie weźcie aparaty i coś odblaskowego. Nie chcemy się przecież zgubić w lesie. Nie zabierajcie jednak na spacer psów ani innych zwierząt. Bo w tym czasie, niestety, w okolicy będzie również trwać polowanie.

Na miejsce „dzikiego spaceru" w rejonie podszczecińskiego Pargowa można dotrzeć autobusem z przystanku „70" przy ul. Wyszyńskiego (dojazd godz.7.25, w Pargowie o g. 8.09, powrót - z Kamieńca o g. 14.44), rowerem (trasa: tinyurl.com/dzikispacer-rower) lub samochodem (według mapy: tinyurl.com/dzikispacer-auto).

(an)

Fot. Inicjatywa BASTA!

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jacek
2019-01-19 14:08:44
Tak zapraszajcie przyglupy a późnej będzie tragedia na polowaniu i znowu mord polityczny. Ludzie trochę rozsądku. Czy jak woski ogłasza manewry na poligonie to tez zapraszacie ludzi bo tak tam ładnie i fajne zwierzęta są? Traf chce... A kto to jest Traf?
Jestem myśliwym.
2019-01-18 22:34:48
Ta histeria to może w 30% prawda. Reszta to wyłącznie POlityka. Piszę "POlityka" bo to w 100% polityka. Nie mordujmy PRZYRODY.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA