Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

Data publikacji: 26 kwietnia 2021 r. 19:50
Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia 2023 r. 23:15
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony
Fot. Anna Gniazdowska  

Uprawnieni rodzice mogą korzystać przez kolejne dwa tygodnie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Został on przedłużony do 9 maja br.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom m.in. wówczas, gdy placówka oświatowa dziecka z powodu COVID-19 jest zamknięta lub działa w ograniczonym zakresie. Świadczenie jest przeznaczone zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy, zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych, wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej www.zus.pl.

(gan)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

sdfsd
2023-12-03 21:37:18
tak średnio są interesujące informacje sprzed dwóch i pół roku...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA