Na prawobrzeże, czyli w rejon Szmaragdowego i Dębów Krzywoustego, dotrze w ten weekend wielka społeczna akcja dla zielonego Szczecina - „Wiosennych porządków". Przygoda, bo w „pięknych okolicznościach przyrody" miejskich lasów. A też nie byle jaka -bo praktyczna - lekcja ekologii. Dla tych wszystkich, którym zależy na ochronie i realnym działaniu na rzecz środowiska naturalnego. Dla altruistów, w których nie gaśnie nadzieja, że wciąż jesteśmy w stanie działać dla dobra wspólnego.
To społeczna akcja, funkcjonująca na zasadzie dobrowolności i wolontariatu. Ze szlachetnym przesłaniem uczynienia ze Szczecina miejsca lepszego do życia i wypoczynku, a to poprzez uprzątnięcie ze śmieci miejskich terenów zielonych. Dla osobistej satysfakcji i dobra wspólnego.
Przed tygodniem odbył się jej pierwszy etap, obejmujący zasięgiem Arkonkę, Głębokie i Dolinę Siedmiu Młynów.Jej nowym przystankiem w najbliższy weekend będzie Puszcza Bukowa, czyli na szczecińskie prawobrzeże.
I tym razem „Jesienne porządki" będą dwudniowe. W piątek (21 września) na wszystkich chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w akcji - zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne - organizatorzy akcji będą oczekiwali od godz. 9 do 11 przy mostku nad Jeziorem Szmargadowym. Natomiast w sobotę (22 września), także w tych godzinach, chętni do sprzątania będą kierowani na trasy Kniei Bukowej przy „Dębach Krzywoustego" (w prawo od ul. Chłopskiej).
Organizator zapewnia uczestnikom akcji worki i rękawice jednorazowe. Natomiast na finał każdego z dni akcji - ognisko oraz gry i zabawy o tematyce ekologicznej z nagrodami-niespodziankami, ufundowanymi przez sponsorów: szczeciński magistrat, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
- To będzie praktyczna lekcja ekologii. Egzamin z niej celująco właśnie zdali szczecinianie na lewobrzeżu. Jestem przekonany, że i na prawobrzeżu znajdzie się nie mniejsza grupa osób nieobojętnych na dobro przyrody. Chcących zrobić coś dobrego dla Szczecina, naszej małej ojczyzny. Liczymy na udział placówek oświatowych i wychowawczych. Mamy nadzieję, że wesprą nas również wolontariusze całymi rodzinami. Jestem przekonany, że razem uda się nam uprzątnąć śmieci z rejonu Jeziora Szmaragdowego, Polany Widok, ścieżek, dróg leśnych i szlaków turystycznych Kniei Bukowej - przekonuje Aleksander Nieczajew, audytor środowiska i główny animator szczecińskich „Jesiennych porządków".
(an)
Fot. Arleta NALEWAJKO