Do pacjentów Kliniki Pediatrii, Hemato-Onkologii i Gastroenterologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Szczecinie trafiło 60 kolorowych czapek - po jednej dla każdego dziecka i jego rodzica. To czapki wyjątkowe, bo ręcznie dziergane przez wolontariuszki i wolontariuszy Fundacji Ronalda McDonalda.
- Czapki powstają w czułych rękach wolontariuszy i wolontariuszek Fundacji Ronalda McDonalda - podkreślają organizatorzy tej akcji. - Wielu z nich specjalnie nauczyło się szydełkować, by je zrobić.
#CzapkaOdSerca to projekt, który ma zwracać uwagę na dzieci chore onkologicznie i hematologicznie oraz ich rodziców. 24 listopada, który Fundacja ustanowiła Dniem Czapki od serca, na oddziały onkologiczne i hematologiczne 11 szpitali w Polsce: w Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie, Białymstoku, Wrocławiu, Łodzi, Warszawie (3 ośrodki), Krakowie i Lublinie przekazano ponad 600 pakietów, w których są dwie takie same kolorystycznie czapki od serca – dla dziecka i rodzica oraz odręcznie napisany list od wolontariusza. Czapki są kolorowe, radosne.
Do szczecińskiego szpitala trafiło 30 takich pakietów - w każdym po dwie czapki.
- Projektem #CzapkaOdSerca chcemy zwrócić oczy w kierunku tych, którzy przez chorobę często znikają nam z pola widzenia. Dzieci chore nie chodzą do szkoły, do przedszkola. Rodzice, których życie wraz z chorobą dziecka przenosi się na szpitalny oddział, często nie mogą kontynuować aktywności zawodowej – mówi Katarzyna Rodziewicz, prezes i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Kolorowe czapki mają wnosić do szpitalnych sal radość. Po ukończeniu szydełkowania, do czapki doszywany jest ręcznie wykonany drewniany znaczek z logo Fundacji i napisem „wolontariat #CzapkaOdSerca”, a także karteczka z imieniem wolontariusza-wykonawcy. Te wszystkie elementy składają się na pakiet Czapek od serca dla małego pacjenta i jego rodzica. Z tymi pakietami na oddziały onkologiczne i hematologiczne trafią również mikrofalówki oraz czajniki elektryczne.
- Choroba nowotworowa wyrywa całą rodzinę z normalnego życia. #CzapkaOdSerca jest symbolicznym powiedzeniem „Widzimy Was!”. Tym projektem chcemy również zwrócić uwagę na to, że bliskość rodziny jest bardzo ważna w procesie leczenia. To, że czapki przekazywane są w zestawach, jest wyrazem misji Fundacji „Aby rodzina mogła być razem” – podkreśla Katarzyna Rodziewicz.
Każdego roku w Polsce diagnozuje się nowotwór u około 1200 dzieci. Okres choroby i leczenia wiąże się z poczuciem samotności, które dotyka zarówno małych pacjentów, jak i czuwających przy ich łóżkach rodziców.
(sag)