Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Cis się doczekał!

Data publikacji: 22 lipca 2016 r. 19:18
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:10
Cis się doczekał!
 

To może się wydawać nieprawdopodobne, a jednak jest faktem: Szczecin - jako miasto zieleni - może się poszczycić niespełna 30 drzewami o statusie pomników przyrody (tzw. przyrody ożywionej). Na tej liście jest m.in. trójpienny cis pospolity, rosnący przy ul. Judyma.

Liczący ok. 420 lat, jak szacowano w 2002 r., gdy Rada Miasta specjalną uchwałą nadała temu wyjątkowemu okazowi szczególną ochronę. Cisa pnie mają nie tylko wiek budzący szacunek, ale też - jak na drzewo tego gatunku - obwody pni: 175 cm, 165 cm i 85 cm. O czym może się przekonać każdy, kto dostrzeże tabliczkę znamionową owego pomnika przyrody. A trudno jej nie dostrzec...

- Jedyny zgrzyt to sposób ekspozycji informacji na temat tego pomnikowego okazu. Zamiast, jak w przypadku pomników przyrody nieożywionej czy miejskich rzeźb i monumentów, umieścić dane na tablicy obok pni cisa, który do naszych czasów cudem - ponad 400 lat - przetrwał. To - niestety - metodą na chama zakotwiono ją wprost na jednym z pni. Myślałam, że takie barbarzyństwo tylko za czasów PRL-u się działo. Ale - jak widać się myliłam - komentuje p. Maria, nasza Czytelniczka. - To nie może się podobać nikomu, komu na sercu leży dobro szczecińskiej zieleni. A już na pewno w perspektywie prezentowanej na owej nieszczęsnej tablicy informacyjnej: Szczecina 2050 roku!

Jednak taki sposób znakowania pomników przyrody w Szczecinie to norma. Może więc czas - choćby dla pokoleń - ją zmienić?

* * *

Miłośnikom szczecińskiej zieleni przypominamy, że nasze miasto - na szczęście - ma jeszcze listę „Proponowanych pomników przyrody", na jakiej w kolejce o nowy pełniejszy status ochrony czeka następnych 114 zielonych okazów. To najczęściej dęby o obwodach pni sięgających nawet ponad 6 m (!) oraz równie okazałe klony i buki, ale również np. cypryśnik błotny (Głębokie), lipa srebrzysta (Zdroje), kokorniak wielkolistny (Zdroje, dawne sanatorium), kasztanowiec zwyczajny (Osetne Pole, po północnej stronie drogi), lipa drobnolistna (ul. Szosa Stargardzka), glediczja trójcierniowa (Pogodno), jesion wyniosły (ul. Klonowica), żywotniki i cisy (Cmentarz Centralny i Pogodno). Jak wynika ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego naszego miasta. ©℗

A. NALEWAJKO
Fot. MM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pospolity???
2016-07-23 08:20:58
eee, klechy i jarek i tak go wytną pod pomnik lesia
Pokolenia rodzą się z macierzy.
2016-07-22 20:28:21
Może Cud je zmieni. Oby.
Ale nie jest z białej blachy falistej !!!
2016-07-22 20:07:03
Niech go szlag !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA