Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Stare ogrodzenie na nowe

Data publikacji: 21 marca 2019 r. 10:22
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Stare ogrodzenie na nowe
Tym razem ZUK się przymierza do remontu ok. 100-metrowego odcinka ogrodzenia Cmentarza Centralnego w rejonie II Bramy - od ul. Ku Słońcu. W gestii wykonawcy będą nie tylko prace budowlane, ale również… w zieleni. Wykonawca renowacji będzie musiał posadzić trzy robinie akacjowe oraz klon zwyczajny. Fot. Mirosław WINCONEK  

Popękane słupy i podbudowy przęseł. Łuszcząca się farba i zwietrzała zaprawa między odpadającymi cegłami. Wciąż jeszcze odcinki ogrodzenia zabytkowego Cmentarza Centralnego są w tak fatalnym stanie. Nie udało się pozyskać środków zewnętrznych na kompleksową renowację, więc jest odnawiany odcinkami i etapami. Czas na kolejny: w rejonie II Bramy.

W ostatnich latach Zakład Usług Komunalnych, administrujący największą szczecińską nekropolią, zdołał odnowić zabytkowe ogrodzenie CC od strony ul. Mieszka I oraz odcinek od wiaduktu po Bramę Główną. Prace etapując, z uwagi na ograniczone środki własne, jakie mógł przeznaczyć na ten cel. Tym bardziej, że było to kosztowne przedsięwzięcie: niemal rękodzieło, wymagające wynajęcie specjalistycznych firm konserwatorskich. ZUK wprawdzie poszukiwał zewnętrznych źródeł finansowania dla tego zadania, zarówno europejskich, jak i z Ministerstwa Kultury, ale - niestety - bezskutecznie. Całość wydatków sięgających ponad 2 miliony złotych pochodziła z budżetu Szczecina.

Trzy lata temu pociągnął więc dalej - także ze środków budżetowych - renowację zabytkowego ogrodzenia od strony ul. Ku Słońcu. Dzieląc prace na odcinki a koszty na etapy. Z roku na rok realizując kolejny, co w sumie doprowadziło do odnowienia około 130 metrów kosztem blisko 380 tysięcy złotych.

W tym roku ZUK ma podobny plan. Tym razem chce odremontować odcinek o długości 100 m. Jeszcze nie wiadomo jakim kosztem, bo termin przyjmowania ofert od potencjalnych wykonawców upłynie dopiero 3 kwietnia. Z terminem realizacyjnym sięgającym 200 dni kalendarzowych i zakresem - prócz przęseł - poszerzonym o zabytkową bramę oraz furtkę dla pieszych. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Tym razem ZUK się przymierza do remontu ok. 100-metrowego odcinka ogrodzenia Cmentarza Centralnego w rejonie II Bramy - od ul. Ku Słońcu. W gestii wykonawcy będą nie tylko prace budowlane, ale również… w zieleni. Wykonawca renowacji będzie musiał posadzić trzy robinie akacjowe oraz klon zwyczajny.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Antoni
2019-03-21 17:05:52
Aż się boję wysokości ofert...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA