Piątek 15 października 2021r. 
REKLAMA

Tarcza poszerzona o nowe kody PKD

Data publikacji: 2021-04-21 11:46
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-21 11:46
Tarcza poszerzona o nowe kody PKD
Fot. Dariusz GORAJSKI  

Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z siedemnastu nowych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek ZUS za marzec i kwiecień 2021 roku oraz świadczenie postojowe. Ministerialne rozporządzenie sprawi, że pomoc popłynie między innymi do salonów kosmetycznych i fryzjerskich, sklepów meblowych i budowlanych oraz tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność handlową w galeriach.

  - Takie zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Nadal będzie można skorzystać ze zwolnienia za grudzień 2020 r., styczeń i także za luty 2021 r., jeżeli przedsiębiorca spełni warunki określone w nowym rozporządzeniu – wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie.

W grudniowej tarczy antykryzysowej pomoc otrzymało czterdzieści sześć branż, które odczuły negatywne skutki finansowe z powodu jesiennej fali zachorowań, dziś pomoc skierowana jest do kolejnych siedemnastu, które zamrożono na przełomie marca i kwietnia bieżącego roku. O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed listopadem 2020 r. i na 31 marca 2021 r. prowadzili  swój biznes oznaczony jednym z kodów PKD wskazanym w rozporządzeniu.

Teraz przedsiębiorcy uzyskają zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień lub sam kwiecień. Wnioski będą mogli składać od 4 maja – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, ale muszą zdążyć do końca czerwca.  Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki, będą mogli uzyskać ich zwrot.

 - Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które miały spadek przychodu o co najmniej 40 procent – stwierdza K. Jagielski. -  Należy porównać przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Można ten przychód porównać również do przychodu z lutego albo z września 2020 roku, co jest nowością bardzo korzystną dla przedsiębiorców, bo daje możliwość odniesienia się  do okresu sprzed pandemii.

 Przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać także świadczenie postojowe i to nawet pięciokrotnie - zakłada Tarcza 9.0. O dotację do 5 tys. złotych mogą starać się od 26 kwietnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r.

- Liczba świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane postojowe na podstawie poprzednich rozporządzeń , czyli tych  z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r. - dodaje K. Jagielski.

Według wyliczeń Ministerstwa Pracy, Rozwoju i Technologii pomoc trafi do niemal 420 tys. firm, zatrudniających ok. 1,4 mln osób. Na wsparcie przedsiębiorców za marzec 2021 państwo przeznaczy ok. 3 mld zł, a na pomoc za kwiecień  2021 ok. 7 mld zł.

(kel)  

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ