czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nielegalne tankowanie

Nielegalne tankowanie

Nielegalne tankowanie
Data publikacji: 2016-02-23 18:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 2156 121050

Zachodniopomorscy celnicy zajęli w jednym z magazynów ponad 100 tysięcy litrów oleju. Był tam nielegalnie uzdatniany do celów napędowych. Na oszustwie podatkowym Skarb Państwa straciłby blisko pół miliona złotych.

Celnicy w hali magazynowej natrafili na kompletną linię do uzdatniania paliwa. Były tam: cysterny do jego magazynowania, pompy, węże, beczki z dodatkiem do oleju napędowego. Oprócz tego 1000- litrowe pojemniki typu „Mauser”, podłączone do dystrybutora,a także autocysterny.


- Wśród wyrobów podlegających opodatkowaniu akcyzą dużą grupę produktów stanowią wyroby energetyczne, a wśród nich oleje, m.in. napędowe- wyjaśnia Michał Szadokierski, rzecznik Izby Celnej w Szczecinie. - Oleje w zależności od tego, na jakie cele są przeznaczone, mogą być opodatkowane różnymi stawkami akcyzy, bądź też nawet korzystać ze zwolnienia z tego podatku. Różnica ta stwarza pokusę kupowania olejów do innych celów - z niższymi obciążeniami podatkowymi, a następnie sprzedawania i używania ich do celów napędowych. W wyniku prowadzonej w tej hali przestępczej działalności Skarb Państwa został narażony na straty sięgające pół miliona złotych.


Z zarekwirowanych cystern i „Mauserów" pobrane zostały próbki paliwa. Zostaną teraz przebadane w laboratorium celnym. Zatrzymanym w hali magazynowej osobom za popełnione przestępstwa skarbowe grożą kary grzywny, pozbawienia wolności, a nawet obie łącznie.


- Ponieważ sprawa jest rozwojowa, kwalifikacja czynu może ulec zmianie, a Służba Celna nie wyklucza kolejnych zatrzymań- dodaje rzecznik.
Celnicy przestrzegają przed kupnem i używaniem do napędu pojazdów paliw niewiadomego pochodzenia. Oszczędności są pozorne, bo niszczą one układ paliwowy i silnik.

(mag)

Fot. Służba Celna

 

 

 

 

Komentarze

ja
Oj dziwne dziwne te rachunki
2016-02-25 23:23:52
celnik
Dlaczego nie ma jednej stawki akcyzy na na wszystkie rodzaje oleju?
2016-02-24 09:08:18
ja
Jeszcze nie wiedzą czy było nielegalne paliwo a już artykuł
2016-02-23 22:44:16
jjll
jakieś dziwne te rachunki: 100 tysięcy litrów oleju,Skarb Państwa został narażony na straty sięgające pół miliona złotych - pięć złotych na litrze?
2016-02-23 21:36:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie