Środa, 06 grudnia 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Duńczycy, żużel i popioły

Data publikacji: 21 kwietnia 2016 r. 22:17
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:51
Duńczycy, żużel i popioły
 

Żużel i popiół powstałe w procesie spalania odpadów komunalnych w szczecińskiej instalacji, budowanej na wyspie Ostrów Grabowski, chce zagospodarować duńska firma IF Group. 

Budowany na Międzyodrzu EcoGenerator, czyli Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Opadów ma być oddany do użytku – według najnowszego harmonogramu inwestycji - w grudniu tego roku. Będzie przetwarzał w energię elektryczną i cieplną do 150 tys. ton odpadów zmieszanych rocznie, głównie ze Szczecina. Efektem ubocznym ich spalania będą tzw. odpady poprocesowe, przede wszystkim wspomniane żużel i popioły lotne.

- Przedstawiciele duńskiej firmy IF Group, którzy w czwartek nas odwiedzili, zadeklarowali ich odbiór. W grę wchodzi ponad 40 tys. ton żużla i popiołu – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, spółki komunalnej, która odpowiada za realizację przedsięwzięcia i w założeniu ma być zarządcą spalarnianej instalacji wraz z całą infrastrukturą niezbędną do jej prawidłowego i bezpiecznego dla środowiska funkcjonowania.

Oferta IF Group  oznacza, że znaczna część bezużytecznych odpadów ma szansę znaleźć inne, praktyczne zastosowanie. Firma z Aalborga na Półwyspie Jutlandzkim zajmuje się m.in. recyklingiem odpadów budowlanych i poprocesowych związanych z gospodarką odpadami. Duńczycy żużel wykorzystują do budowy dróg, z popiołów wytwarzają tzw. blocks, materiał, który jest alternatywą dla betonu - służy do budowy obiektów niezamieszkałych przez ludzi (magazyny, mury, nabrzeża).

- Dla nas to bardzo ciekawa oferta – mówi Tomasz Lachowicz, prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. – Dzięki niej EcoGenerator może stać się instalacją jeszcze bardziej przyjazną dla środowiska. Duńczycy chcą odbierać żużel i popiół drogą wodną. Lokalizacja EcoGeneratora w porcie jest naszym dodatkowym  atutem. Wrócimy do rozmów po uruchomieniu zakładu. I wtedy - mam nadzieję - podpiszemy umowę.

(MIR)

Fot. (z archiwum ZUO)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Sportowiec,
2016-04-23 01:07:00
Dunczycy zawsze byli dobrzy na zuzlu...!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA