Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Dodatkowe 12 milionów złotych dla szpitali w województwie

Data publikacji: 2019-09-10 20:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-11 09:37
Dodatkowe 12 milionów złotych dla szpitali w województwie
Dyrektor NFZ Dariusz Ruczyński, za nim poseł Rafał Mucha, radny sejmiku województwa Zbigniew Bogucki i były europoseł Czesław Hoc. Fot. Ryszard Pakieser  

Będzie dodatkowa pula pieniędzy na funkcjonowanie szpitali w naszym województwie. To 12 milionów złotych.

Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał do akceptacji ministra zdrowia i ministra finansów projekt zmiany w planie finansowym dotyczący podziału środków z dotacji przekazanej w 2018 r. z budżetu państwa. Najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu przekaże zadłużonym szpitalom powiatowym dotację w wysokości 12 mln zł – szpitale otrzymają pieniądze z wyrównaniem od stycznia. Dodatkowe fundusze będą przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych.

Informację na temat wzrostu środków przekazał podczas spotkania z dyrektorami szpitali wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

To bardzo dobre wiadomości dotyczące służby zdrowia i wsparcia dla szpitali samorządowych. Dyrektorzy szpitali będą mieli w dyspozycji więcej środków finansowych – podkreślił. 

To już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń – łączny wzrost ryczałtu dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł, tj. 9 procent w skali roku – wyliczał dyrektor zachodniopomorskiego oddziału NFZ Dariusz Ruczyński.

Projektowane zmiany będą miały pozytywny wpływ na szpitale w województwie zachodniopomorskim. Obecnie w ramach sieci szpitali funkcjonuje tu 15 szpitali I poziomu zabezpieczenia oraz 2 szpitale II poziomu zabezpieczenia. Łączna kwota ryczałtu na rok 2019 wzrośnie dodatkowo o 12 mln zł.

Oprócz szpitali o znaczeniu regionalnym, dodatkowe środki przeznaczone zostaną także na wzrost wyceny 34 świadczeń wysokospecjalistycznych, które realizowane są przede wszystkim w ośrodkach referencyjnych szpitalach klinicznych i instytutach badawczych. 

O sposobie podziału dodatkowych środków decyduje każdorazowo dyrektor szpitala. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, z którymi zawarte zostały porozumienia płacowe, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

(lw, p)

Na zdjęciu: Dyrektor NFZ Dariusz Ruczyński

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ "kiedysia"
2019-09-11 09:17:04
- faktycznie samorządom brakuje "kasy", ale samorządy budują także najdroższe oczyszczalnie i tzw. "kolektory". Już "pisory" sprawdzą jak to z gównianym kolektorem w Wa-wie było. Tam leży "kasa" w inwstycjach tzw. nietrafionych. PO_dać przykłady?
NFZ przekaże
2019-09-10 21:53:41
Po co ta kampania?
kiedyś działacz PIS
2019-09-10 21:02:33
Ci ze złożonymi łapkami obiecają wszystko i wszystkim , problem w tym ,że samorządy muszą znaleźć kasę na swój wkład własny , ale o tym cichutko... Tak , jak z brakującymi 11 mln. zł. dla nauczycieli , nabrzeżem w Świnoujściu itd. ciemny lud to kupi :))

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA