Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

12 Brygada wyruszyła na manewry

Data publikacji: 2018-11-07 14:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:24
12 Brygada wyruszyła na manewry
Fot. plut. Radosław Dominowski  

Wojskowe konwoje opuściły nocą w środę (7 listopada) Szczecin i Stargard. Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ruszyli w kierunku wschodniej flanki, by wesprzeć wojska, które zgodnie ze scenariuszem manewrów bronią terytorium NATO przed agresją z zewnątrz. Tak rozpoczęły się ćwiczenia Anakonda-18. 

W ramach ćwiczenia Anakonda-18 dwa bataliony 12 Brygady Zmechanizowanej przećwiczyły przemieszczanie na znaczne odległości. 1 Batalion Zmotoryzowany pod dowództwem ppłk. Piotra Puchały przemierzył trasę Szczecin – Drawsko Pomorskie, gdzie na poligonie wejdzie do dynamicznej części ćwiczenia. Z kolei żołnierze 3 batalionu pod dowództwem ppłk. Pawła Bednarza wyruszyli ze Stargardu. Dla nich pierwszym poważnym sprawdzianem będzie za kilka dni przeprawa przez Wisłę w okolicy Chełmna.

Anakonda-18 (AN-18) to największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP w 2018 roku organizowane przez Polskę. Jest ono sprawdzianem możliwości współdziałania kluczowych organów dowodzenia SZ Rzeczypospolitej Polskiej z układem pozamilitarnym oraz wybranymi elementami struktur dowodzenia NATO. 

Celem ćwiczenia jest integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych. 

- Tegoroczna edycja ćwiczenia Anakonda jest szczególna, wojska, dowódcy i sztabowcy będą ćwiczyć w nowych miejscach, a manewry zbiegają się z obchodami setnej rocznicy niepodległości – powiedział Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski.

Anakonda to największe, odbywające się co dwa lata ćwiczenie polskich sił zbrojnych. W środę rozpoczęła się faza, w której wojska – w tym sojusznicze - ćwiczą w terenie; w tym po raz pierwszy w państwach bałtyckich.

(g)

Fot. plut. Radosław Dominowski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ