niedziela, 27 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Duńczycy, żużel i popioły

Duńczycy, żużel i popioły

Duńczycy, żużel i popioły
Data publikacji: 2016-04-21 22:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:25
Wywietleń: 1122 129300

Żużel i popiół powstałe w procesie spalania odpadów komunalnych w szczecińskiej instalacji, budowanej na wyspie Ostrów Grabowski, chce zagospodarować duńska firma IF Group. 

Budowany na Międzyodrzu EcoGenerator, czyli Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Opadów ma być oddany do użytku – według najnowszego harmonogramu inwestycji - w grudniu tego roku. Będzie przetwarzał w energię elektryczną i cieplną do 150 tys. ton odpadów zmieszanych rocznie, głównie ze Szczecina. Efektem ubocznym ich spalania będą tzw. odpady poprocesowe, przede wszystkim wspomniane żużel i popioły lotne.

- Przedstawiciele duńskiej firmy IF Group, którzy w czwartek nas odwiedzili, zadeklarowali ich odbiór. W grę wchodzi ponad 40 tys. ton żużla i popiołu – informuje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, spółki komunalnej, która odpowiada za realizację przedsięwzięcia i w założeniu ma być zarządcą spalarnianej instalacji wraz z całą infrastrukturą niezbędną do jej prawidłowego i bezpiecznego dla środowiska funkcjonowania.

Oferta IF Group  oznacza, że znaczna część bezużytecznych odpadów ma szansę znaleźć inne, praktyczne zastosowanie. Firma z Aalborga na Półwyspie Jutlandzkim zajmuje się m.in. recyklingiem odpadów budowlanych i poprocesowych związanych z gospodarką odpadami. Duńczycy żużel wykorzystują do budowy dróg, z popiołów wytwarzają tzw. blocks, materiał, który jest alternatywą dla betonu - służy do budowy obiektów niezamieszkałych przez ludzi (magazyny, mury, nabrzeża).

- Dla nas to bardzo ciekawa oferta – mówi Tomasz Lachowicz, prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. – Dzięki niej EcoGenerator może stać się instalacją jeszcze bardziej przyjazną dla środowiska. Duńczycy chcą odbierać żużel i popiół drogą wodną. Lokalizacja EcoGeneratora w porcie jest naszym dodatkowym  atutem. Wrócimy do rozmów po uruchomieniu zakładu. I wtedy - mam nadzieję - podpiszemy umowę.

(MIR)

Fot. (z archiwum ZUO)

Komentarze

Sportowiec,
Dunczycy zawsze byli dobrzy na zuzlu...!!
2016-04-23 01:07:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”