Lidia Mołodecka, dyrektor szczecińskiej Izby Celnej w Szczecinie, jest właścicielem ogólnopolskiego długu z tytułu ceł, podatku akcyzowego oraz od gier, który wynosi 7 miliardów złotych ! W czwartek 1 października w Szczecinie uruchomiono Centrum Organu Wierzyciela. Przejęło ono zadania szesnastu IC.
Wprowadzone przez fiskusa zmiany organizacyjne sprawiły, że od 1 października w IC w Krakowie działa ogólnopolskie Centrum Rozliczeń dochodów budżetu państwa pobieranych przez Służbę Celną, a w Szczecinie - Centrum Organu Wierzyciela.
Dyrektor szczecińskiej IC została wyznaczona do wykonywania zadań wierzyciela, czyli do zarządzania zadłużeniem z tytułu ceł (ok. 306 mln zł) , akcyzy (ponad 6,1 mld zł), VAT oraz podatku od gier, które wynosi w sumie 7 000 000 000 zł. Dotąd we wszystkich IC zajmowało się tym ponad 200 funkcjonariuszy. Teraz, w COW - 108.
- Sprawdziliście się przy Intrastacie (System Statystyki Obrotów Handlowych pomiędzy państwami Unii Europejskiej -mag), więc i z
zarządzaniem długiem sobie poradzicie - powiedział Jacek Kapica, szef Służby Celnej, podczas narady towarzyszącej uruchomieniu COW w Szczecinie.
Scentralizowanie zarządzania długiem ma zwiększyć dochody budżetu m.in. przez usprawnienie jego windykacji. Celnicy mają też się zająć „miękką egzekucją", czyli nakłanianiem dłużników do dobrowolnej zapłaty należnych państwu pieniędzy.
COW ma w Szczecinie dwie siedziby. W gmachu Izby Celnej przy ul. Energetyków 55 działa wydział oraz dwa referaty (jednemu z nich podlegają wierzyciele z województwa zachodniopomorskiego). Natomiast przy ul. Żołnierskiej 45 (Urząd Celny) są pozostałe dwa referaty. Centrum pracuje od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30- 15.30.
(mag)
Fot. Dariusz Gorajski