poniedziałek, 19 listopada 2018.
Strona główna > Wiadomości > Czy szpitale są bezpłatne?

Czy szpitale są bezpłatne?

Czy szpitale są bezpłatne?
Data publikacji: 2018-11-09 07:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-09 20:52
Wywietleń: 920 360284

Pacjenci nie powinni płacić za korzystanie z wyposażenia szpitala. Pobieranie od nich opłat za korzystanie z szafek, używanie czajnika czy telewizora Naczelny Sąd Administracyjny uznał za niezasadne. Zdaniem sądu takie praktyki naruszają prawo pacjenta do godności. Sąd potwierdził tym samym, że decyzja wydana przez Rzecznika Praw Pacjenta mówiąca, że praktyki takie naruszają prawa pacjenta, była słuszna.

Naczelny Sąd Administracyjny zajmował się sprawą jednego ze szpitali na Pomorzu (niestety nazwy tego szpitala ani miejscowości, w której znajduje się ta placówka, biuro RPP nie ujawniło, mimo iż zwróciliśmy się z oficjalnym zapytaniem). Na oddziale rehabilitacyjnym tego szpitala pobierano od pacjentów dodatkowe opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki, tj. szafy, telewizora oraz czajnika. Zdaniem rzecznika powyższe praktyki naruszały prawo pacjentów do godności. Dlatego stanowczo sprzeciwił się bezprawnie pobieranym opłatom.

Szpital ten zobowiązywał również pacjentów do zabierania ze sobą leków przyjmowanych na stałe w oryginalnych opakowaniach na cały okres pobytu w placówce. Także te praktyki Rzecznik Praw Pacjenta uznał za ograniczające prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 9 listopada 2018 r.

R.K. Ciepliński

Fot. Anna Gniazdowska

Komentarze

Zdrowie
W szpitalu dla chorego wszystko bez oplat to chyba logiczne ?
2018-11-09 19:09:00
@Nie Hotel
Proszę to udowodnić - jako racjonalista i osoba niewierząca oczekuję rzeczowych argumentów pokazujących poprawność tego typu postulato-wniosków. Poza tym mówimy o kosztach które hospitalizowana osoba ponosiłaby gdyby nie hospitalizacja - nie rozumiem dlaczego NSA nie nakazał by wszyscy przebywający w domach również mogli za darmo dostawać wyżywienie oraz prąd elektryczny - to narusza konstytucyjna zasadę równości wszystkich obywateli. Być może myślę niewłaściwie ale przebywam w domu to płacę za jedzenie a przebywam w szpitalu i za jedzenie nie płacę? - dlaczego?!? Oglądam TV czy ładuję telefon w domu i płacę za prąd ale nie muszę zapłacić za prąd jeśli robię to samo w szpitalu? - czy jest jakieś logiczne uzasadnienie? Może szpital powinien jeszcze opłacać abonament telefoniczny i płacić za dostęp do kanałów TV premium? Obawiam się ze to kolejny nierozsądny i polityczny wyrok NSA w ostatnim czasie - posprzątać ten bałagan czyniony przez sędziów będzie bardzo trudno.
2018-11-09 15:40:45
"Nie Hotel"
Do "Wyrok niesprawiedliwy" przepraszam ale Pana wiedza medyczna oparta jest chyba na tym co aktualnie jest w szpitalach trzeciego swiata. Zadaniem szpitala jest nie tylko "dzialalnosc hotelowa" ale odpowiednia dieta ,mozliwosci korzystania z telefonu,radia,telewizji ,internetu. Tylko takie postepowanie przyspieszy i poprawi wyniki leczenia.
2018-11-09 15:01:43
SimoN
Nie potrzeba informacji od RPP a wystarczy wejść na stronę NSA gdzie wszystkie wyroki są PUBLICZNE !! Ale do tego potrzeba chęci i czasu a nie tylko "łapania kasy za byle artykulik" !! Co do wyroku ... Słuszny !! Szpital nie pobierał opłat za korzystanie z energii ale za sprzęt który pacjent na Oddziale Rehabilitacji może mieć swój np. czajnik, kubek,łyżeczka itp. A telewizory to bym już dawno w Szpitalach zlikwidował ; trafisz na salę z kibicami i wyspać się nie możesz. To nie hotel a szpital !!! Więc skoro ten dany sprzęt był na wyposażeniu Szpitala w ramach kontraktu z NFZ to pobieranie opłat było bezprawne; idąc dalej ...w Szpitalach już nic nie będzie i słusznie - bo się skarżą do RPP !
2018-11-09 14:57:07
Wyrok niesprawiedliwy
bo koszty wyżywienia czy np energii elektrycznej zużywanej do celów prywatnych powinny być choć w części pokrywane przez osobę przebywającą w szpitalu - gdyby ta osoba w szpitalu nie była to musiałaby w domu zapłacić za swoje wyżywienie i energie elektryczna. Zadaniem szpitala nie jest działalność hotelowa.
2018-11-09 14:35:11
czytam
zdjęcie- szpital w Gryficach -dlaczego ?
2018-11-09 10:01:13
Wyrok
Wyrok sprawiedliwy,Brawo wymiar sprawiedliwosci !
2018-11-09 09:43:11