Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

„Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18 [GALERIA]

Data publikacji: 07 listopada 2018 r. 20:15
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:24
„Dwunastka” na ćwiczeniach Anakonda-18
Fot. 12 SDZ  

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim oraz na Stanowisku Dowodzenia 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej w Choszcznie w środę (7 listopada) odbyło się uroczyste otwarcie największych w tym roku ćwiczeń wojskowych pod kryptonimem Anakonda-18. Udział w nich weźmie około 3 tys. żołnierzy z "Dwunastki" i ponad 1000 jednostek sprzętu.

Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata i jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Uczestniczyć w nim będą żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium Polski ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 w Estonii, na Litwie i Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego.

Tegoroczna Anakonda zostanie przeprowadzona na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. Po raz pierwszy w historii odbędzie się  w Estonii, na Litwie i Łotwie. W ćwiczeniu weźmie również udział ok. 450 członków z ponad 20 organizacji proobronnych. Zostaną one zgrupowane w ośmiu plutonach, które mają współdziałać z Siłami Zbrojnymi, m.in. na poligonie w Orzyszu i Drawsku Pomorskim.

Celem ćwiczenia jest integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych. Zostało ono podzielone na dwa etapy. Pierwszy, poligonowy, potrwa do 16 listopada. Głównym miejscem manewrów będą poligony w okolicach Drawska i Orzysza. Podczas ćwiczeń zaplanowano m.in. marsze kolumn wojskowych po drogach publicznych, manewry ogniowe różnych rodzajów uzbrojenia, prowadzone z lądu i powietrza, wspierane przez działania sił specjalnych, a także pokonywanie przeszkody wodnej na Wiśle. W części drugiej, dowódczo-sztabowej, sprawdzeniu zostanie poddane zgranie różnych struktur dowodzenia, ich zdolność do planowania, organizowania i prowadzenia działań, a także sprawność przemieszczania poszczególnych stanowisk dowodzenia.

(g)

Fot. 12 SDZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

to już muzeum
2018-11-08 14:57:18
"decyzja o wydłużeniu czasu służby BWP-1 w Wojsku Polskim do 45 lat".
Krótko
2018-11-08 08:08:23
Jak widze te BWP to bardziej mi sie to z zaskroncem niz anakonda kojarzy...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA