sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nielegalne tankowanie

Nielegalne tankowanie

Nielegalne tankowanie
Data publikacji: 2016-02-23 18:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 2278 121050

Zachodniopomorscy celnicy zajęli w jednym z magazynów ponad 100 tysięcy litrów oleju. Był tam nielegalnie uzdatniany do celów napędowych. Na oszustwie podatkowym Skarb Państwa straciłby blisko pół miliona złotych.

Celnicy w hali magazynowej natrafili na kompletną linię do uzdatniania paliwa. Były tam: cysterny do jego magazynowania, pompy, węże, beczki z dodatkiem do oleju napędowego. Oprócz tego 1000- litrowe pojemniki typu „Mauser”, podłączone do dystrybutora,a także autocysterny.


- Wśród wyrobów podlegających opodatkowaniu akcyzą dużą grupę produktów stanowią wyroby energetyczne, a wśród nich oleje, m.in. napędowe- wyjaśnia Michał Szadokierski, rzecznik Izby Celnej w Szczecinie. - Oleje w zależności od tego, na jakie cele są przeznaczone, mogą być opodatkowane różnymi stawkami akcyzy, bądź też nawet korzystać ze zwolnienia z tego podatku. Różnica ta stwarza pokusę kupowania olejów do innych celów - z niższymi obciążeniami podatkowymi, a następnie sprzedawania i używania ich do celów napędowych. W wyniku prowadzonej w tej hali przestępczej działalności Skarb Państwa został narażony na straty sięgające pół miliona złotych.


Z zarekwirowanych cystern i „Mauserów" pobrane zostały próbki paliwa. Zostaną teraz przebadane w laboratorium celnym. Zatrzymanym w hali magazynowej osobom za popełnione przestępstwa skarbowe grożą kary grzywny, pozbawienia wolności, a nawet obie łącznie.


- Ponieważ sprawa jest rozwojowa, kwalifikacja czynu może ulec zmianie, a Służba Celna nie wyklucza kolejnych zatrzymań- dodaje rzecznik.
Celnicy przestrzegają przed kupnem i używaniem do napędu pojazdów paliw niewiadomego pochodzenia. Oszczędności są pozorne, bo niszczą one układ paliwowy i silnik.

(mag)

Fot. Służba Celna

 

 

 

 

Komentarze

ja
Oj dziwne dziwne te rachunki
2016-02-25 23:23:52
celnik
Dlaczego nie ma jednej stawki akcyzy na na wszystkie rodzaje oleju?
2016-02-24 09:08:18
ja
Jeszcze nie wiedzą czy było nielegalne paliwo a już artykuł
2016-02-23 22:44:16
jjll
jakieś dziwne te rachunki: 100 tysięcy litrów oleju,Skarb Państwa został narażony na straty sięgające pół miliona złotych - pięć złotych na litrze?
2016-02-23 21:36:56

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie