Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Zniszczone nagrobki, usuwanie wiatrołomów i kolejne ostrzeżenia [GALERIA]

Data publikacji: 07 marca 2019 r. 14:46
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:34
Zniszczone nagrobki, usuwanie wiatrołomów i kolejne ostrzeżenia
Obraz szkód i zniszczeń na szczecińskim Cmentarzu Centralnym Fot. Mirosław WINCONEK  

Na szczecińskim Cmentarzu Centralnym trwa usuwanie skutków porywistych podmuchów wiatru z początku tego tygodnia. Żywioł wyrządził dużo szkód. W wielu kwaterach wyrywane z korzeniami drzewa, a w innych te, które połamały się jak zapałki, przy swych potężnych rozmiarach niemal doszczętnie zmiotły z mogił nagrobki. Roztrzaskane na kawałki płyty, cokoły. Obraz zniszczeń poraża i przytłacza. Jak nekropolia długa i szeroka wiatrołomy są systematycznie usuwane z użyciem specjalistycznego sprzętu. Tymczasem meteorolodzy zapowiadają, że koniec tygodnia i początek nadchodzącego weekendu może być również wyjątkowo wietrzny.

Jak informuje w najnowszym komunikacie, wydanym w czwartek (7 marca) przed godz. 13, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Zespół w Szczecinie także w piątek (8 marca) w godz. 8-15 należy spodziewać się silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h z południowego zachodu i zachodu. Ostrzeżenie dotyczy aż 13 powiatów naszego regionu: choszczeńskiego, drawskiego, goleniowskiego, gryfińskiego, łobeskiego, myśliborskiego, polickiego, pyrzyckiego, stargardzkiego, szczecineckiego, świdwińskiego, wałeckiego oraz Szczecina.

To nie koniec. Bo - jak podaje w tym samym komunikacie Renata Kurowska-Łazarz, dyżurny synoptyk IMGW-PIB - od piątku (8 marca) od godz. 6 do soboty (9 marca) silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, w dzień możliwe pojedyncze porywy do 95 km/h, z południowego zachodu i zachodu należy się spodziewać także w powiatach: białogardzkim, gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, koszalińskim, sławieńskim, w Koszalinie i w Świnoujściu. ©℗

(MIR)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: Obraz szkód i zniszczeń na szczecińskim Cmentarzu Centralnym

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

???
2019-03-07 22:06:49
Kto poniesie koszty napraw nagrobków? Rodziny zmarłych, czy ZUK?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA