piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miniaturowe samoloty nad lotniskiem

Miniaturowe samoloty nad lotniskiem [GALERIA]

Miniaturowe samoloty nad lotniskiem
Data publikacji: 2019-08-10 21:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-15 09:45
Wywietleń: 1131 407836

Małe, o rozpiętości skrzydeł kilkunastu centymetrów i ogromne, o rozpiętości skrzydeł kilku metrów machiny latające pojawiły się na nieczynnym lotnisku w Wilczych Laskach (gmina Szczecinek). Jedne napędzane silnikami elektrycznymi, inne spalinowymi, jest także jeden o napędzie odrzutowym. Jest ich około setki.

- Wszystkie przyjechały tu na szesnasty już piknik modelarski - mówi Piotr Pindral, organizator przedsięwzięcia. - Są tu najprostsze modele począwszy od „wicherków” po bardzo skomplikowane. Najbardziej skomplikowanym i wzbudzającym największe zainteresowanie modelarzy i publiczności jest wykonany w skali 1:5 model samolotu F 15.

- Niech nikogo nie dziwią barwy tego samolotu - mówi Bartosz Cierzniak, modelarz z Margonina koło Piły. - Mój F 16 jest w barwach tureckich sił zbrojnych z prostego powodu. Kolega lakiernik lakierował dwa takie modele i z "rozpędu" zrobił też tego, którego możecie tu państwo podziwiać. Niewykluczone jednak, że niebawem przemaluję go w polskie barwy. W Polsce są tylko dwa tego typu modele w skali 1:5. Silnik modelu jest odrzutowy, jak w prawdziwym samolocie. Napędzany jest naftą lotniczą. Wszystkie elementy modelu są zachowane jak w oryginale, łącznie z elektroniką i podwoziem. To "cacko" waży 27 kg, ma ponad 3 m długości. Zabiera ze sobą ponad 7 litrów nafty lotniczej, co pozwala na niecały kwadrans lotu.

Nie tylko F16 wzbudza zainteresowanie. Bardzo ciekawym modelem jest klucz MIGów 29.

- Połączyłem trzy modele w jeden - mówi modelarz z Bydgoszczy Jerzy Rogacewicz. - Formacje w lotnictwie to nic szczególnego. W tym przypadku tylko jeden samolot, ten pierwszy ma napęd, natomiast modele boczne połączone z pierwszym rurkami z poliwęglanu, są sterującymi. Modelem bardzo łatwo się steruje po warunkiem, że nie ma zbyt silnego wiatru.

Modelarze będą rozgrywać kilka konkurencji. Wieloletnią tradycją jest "wicherek".

- To stara, rodzima konstrukcja modeli, wręcz kultowa - dodaje P. Pindral. - Na "Wicherkach" wychowały się całe pokolenia naszych modelarzy. Jest to model, który w dobie powszechnej komercjalizacji, jaka dotknęła również modelarstwo, trzeba wykonać samodzielnie, trzeba poświecić swój czas, poznać rzemiosło modelarskie, nie idąc przy tym na łatwiznę. Dlatego te tradycje staramy się pielęgnować i rozgrywamy konkurencję "Wicherek".

Modelarskie święto trwało dwa dni. Rozgrywano wiele konkurencji, ale najważniejsze dla modelarzy były spotkania towarzyskie i wymiana doświadczeń.

Tekst i fot. (bar)

Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem Miniaturowe samoloty nad lotniskiem

Komentarze

Leszek
Pieprzy gostek 3 po 3! Sam kiedyś latałem na Dąbiu(Aeroklub Szczeciński) oraz na piknikach w Pile 2003 i 2004 roku. "Zlot Modelarzy Internautòw". Był wtedy Saguaro, oraz inne modele. Tunelowe, odrzutowe. Jeden nawet ruski Mig29 makietka na 25 ccm. Stare dobre czasy!
2019-08-15 07:20:23
Prawdziwa Lewica
Martwi nas militarystyczne zacięcie modelarzy.Planeta potrzebuje spokoju i pokoju.Proponujemy raczej ekologiczne modele Ikara i Dedala.W dodatku następuje ocieplenie klimatu poprzez emisję toksycznych spalin z silników militarystycznych modeli.Weźcie sobie podłączcie do twarzy te spaliny to zrozumiecie co musi wdychać nasza Planeta!Następnym razem pokażemy inscenizację jak umieramy zabijane przez prawdziwe militarne zabawki dużych chłopców i jak umiera nasza Planeta
2019-08-12 14:35:21
@obsra
Ty juz chyba z kanapy spadłeś , ze Sławkiem sie widziałeś ?
2019-08-11 23:59:36
@Stefan
G.. Cię to obchodzi , ale coś musiałeś napisać . Co , ojca modelarza miałeś i na chleb brakowało ?
2019-08-11 23:57:19
Obs.ryver
@Stefan... porównaj "koszty" tych zabaw z "fanaberiami" całej kanapy PiSdzielców!!!i
2019-08-11 11:02:19
Stefan
Kto płaci za te fanaberie?
2019-08-11 08:41:42
Fajne "cacka"
I fajna zabawa... oraz udanych LOT-ow !!
2019-08-10 23:48:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie