Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Zatrzymano byłego posła – lidera grupy sprzedającej cukier przemysłowy jako spożywczy

Data publikacji: 19 czerwca 2019 r. 12:31
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Zatrzymano byłego posła – lidera grupy sprzedającej cukier przemysłowy jako spożywczy
 

Policjanci zatrzymali 13 członków zorganizowanej grupy przestępczej działających na szkodę Krajowej Spółki Cukrowej SA. Wśród zatrzymanych jest były poseł Grzegorz G. – poinformowała w środę Prokuratura Krajowa. Według śledczych przestępcy mogli wyłudzić kilka milionów złotych.

O zatrzymaniu 13 osób, które zajmowały się skupowaniem hurtowych ilości cukru przemysłowego i sprzedażą go jako spożywczego poinformowała w środę rzecznik prasowa Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz. Zaznaczyła, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym trzem kierowania grupą. Dziewięciu z nich usłyszało także zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Decyzją sądu wobec pięciu osób zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową wynika, że wśród tymczasowo aresztowanych jest były poseł Grzegorz G. Zdaniem śledczych mężczyzna był jednym z liderów grupy, "jako osoba wiodąca wykorzystywał swoje szerokie kontakty wśród producentów cukru". Grzegorza G. poszukiwano listem gończym. Sąd orzekł wobec niego tymczasowy areszt na 14 dni.

Czterej inni mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Ponadto prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty poświadczenia nieprawdy, paserstwa i składania fałszywych zeznań. Jak informuje Prokuratura Krajowa, czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są kara do 10 lat pozbawienia wolności.

* * *

Postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej działającej na szkodę Krajowej Spółki Cukrowej SA prowadzone przez Zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji w Szczecinie nadzoruje Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Do zatrzymań członków grupy doszło 11 czerwca na wniosek prokuratora. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa w czynnościach procesowych uczestniczyło 150 funkcjonariuszy policji z całego kraju, którzy przeprowadzili 48 przeszukań. Zabezpieczono także dokumentację w Krajowej Spółce Cukrowej SA.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała w latach 2015-2018. W wyniku tej działalności "na rynek polski wprowadzono cukier przemysłowy – dystrybuowany jako cukier spożywczy na kwotę prawie 20 milionów".

– Prokurator ustalił, że mechanizm przestępczy polegał na dokonywaniu zakupu cukru przemysłowego, a następnie jego sprzedaży jako cukru spożywczego, który miał te same parametry. Aby dokonać nabycia cukru przemysłowego sprawcy tworzyli podmioty będące fikcyjnymi jego przetwórcami, które rzekomo miały przerabiać go syrop cukrowy bądź spirytus. Jednakże żadna tego typu działalność nie była prowadzona, a cukier był sprzedawany za pośrednictwem firm uczestniczących w przestępczym procederze legalnym odbiorcom – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Członkowie grupy pieniądze pochodzące ze sprzedaży cukru lokowali w luksusowe pojazdy i nieruchomości.

(pap)

Fot. cbsp.policja.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Neutralny
2019-06-23 20:21:55
Pan Grzegorz G jest również pis-owcem i teraz sam PiS go zamknął. Ciekawe jak długo posiedzi. Na codzien jeździł nową Tesla pewnie kupiona za cukier.
ale o co ....
2019-06-21 11:58:12
...chodzi? Jest różnica w podatkach na te rodzaje cukru czy co? Bo piszecie , że parametry trzymał. Widocznie "dziennikarz" sam nie wie o czym pisze, czyli informacja z doopy.
2019-06-19 18:29:52
2019-06-20 20:12:01
Ciekawe , jak długo poczekamy ,aż będą dalej mówić, tak wygląda polexit! – stwierdził Schetyna.
rerik
2019-06-20 08:47:58
Aż chce się zacytować klasyka" socjalizm bohatrsko walczy z problemami któres obie sam stworzył" > A tak na marginesie te rozgraniczenie na cukier "spożywczy" i "przemysłowy" nie zostało zrobione właśnie po to żeby swoi mogli się nachapać kosztem społeczeństwa? jak zrobili się już mniej swoi to mozna ich...
rerik
2019-06-20 08:26:23
Socjalizm bohatersko walczy z problemami które sobie sam stworzył. Aż chce się cytować klasyka (Kisiel). A to rozgraniczenie na cukier "przemysłowy" i "spożywczy" nie zostało stworzone aby po to żeby swojasie mogli się nachapać?
były wyborca PIS
2019-06-19 18:29:52
Ciekawe , jak długo poczekamy , aż ujrzymy wczorajszego jubilata za przekręt z budową 2 wież w Wa-wie niejakiego Jarusia bezzębnego ...
;-)
2019-06-19 17:53:32
Były poseł partii liga p.... ciekawe co na to wyborcy tacy jak super partia bulwo ;-))słynna rozmowa kwiaciarki z istotą pozaziemską -nadal głosują tylko juz to inaczej sie nazywa po konsumpcji
abc
2019-06-19 15:01:59
dobrze że myszy nie zjadły cukru jak to kiedyś jednemu "posłowi" zboze

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA