sobota, 11 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Stare ogrodzenie na nowe

Stare ogrodzenie na nowe

Stare ogrodzenie na nowe
Data publikacji: 2019-03-21 10:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Wywietleń: 1719 381463

Popękane słupy i podbudowy przęseł. Łuszcząca się farba i zwietrzała zaprawa między odpadającymi cegłami. Wciąż jeszcze odcinki ogrodzenia zabytkowego Cmentarza Centralnego są w tak fatalnym stanie. Nie udało się pozyskać środków zewnętrznych na kompleksową renowację, więc jest odnawiany odcinkami i etapami. Czas na kolejny: w rejonie II Bramy.

W ostatnich latach Zakład Usług Komunalnych, administrujący największą szczecińską nekropolią, zdołał odnowić zabytkowe ogrodzenie CC od strony ul. Mieszka I oraz odcinek od wiaduktu po Bramę Główną. Prace etapując, z uwagi na ograniczone środki własne, jakie mógł przeznaczyć na ten cel. Tym bardziej, że było to kosztowne przedsięwzięcie: niemal rękodzieło, wymagające wynajęcie specjalistycznych firm konserwatorskich. ZUK wprawdzie poszukiwał zewnętrznych źródeł finansowania dla tego zadania, zarówno europejskich, jak i z Ministerstwa Kultury, ale - niestety - bezskutecznie. Całość wydatków sięgających ponad 2 miliony złotych pochodziła z budżetu Szczecina.

Trzy lata temu pociągnął więc dalej - także ze środków budżetowych - renowację zabytkowego ogrodzenia od strony ul. Ku Słońcu. Dzieląc prace na odcinki a koszty na etapy. Z roku na rok realizując kolejny, co w sumie doprowadziło do odnowienia około 130 metrów kosztem blisko 380 tysięcy złotych.

W tym roku ZUK ma podobny plan. Tym razem chce odremontować odcinek o długości 100 m. Jeszcze nie wiadomo jakim kosztem, bo termin przyjmowania ofert od potencjalnych wykonawców upłynie dopiero 3 kwietnia. Z terminem realizacyjnym sięgającym 200 dni kalendarzowych i zakresem - prócz przęseł - poszerzonym o zabytkową bramę oraz furtkę dla pieszych. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Tym razem ZUK się przymierza do remontu ok. 100-metrowego odcinka ogrodzenia Cmentarza Centralnego w rejonie II Bramy - od ul. Ku Słońcu. W gestii wykonawcy będą nie tylko prace budowlane, ale również… w zieleni. Wykonawca renowacji będzie musiał posadzić trzy robinie akacjowe oraz klon zwyczajny.

Stare ogrodzenie na nowe Stare ogrodzenie na nowe Stare ogrodzenie na nowe Stare ogrodzenie na nowe

Komentarze

Antoni
Aż się boję wysokości ofert...
2019-03-21 17:05:52

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie