Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 kwietnia

Data publikacji: 2021-04-12 20:18
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-12 20:18
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 kwietnia
Fot. Ryszard Pakieser  

Tym razem rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Zasiłek przysługuje, gdy placówka oświatowa dziecka jest zamknięta lub działa w ograniczonym zakresie z powodu COVID-19.

Czas, przez który przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już wielokrotnie przedłużany. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem uprawnieni rodzice skorzystają z tej formy wsparcia przez kolejne dwa tygodnie – do 25 kwietnia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z brakiem możliwości sprawowania opieki przez nianie albo opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Świadczenie to przeznaczone jest zarówno za opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl).

Oprac. (k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gość
2021-04-13 08:11:37
To proste - poczekajmy do czwartku, wówczas ogłoszą, że przesuwają zamknięcie szkół do 25.04., potem majówka to być może dzieci wrócą do swoich placówek po 04.05., a potem to stwierdzą, że w sumie to do końca roku dzieci zostaną w domach. Gdzie tu logika? Zaszczepieni nauczyciele siedzą w domach, dzieci (które pewnie w większości przechorowały covid bezobjawowo, ale nie ma powszechnych badań przesiewowych na p-ciała) też siedzą w domach, rodzice zaszczepieni bądź ozdrowieńcy z p-ciałami też siedzą w domach.
Podejrzane
2021-04-12 23:14:27
Czemu do 25 skoro szkoły są zamknięte do 18 ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA