Sobota 28 maja 2022r. 
REKLAMA

Dwa roczniki ruszają do liceów i techników

Data publikacji: 2019-05-09 16:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:39
Dwa roczniki ruszają do liceów i techników
 

Szesnastolatkowie po gimnazjum i piętnastolatkowie po podstawówce od czwartku mogą składać dokumenty o przyjęcie do szkół średnich Szczecina. W tegorocznej rekrutacji startuje dwukrotnie więcej kandydatów niż przed rokiem.

W wyniku rządowej reformy oświaty, w tegorocznym naborze spotkają się absolwenci gimnazjów i absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych. W ubiegłym roku do szkół ponadgimnazjalnych Szczecina kandydowało 3,5 tys. osób. Urzędnicy UM Szczecin przewidują, że w obecnej rekrutacji weźmie udział ponad  7 tys. kandydatów. W liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I st. miasto przygotowało 7,4 tys. miejsc w klasach pierwszych: 3,7 tys.  dla absolwentów szkół podstawowych i 3,7 tys. miejsc dla absolwentów gimnazjów. Dla obu tych grup będą prowadzone osobne nabory. Każda szkoła utworzy też dla nich odrębne klasy, zgodnie z dwiema różnymi podstawami programowymi, a absolwenci gimnazjów będą się uczyć o rok krócej.

Rekrutacja do szczecińskich szkół prowadzona jest za pomocą systemu elektronicznego. Na stronie internetowej naboru (https://nabor.pcss.pl/szczecin) znajduje się oferta placówek, zasady i harmonogram postępowania rekrutacyjnego oraz poradnik dla kandydatów i wniosek. Uczeń może wybrać maksymalnie trzy szkoły, w których ma prawo wskazać dowolną liczbę oddziałów. Ważna jest kolejność, w jakiej je wpisze we wniosku.

- Na pierwszym miejscu na liście preferencji kandydat powinien wpisać szkołę i klasę, w której najbardziej chciałby się uczyć – mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin. - Jeśli zgromadzona przez ucznia liczba punktów będzie niewystarczająca, znajdzie miejsce w kolejnych oddziałach lub placówkach wskazanych w podaniu. Oznacza to, że im dłuższa lista preferencji, tym większe są szanse, że system przydzieli go do jednej ze wskazanych przez niego klas.

Na liście preferencji nie należy wpisywać szkół, które nie są objęte elektronicznym systemem rekrutacji w Szczecinie. Po wypełnieniu wniosku na komputerze, należy go wydrukować, podpisać i zanieść do szkoły pierwszego wyboru. Wniosek powinni też podpisać rodzice lub opiekunowie prawni kandydata.

Kryteria rekrutacyjne dla absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum są takie same. Pod uwagę brane są wyniki egzaminu gimnazjalnego lub wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz oceny na świadectwie ukończenia szkoły z: języka polskiego, matematyki i dwóch innych przedmiotów. Dodatkowe punkty dają osiągnięcia ucznia i pasek na świadectwie.

Dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klas sportowych lub dwujęzycznych zostaną przeprowadzone sprawdziany uzdolnień kierunkowych, dlatego w tych szkołach termin składania dokumentów upływa 21 maja. Kandydaci do pozostałych szkół na złożenie dokumentów mają czas do 18 czerwca. Po zakończeniu roku szkolnego, do 25 czerwca wszyscy kandydaci powinni dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły oraz wyniki z egzaminu. Wstępne wyniki naboru zostaną podane 5 lipca. Wtedy też rodzice lub opiekunowie prawni kandydatów będą zobowiązani potwierdzić zamiar kształcenia dziecka we wskazanej placówce. Ostateczne wyniki naboru będą podane 12 lipca.©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: w szczecińskich szkołach średnich w nowym roku szkolnym na jednym poziomie spotkają się dwa roczniki uczniów.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ojejku, straszne
2019-05-09 17:50:38
Kodziarstwo i broniarstwo lamentuje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA