sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Wielkie szkody na cmentarzu

Wielkie szkody na cmentarzu [GALERIA]

Wielkie szkody na cmentarzu
Data publikacji: 2019-03-05 14:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:34
Wywietleń: 6216 378872

„Wiatr przewracał i łamał drzewa jak zapałki" - to obserwacja Kamili Ląd z ostatniej wichury, która przeszła przez Szczecin. Co gorsze, dotyczy Cmentarza Centralnego: zabytkowego „parku, który pochował umarłych". Trwa usuwanie szkód wywołanych wiatrołomami.

Największy w Polsce, a trzeci w Europie, na którego blisko 170 ha spoczęło ponad 300 tysięcy mieszkańców dawnego i współczesnego Szczecina. Obecnie jest uważany za jeden z najpiękniejszych parków przyrodniczych. Prowadzi przezeń tzw. ścieżka botaniczna, uzupełniająca „trakt historyczny" w najstarszej części nekropolii. Wskazując najciekawsze „gatunki drzew oraz krzewów o bogatej symbolice, które stanowią tło zabytkowych nagrobków, pomników i obiektów architektury": miłorzęby, różaneczniki, jodły, cyprysy, odmiany świerków i dęby.

Właśnie trwa inwentaryzacja dendrologiczna zieleni Cmentarza Centralnego. Od stycznia prace wykonuje firma Landgreen - Architektura Krajobrazu z Piask pod Lublinem. Wichura dopadła jej pracowników na terenie nekropolii. W trakcie określania cech dendrometrycznych zielonych okazów.

- Burza straszna. Było sporo strachu. Wiatr przewracał i łamał drzewa jak zapałki. Kilkadziesiąt z nich poleciało na pomniki. Wielka sosna została wyrwana z korzeniami na miejscu, na którym byliśmy niespełna pół godziny wcześniej - wspominają Kamila i Kamil Ląd z Landgreen.

Wichura przełamała lub wyrwała z korzeniami ponad 40 drzew. Głównie brzozy i świerki. Wśród nich nawet okazy o pniach mających po około 2 metrów w obwodzie. I o historii sięgającej założenia Cmentarza Centralnego (1901 r.).

- Padły drzewa mające po 35 metrów wysokości. O koronach średnicy 10-15 m. Najwięcej poleciało w najstarszej części nekropolii. Głównie w rejonie Kaplicy Głównej. I tam też jest najwięcej pomników uszkodzonych przez wiatrołomy - relacjonują państwo Ląd. - To były zdrowe drzewa. Tyle że o słabo rozwiniętym lub uszkodzonym systemie korzeniowym.

Za pierwszą z przyczyn odpowiada natura. Konkretnie specyfika terenu z płytkimi wodami powierzchniowymi. Za drugą - człowiek. Bo przy przygotowaniu miejsc pod pochówki często są podcinane, czyli uszkadzane, korzenie sąsiednich drzew.

- Krajobraz po burzy, która przeszła przez Cmentarz Centralny, jest straszny. Kilkadziesiąt zniszczonych grobów. Straty są ogromne - przyznaje Kamila Ląd.

Trwa zarówno ich szacowanie, jak też usuwanie wiatrołomów. Ze względu na skalę zniszczeń prace zajmą co najmniej kilka dni.

A. NALEWAJKO

Fot. Kamila LĄD

Wielkie szkody na cmentarzu Wielkie szkody na cmentarzu Wielkie szkody na cmentarzu Wielkie szkody na cmentarzu Wielkie szkody na cmentarzu Wielkie szkody na cmentarzu Wielkie szkody na cmentarzu

Komentarze

gh
Coś p. redaktor przekręciła. Świerki (a te są na zdjęciach) zawsze mają płaski system korzeniowy i przez to są narażone na wiatry wywalające. Poza tym stare drzewa zdrowe (a przynajmniej tak wyglądające) już są osłabione ze względu na wiek - u świerków w wieku ok 100-120 lat zaczyna się faza rozpadu drzewostanu.
2019-03-06 09:12:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie