To będzie nie lada dylemat dla miłośników zieleni. Na najbliższą sobotę (24 września) zaplanowano dla nich dwa alternatywne wydarzenia. Będą więc musieli wybrać pomiędzy wyprawą do arboretum w Glinnej a spacerem pośród śródmiejskiej i staromiejskiej zieleni, na którego finał rozkręcą się m.in. ekogry wyobraźni, teatr kamshibai, warsztaty plastyczne, blok prelekcji i premiera kolejnego zbioru ekologicznych opowiadań związanych ze Szczecinem.
W Glinnej odbędzie się kolejny z cyklu spacerów z rozpoznawaniem drzew i krzewów, który poprowadzi Paweł Madejski - jeden z najbardziej znanych i cenionych przewodników po szczecińskiej zieleni. Rozpocznie się o godz. 12. Ale uwaga: wyjazd i powrót we własnym zakresie - choćby rowerem czy pieszo przez Puszczę Bukową, z przystanku Śmierdnica 11.
- Na terenie ogrodu napotkamy wiele ciekawych okazów dendrologicznych, w tym owocującą gruszę wąskolistną, która sprawia wrażenie jakby gruszki rosły na wierzbie, a też drzewo chusteczkowe, czyli dawidię chińską, która właśnie powinna owocować - zachęca organizator. - Przejdziemy wspólnie ścieżkami ogrodu przyglądając się charakterystycznym cechom posadzonych tam okazów. Natomiast po spacerze, na pobliskim terenie rekreacyjnym, będzie można rozpalić ogniska dla podgrzania atmosfery spotkania.
Równolegle - czyli również w sobotę, tyle że już o godz. 10 - sprzed szczecińskiej „bartłomiejki" wyruszy inny zielony spacer z cyklu Drzewiej 2.0., a ph. „Wczoraj, dziś i jutro - szczecińska zieleń oczami Marcina Chruślińskiego". Przewodnikiem będzie jeden z czołowych miejskich aktywistów klimatycznych i ekologicznych, miłośnik Szczecina i regionu, który szerszemu gronu szczecinian i internautów jest znany ze społecznościowego bloga pt. „Marcin.o.miescie”.
Ta zielona wyprawa przejdzie trasą od Jasnych Błoni po pl. Orła Białego. Natomiast na jego finał - o godz. 12 w Kooperatywie Łaźnia (ul. Koński Kierat 14/15, I piętro) - zaplanowano podsumowanie całego projektu „Drzewiej - Pamięć Szczecińskich Drzew 2.0", którego spacer jest częścią. Z mnóstwem atrakcji dla osób w każdym wieku. Od kreatywnych warsztatów plastycznych, przez ekogry wyobraźni (sesje RPG) oraz „bez prądu", teatr kamshibai, po m.in. tematyczne prelekcje i wyjątkową premierę kolejnego zbioru ekologicznych opowiadań związanych ze Szczecinem - we współpracy z wyjątkową, szczecińską pisarką Barbarą Stenką.
Na oba wydarzenia wstęp jest wolny, a wszyscy mile widziani.
(an)