Biegi Gryfitów
Pyrzyce. Biegi Gryfitów odbywają się w regionie pyrzyckim od ponad 50 lat. Organizatorem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pyrzycach wsparty przez Pyrzycką Grupę Miłośników Sportu, Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Pyrzycach oraz Pyrzyckie Klub Olimpijczyka.
Pyrzyckie biegi należą do najstarszych tego typu zmagań sportowych na Pomorzu Zachodnim. W zawodach, w których w przeszłości startowali: Barbara Sobańska, Bogusław Mamiński, czy też Paweł Januszewski rokrocznie około tysięczna rzesza biegaczy – dzieci, młodzieży i dorosłych staje na starcie zawodów. 51. edycja Biegów Gryfitów rozpocznie się w piątek (16 bm.), o g. 10 na Stadionie Miejskim im. Leszka Słoninki, przy ul. Sportowej 5 w Pyrzycach. Zbiórka wszystkich uczestników przewidziana jest na godz. 9.45, pierwszy bieg odbędzie się ok. g. 10.25.
Zwycięzcy w każdej kategorii wiekowej i biegowej wezmą udział w losowaniu voucherów. Dodatkowo spośród wszystkich uczestników, jak również spośród szkół i klubów rozlosowane będą vouchery. Podsumowaniem uroczystości będzie rozlosowanie spośród wszystkich uczestników nagrody rzeczowej-niespodzianki.
Patronat honorowy nad uroczystościami objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska.
Pszczelarze świętują
Przelewice. W niedzielę o g. 11.30 rozpocznie się się XIII edycja Wojewódzkich Dni Pszczelarza. Na uczestników czekać będą nie tylko smaczne, regionalne miody, ale także koncerty, tematyczne warsztaty i wykłady. Urozmaiceniem wydarzenia będą imprezy towarzyszące takie jak: kiermasz miodów, konkursy dla dzieci oraz występy artystyczne. W programie uwzględniono także wykłady i pokazy dotyczące wszelkich aspektów pszczelnictwa.
Festiwal im. Marka Jasińskiego
Stargard. W ten weekend odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego Soni Spatium. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Camerata Stargard.
Marek Jasiński pochodził ze Stargardu. Był wybitnym kompozytorem, pedagogiem i profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Kompozytor zmarł 15 lutego 2010 r. podczas wyjazdu ze studentami do Rumunii.
Rok temu w Stargardzie odbyła się pierwsza edycja festiwalu, nazwanego jego imieniem. W stargardzkiej kolegiacie przez trzy dni rozbrzmiała muzyka sakralna m.in. w wykonaniu Chóru Międzynarodowej Akademii Chóralnej in terra pax, Chóru Akademickiego im. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Orkiestry Camerata Stargard. W ramach festiwalu organizowano wystawy, spotkania wspomnieniowe.
Fundacja Camerata Stargard otrzymała dofinansowanie na organizację drugiej edycji festiwalu. Odbędzie się on w ten weekend. Otworzy go, w piątek 16 września, koncert w kolegiacie. Początek godz. 16.30. W preludium wystąpią: Lund University Choir ze Szwecji i Zespół Wokalny Luna Plena z Zabrza. W sobotę, 17 września o godz. 16 w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Kazimierza Wielkiego 13 rozpocznie się koncert chórów dziecięcych i uczniów z PSM. O godz. 17.30 – zaplanowano spotkanie z prof. dr. hab. Januszem Staneckim, przyjacielem prof. Jasińskiego. A o godz. 19.30 w Stargardzkim Centrum wystąpi Joachim Mencel Quintet. Festiwal zakończy się w niedzielę koncertem w kościele św. Jana.
– W postludium będzie można usłyszeć artystów Orkiestry Camerata, Lund University Choir, Zespołu Wokalnego Luna Plena oraz Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – informują organizatorzy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu Soni Spatium jest bezpłatny. ©℗
(w)
Mistrzostwa Świnoujścia w Lotach Latawców
Świnoujście. XVIII Otwarte Mistrzostwa Świnoujścia w Lotach Latawców o Puchar Prezydenta Miasta Świnoujścia odbędą się w sobotę na plaży koło „Wiatraka”. Organizatorem zawodów jest Świnoujska Akademia Karate Kyokushin. Uczestnikami konkursu mogą być przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich a także dorośli. Należy tylko stawić się 17 września o godz. 11.30 na plaży i mieć ze sobą zakupiony lub własnoręcznie wykonany latawiec. Latawce muszą być wykonane z drewna (bez balsy) i papieru (bibuły). Dopuszcza się stosowanie na pokrycie płótna lub tworzyw sztucznych.
- Zabrania się natomiast stosowania dodatkowych powierzchni ustateczniających mocowanych do holu latawca. Długość holu latawca powinna zawierać się w granicach od 100 do 500 metrów. Hol nie może być wykonany z drutu, linki metalowej lub innego materiału przewodzącego energię elektryczną – podkreślają organizatorzy.
(reg)