czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze

Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze [GALERIA, FILM]

Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze
Data publikacji: 2020-02-22 17:07
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-23 16:05
Wywietleń: 1547 444074

Ledwo otworzyły się drzwi do świata miniaturowych pociągów, a hala sportowa Zespołu Szkół nr 4 zapełniła się po brzegi. W sobotę o godz. 12 rozpoczęła się siódma edycja szczecińskiej Wystawy Makiet Kolejowych. Dostępna będzie także w niedzielę.

Można oglądać modele lokomotyw oraz samochodów. „Szlaki kolejowe” wzbogacone są modelami drzew i domów, aby otoczenie było, jak najbardziej rzeczywiste.

- Pień drzewa zrobiony jest z drutu i kleju do drewna, a listowie z gąbki albo z trocin drewnianych, które malowane są na kolor zielony. Natomiast trawa sadzona jest elektrostatycznie – tłumaczy Bogusław Sarnecki z Zachodniopomorskiego Klubu Miłośników Kolei, który między innymi złożył 15 wagonów z węglem. – Chcieliśmy to urzeczywistnić. Zrobienie jednego wagonu zajmuje około półtorej godziny. Całe lato się z tym męczyłem, ale była fajna pogoda, więc pracowałem na zewnątrz.

Do złożenia jest kultowy „Rumun”, czyli lokomotywa serii ST43 wraz z węglarką, wapniarką i chłodnią oraz platformy z kontenerami. Uczestnicy mogą także wysłuchać odpowiedzi na łatwe i trudne pytania dotyczące modelarstwa kolejowego. Poznają również zalety kolei jako środka transportu. Z okazji imprezy do Szczecina przyjechali modelarze z niemal całej Polski, a nawet maszyniści wraz ze swoimi rodzinami.

- Jestem synem maszynisty i dzisiaj puszczam tutaj pociągi. Bardzo podoba mi się to zajęcie i impreza. Moimi ulubionymi makietami są „Drawno” i „Krzywołuk” – mówi Adam.

Tradycyjnie nie zabrakło wyczekiwanej przez najmłodszych przejażdżki kolejką ogrodową oraz stoisk warsztatowych, przy których każdy może złożyć, a później zabrać do domu własny kartonowy pociąg.

Wydarzenie organizowane jest przez Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei, działający przy szczecińskim oddziale Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku partnerem imprezy jest Grupa CSL, która podczas wystawy prezentuje projekt CCIC Intermodal Depo Dunikowo (tzw. suchy terminal przeładunkowy).

Wystawę Makiet Kolejowych można oglądać jeszcze w niedzielę (23 lutego), w godz. 10-14, w hali sportowej Zespołu Szkół numer 4 im. Armii Krajowej przy ul. Kusocińskiego 3 w Szczecinie. Wstęp wolny.

(KaNa)

Film Karolina Nawrocka

Fot. Marta Teszner

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze Dla małych i tych większych. Kolejki w miniaturze

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie