Sobota, 25 maja 2024 r. 
REKLAMA

Dziesięć osób zatrzymanych za oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy

Data publikacji: 08 października 2019 r. 11:21
Ostatnia aktualizacja: 08 października 2019 r. 22:19
Dziesięć osób zatrzymanych za oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy
 

Szczecińskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są m.in. o oszustwa podatkowe oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw. Wstępne szacunki mówią, że uszczuplenia Skarbu Państwa wynoszą ponad 1,5 mln złotych.

Działania zakończyły się sukcesem dzięki współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji, Krajowej Administracji Skarbowej i Prokuratury Regionalnej ze Szczecina

- Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. dwa samochody warte 235 tys. zł - informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Śledztwo jest rozwojowe.

Śledztwo prowadzone jest od ponad roku. Dotyczy funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych i praniem pieniędzy z przestępstw.

- Z zebranego materiału wynika, że grupa mogła działać od 2013 roku do początku 2017 roku. Wówczas to, w ramach różnych podmiotów gospodarczych, wystawiano nieodzwierciedlające właściwego stanu faktycznego deklaracje podatkowe, w celu uchylania się od opłacania należnego podatku VAT - mówi Małgorzata Brzoza.

Nierzetelne faktury VAT, pozorujące obrót gospodarczy, miały udaremnić lub znaczne utrudnić stwierdzenie legalności środków finansowych, pochodzących z popełnienia czynów zabronionych. Według śledczych działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności państwowych w kwocie ponad 1,5 mln zł.        

W minionym tygodniu policjanci z CBŚP, współdziałając z funkcjonariuszami z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim i Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie zatrzymali 10 osób.

- Wśród zatrzymanych znajdował się m.in. adwokat podejrzany o pranie pieniędzy - informuje rzeczniczka IAS w Szczecinie. - W trakcie działań prowadzonych na terenie woj. mazowieckiego i łódzkiego, przy udziale pracowników UCS, przeszukano miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych. Wówczas to, zabezpieczono do dalszej analizy dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy czy oszustw podatkowych. Grozi im do 12 lat więzienia.

(kl)

Fot. policja

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hmm...
2019-10-08 22:05:42
No to: ta stara Suma 250 000 000 000 zlotych sie jeszcze dodatkowo po-Wiekszy...!!!
Współczuję tuskowskim
2019-10-08 18:11:00
Zawęża się pole manewru partii Oszustów i Złodziei z powodu systematycznego zmniejszania się finansowego wsparcia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA