Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2020-02-22 17:07
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-23 16:05
Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze
 

Ledwo otworzyły się drzwi do świata miniaturowych pociągów, a hala sportowa Zespołu Szkół nr 4 zapełniła się po brzegi. W sobotę o godz. 12 rozpoczęła się siódma edycja szczecińskiej Wystawy Makiet Kolejowych. Dostępna będzie także w niedzielę.

Można oglądać modele lokomotyw oraz samochodów. „Szlaki kolejowe” wzbogacone są modelami drzew i domów, aby otoczenie było, jak najbardziej rzeczywiste.

- Pień drzewa zrobiony jest z drutu i kleju do drewna, a listowie z gąbki albo z trocin drewnianych, które malowane są na kolor zielony. Natomiast trawa sadzona jest elektrostatycznie – tłumaczy Bogusław Sarnecki z Zachodniopomorskiego Klubu Miłośników Kolei, który między innymi złożył 15 wagonów z węglem. – Chcieliśmy to urzeczywistnić. Zrobienie jednego wagonu zajmuje około półtorej godziny. Całe lato się z tym męczyłem, ale była fajna pogoda, więc pracowałem na zewnątrz.

Do złożenia jest kultowy „Rumun”, czyli lokomotywa serii ST43 wraz z węglarką, wapniarką i chłodnią oraz platformy z kontenerami. Uczestnicy mogą także wysłuchać odpowiedzi na łatwe i trudne pytania dotyczące modelarstwa kolejowego. Poznają również zalety kolei jako środka transportu. Z okazji imprezy do Szczecina przyjechali modelarze z niemal całej Polski, a nawet maszyniści wraz ze swoimi rodzinami.

- Jestem synem maszynisty i dzisiaj puszczam tutaj pociągi. Bardzo podoba mi się to zajęcie i impreza. Moimi ulubionymi makietami są „Drawno” i „Krzywołuk” – mówi Adam.

Tradycyjnie nie zabrakło wyczekiwanej przez najmłodszych przejażdżki kolejką ogrodową oraz stoisk warsztatowych, przy których każdy może złożyć, a później zabrać do domu własny kartonowy pociąg.

Wydarzenie organizowane jest przez Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei, działający przy szczecińskim oddziale Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku partnerem imprezy jest Grupa CSL, która podczas wystawy prezentuje projekt CCIC Intermodal Depo Dunikowo (tzw. suchy terminal przeładunkowy).

Wystawę Makiet Kolejowych można oglądać jeszcze w niedzielę (23 lutego), w godz. 10-14, w hali sportowej Zespołu Szkół numer 4 im. Armii Krajowej przy ul. Kusocińskiego 3 w Szczecinie. Wstęp wolny.

(KaNa)

Film Karolina Nawrocka

Fot. Marta Teszner

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ