Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Czyszczenie „husarskich skrzydeł”

Data publikacji: 17 kwietnia 2019 r. 16:58
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:37
Czyszczenie „husarskich skrzydeł”
 

Po ponad półwieczu od odsłonięcia pomnik Braterstwa Broni doczeka się odświeżenia. Nie tylko on. Remont obejmie centralną część kwatery wojennej największej szczecińskiej nekropolii.

W położonej na wzgórzu, na wprost Kaplicy Głównej, kwaterze wojennej Cmentarza Centralnego spoczywa ponad 3 tysiące żołnierzy radzieckich oraz blisko 400 polskich, poległych wiosną 1945 r. na froncie przechodzącym przez teren obecnego Pomorza Zachodniego oraz Brandenburgii. Dzieli je optycznie, ujęta w cisowe żywopłoty, główna aleja kwatery. Na je szczycie stoi charakterystyczny pomnik Braterstwa Broni - dwie litery V, na znak zwycięstwa, przypominające husarskie skrzydła. To dzieło szczecińskiego rzeźbiarza - Sławomira Lewińskiego, odsłonięte w 1967 r. Zostanie oczyszczone na finał remontu, jaki do końca sierpnia będzie przeprowadzony w części tej kwatery.

Zasadniczym elementem poddanym renowacji będzie tzw. plac defilad. Zostanie wyłożony płytami oraz kostką z granitu. Kolejnym - schody z piaskowca, prowadzące od „husarskich skrzydeł" ku placowi defilad. Wyremontowany ma zostać także fragment chodnika w tej części al. Okólnej Cmentarza Centralnego.

Na ten cel z budżetu miasta popłynie blisko 1,1 mln złotych. Prace rozpoczną się tuż po Wielkanocy. Ich wykonawcą będzie firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak, z którą Zakład Usług Komunalnych już podpisał umowę.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Viola
2019-04-17 17:48:07
Brawo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA